Maminka.czPředškolák

Chci se stát baletkou!

, Časopis Maminka
11. 6. 2010
Chci se stát baletkou!
Tančí si vaše dcerka pro radost každý den? Proč ne – je to přece skvělá zábava, která učí děti projevovat se prostřednictvím pohybu a umožňuje jim pochopit lépe sebe i svět, ve kterém žijí.

Už velmi malé holčičky se rády producírují v nadýchaných šatičkách a Popelčiných střevíčkách a touží stát se známou primabalerínou nebo slavnou muzikálovou tanečnicí.

Tanec lze bezesporu schvalovat – jde o zdravou formu pohybu, o hru, která dětem umožňuje poznávat skvělý svět fantazie a pobývat v něm.

Kdy začít s tancem navážno?

„S dcerkou jsme začaly chodit už ve dvou letech na kurzy tanečků pro radost, které byly určené pro maminky a děti. Každá lekce zahrnovala zahřátí, roztančení těla a následně spontánní intuitivní tanec, který se malé Aničce moc líbil. Jsem zvědavá, zda jí její radost vydrží,“ vypráví o svých zážitcích Táňa (27) z Prahy.

Kdy tedy začít? Někdo zapíše své dítě na taneční kurz už kolem druhých narozenin, jiní čekají, až budou děti starší a emočně i osobnostně zralejší. Pokud je vaše dcera plaché povahy, spíše ji dostanete do nepříjemné situace, pokud ji budete k něčemu nutit.

A kde hledat? Na internetu najdete spoustu tipů na taneční školy či kurzy, zeptat se můžete i v mateřském centru nebo kamarádek.
Udělejte si seznam možností a pak vyberte nejvhodnější místo s co nejlepší náplní pro malé děti. Nemusí to být nutně hned baletní škola, i když mnoho mladých holčiček sní o kariéře baletky. Hledejte raději nabídku smíšených tříd, kde se výuka věnuje několika tanečním směrům, aby se mohla vaše dcerka později snáze rozhodnout.

Je vůbec vhodný?

Přirozené zpevnění svalů, zlepšení koordinace pohybů, správné držení těla, schopnost vyjádřit pohybem své emoce a v neposlední řadě také rozvoj hudebního cítění – to jsou pozitiva, která nabízí balet. „Terezka viděla poprvé balet v divadle asi ve čtyřech letech. Hrozně se jí líbil a chtěla být jako účinkující v něm. Už předtím hodně tančila, ale tohle rozhodlo. Přihlásili jsme ji do přípravky a už druhý rok tam chodí a je nadšená,“ vypráví třicetiletá maminka Terezy z Brna. Podle odborníků se v klasickém baletu rozvíjí jemnost, zábava, kamarádství i představivost.

Pokud si ale vaše dcerka myslí, že hned po první hodině bude tančit na špičkách jako ty nádherné „labutě“ z Labutího jezera, musí si počkat. Na to je potřeba mít dobře vytrénovaná silná chodidla a nohy, aby dvě nepatrné plošky dokázaly unést plnou váhu těla. A než to přijde, čeká dívenky spousta hodin cvičení… Tanec je totiž také dřina. Na balet můžete dceru přihlásit zhruba od 3,5 roku, ale správně by na něj děti neměly chodit dříve než v 8 letech – do té doby jsou dětské kosti příliš měkké vzhledem k jeho fyzické náročnosti a pravidelnému cvičení.

Ničí „piškotky“ nohu?

Jak říká dětský ortoped MUDr. Petr Chládek, tanec je bezesporu krásný, a je-li mu věnován přiměřený čas a je-li prováděn ve vhodné obuvi, je i příhodný a žádoucí. „A v tom je zakopaný pes. Balet a pro něj používaná obuv je z pohledu ortopeda (nejen pro dětskou nohu) poněkud nevhodná. Je potřeba si uvědomit, že zadní část nohy (pata) je určena pro zátěž (statiku), zatímco přední část nohy (přednoží, prsty) pro krok a běh (dynamiku). Jakmile se noha ve statické zátěži staví na špičku, je přetěžováno přednoží, to se rozšiřuje a při opakované nevhodné zátěži se toto postavení fixuje.

Vzniká tak příčné plochonoží a současně i vybočený palec jako získaná vada nohy se všemi důsledky. Z tohoto pohledu lze balet doporučit tehdy, pokud se provádí v obuvi, která palec i ostatní prsty chrání. Nevím však, zda je tato podmínka splnitelná,“ vysvětluje ortoped. Pokud je tedy vaše holčička celá „žhavá“ do tancování, zkuste jí vybrat spíše nějaké kurzy, kde bude tančit pro zábavu a spřátelí se tam s dalšími dívkami, které mají stejného koníčka.

Více se dočtete v aktuálním vydání časopisu Maminka.

Témata: Děti, Časopis Maminka, Předškolák, Balet, Dětský ortoped, Hudební cítění, Bál

Mohlo by vás zajímat
Kojení strašně bolí! Proč mě nikdo nevaroval, diví se Nikol Moravcová
Záhada jménem syndrom ruka-noha-ústa. Pozor na záměnu
Jsem obézní. V těhotenství jsem cítila ze strany lékařů odpor a styděla se
Lékařka mi řekla, že dcera je autistka. Ona ale špatně slyšela!
Mahulena Bočanová: Epileptický záchvat dcery přišel zničehonic, změnil mi život!
Své děti miluju, ale cizí mi vadí o to víc. Jsem divná?
Kdyby chlapi chodili k porodům, nebyly by války, říká zpěvák Roman Tomeš
Nechci být otrokem dětí. Dva potomci stačí, říká Agáta Prachařová
Přiznání matek! Nejtrapnější zážitky z porodnice. Tohle nás nenapadlo!

Horoskopy

Lev Pokud jste už dlouho neviděli své kamarády, zajděte s nimi odpoledne na kus řeči. Budete se divit, co…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Jolana, Jolanta, Dolores

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu