Maminka.czPředškolák

Chci se stát baletkou!

, Časopis Maminka
11. 6. 2010
Chci se stát baletkou!
Tančí si vaše dcerka pro radost každý den? Proč ne – je to přece skvělá zábava, která učí děti projevovat se prostřednictvím pohybu a umožňuje jim pochopit lépe sebe i svět, ve kterém žijí.

Už velmi malé holčičky se rády producírují v nadýchaných šatičkách a Popelčiných střevíčkách a touží stát se známou primabalerínou nebo slavnou muzikálovou tanečnicí.

Tanec lze bezesporu schvalovat – jde o zdravou formu pohybu, o hru, která dětem umožňuje poznávat skvělý svět fantazie a pobývat v něm.

Kdy začít s tancem navážno?

„S dcerkou jsme začaly chodit už ve dvou letech na kurzy tanečků pro radost, které byly určené pro maminky a děti. Každá lekce zahrnovala zahřátí, roztančení těla a následně spontánní intuitivní tanec, který se malé Aničce moc líbil. Jsem zvědavá, zda jí její radost vydrží,“ vypráví o svých zážitcích Táňa (27) z Prahy.

Kdy tedy začít? Někdo zapíše své dítě na taneční kurz už kolem druhých narozenin, jiní čekají, až budou děti starší a emočně i osobnostně zralejší. Pokud je vaše dcera plaché povahy, spíše ji dostanete do nepříjemné situace, pokud ji budete k něčemu nutit.

A kde hledat? Na internetu najdete spoustu tipů na taneční školy či kurzy, zeptat se můžete i v mateřském centru nebo kamarádek.
Udělejte si seznam možností a pak vyberte nejvhodnější místo s co nejlepší náplní pro malé děti. Nemusí to být nutně hned baletní škola, i když mnoho mladých holčiček sní o kariéře baletky. Hledejte raději nabídku smíšených tříd, kde se výuka věnuje několika tanečním směrům, aby se mohla vaše dcerka později snáze rozhodnout.

Je vůbec vhodný?

Přirozené zpevnění svalů, zlepšení koordinace pohybů, správné držení těla, schopnost vyjádřit pohybem své emoce a v neposlední řadě také rozvoj hudebního cítění – to jsou pozitiva, která nabízí balet. „Terezka viděla poprvé balet v divadle asi ve čtyřech letech. Hrozně se jí líbil a chtěla být jako účinkující v něm. Už předtím hodně tančila, ale tohle rozhodlo. Přihlásili jsme ji do přípravky a už druhý rok tam chodí a je nadšená,“ vypráví třicetiletá maminka Terezy z Brna. Podle odborníků se v klasickém baletu rozvíjí jemnost, zábava, kamarádství i představivost.

Pokud si ale vaše dcerka myslí, že hned po první hodině bude tančit na špičkách jako ty nádherné „labutě“ z Labutího jezera, musí si počkat. Na to je potřeba mít dobře vytrénovaná silná chodidla a nohy, aby dvě nepatrné plošky dokázaly unést plnou váhu těla. A než to přijde, čeká dívenky spousta hodin cvičení… Tanec je totiž také dřina. Na balet můžete dceru přihlásit zhruba od 3,5 roku, ale správně by na něj děti neměly chodit dříve než v 8 letech – do té doby jsou dětské kosti příliš měkké vzhledem k jeho fyzické náročnosti a pravidelnému cvičení.

Ničí „piškotky“ nohu?

Jak říká dětský ortoped MUDr. Petr Chládek, tanec je bezesporu krásný, a je-li mu věnován přiměřený čas a je-li prováděn ve vhodné obuvi, je i příhodný a žádoucí. „A v tom je zakopaný pes. Balet a pro něj používaná obuv je z pohledu ortopeda (nejen pro dětskou nohu) poněkud nevhodná. Je potřeba si uvědomit, že zadní část nohy (pata) je určena pro zátěž (statiku), zatímco přední část nohy (přednoží, prsty) pro krok a běh (dynamiku). Jakmile se noha ve statické zátěži staví na špičku, je přetěžováno přednoží, to se rozšiřuje a při opakované nevhodné zátěži se toto postavení fixuje.

Vzniká tak příčné plochonoží a současně i vybočený palec jako získaná vada nohy se všemi důsledky. Z tohoto pohledu lze balet doporučit tehdy, pokud se provádí v obuvi, která palec i ostatní prsty chrání. Nevím však, zda je tato podmínka splnitelná,“ vysvětluje ortoped. Pokud je tedy vaše holčička celá „žhavá“ do tancování, zkuste jí vybrat spíše nějaké kurzy, kde bude tančit pro zábavu a spřátelí se tam s dalšími dívkami, které mají stejného koníčka.

Více se dočtete v aktuálním vydání časopisu Maminka.

Témata: Děti, Časopis Maminka, Předškolák, Dětský ortoped, Hudební cítění, Bál, Balet

Mohlo by vás zajímat
Zimní děti versus ty letní: Datum narození ovlivňuje zdraví i charakter
Tereza Ramba to schytala od matek. Kvůli nosítku! Co jí píše Třeštíková?
Čtyřčata jsem kojila. Divím se, že jsem to dala, úplně mě vysála, říká Helena
Otázky kolem přebalování: Jak často měnit plenku? Utírat, nebo umývat?
Marta Jandová: Dcera chodí do státní školy, na úkoly jsme připraveni
Růstový spurt: Období nenasytného kojence vás potká několikrát
Barunka málem přišla o prst! Její máma varuje před nebezpečnou hračkou
Žádost o rodičovský příspěvek: Návod, jak a kde rodičák jednoduše vyřídit
Meghan vyrazila se synem Archiem na procházku. Ale co to nosítko?

Horoskopy

Beran Od pondělka se k vám hrnou super finanční nabídky, které se už nebudou opakovat. Pokud jste na jednu z…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Slavomír, Slavomíra, Slávek

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné