Maminka.czVaše příběhy

Chci už konečně dítě! Ale partner má pořád důvody, proč ještě počkat

30.  3.  2019
Je mi třicet pět let. Poslední tři roky už si opravdu hodně přeju miminko. Dobře vím, že mám nejvyšší čas. Jen můj partner to pořád nějak nechce pochopit. Prý to myslí dobře, na dítě teď ještě nemáme podmínky. Jenže pro něj nebudou ideální nikdy.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Možná si rovnou řeknete, proč ve svém věku ztrácím čas s chlapem, který se do dítěte nehrne. No, tak za prvé ho miluju, protože ač je to svéráz, pořád je to můj životní partner, jsme spolu už osm let a neměnila bych.

A za druhé – pořád mám za to, že přemluvit k dítěti jeho je reálnější než v pětatřiceti najít lusknutím prstu někoho jiného, kdo bude po měsíci vztahu ochotný počít miminko!

Libora jsem poznala v práci. On už byl ve firmě pár let, já tam nastoupila jako nováček a až po nějaké době zjistila, proč má opravdu trefnou přezdívku Emil Nádeníček. Libor je mistr plánování. Mistr teoretik.

Tak dlouho jsem omlouvala manželovy nevěry, až jsem se zhroutila

Všechno musí mít rozplánované a promyšlené na mnoho kroků dopředu (není divu, že hraje šachy) a ve svých plánech počítá se všemi možnými katastrofickými scénáři. Ty plány mají jedinou vadu – často se táhnou několik let a mnoho z nich zůstává jen na papíře.

Pravdou je, že já jsem taky váhavý střelec. Než se k něčemu dokopu, trvá mi to dlouho a také často řeším věci příliš komplikovaně. Proti Liborovi to ale není nic. A především – na rozdíl od něj si uvědomuju letící čas.

Partnerský vztah není pro Lucii (41) důležitý. Rodina ji má kvůli tomu za blázna

O ruku jsem požádala já jeho

Po třech letech chození jsem to byla já, kdo bouchl do stolu a řekl, že se konečně sestěhujeme. Po dalších dvou letech jsem Libora tak nějak požádala o ruku, protože jeho by to zkrátka nenapadlo. Ale tím moje úspěchy končí. A přestože přání mít dítě vyjadřuji čím dál důrazněji, nějak se to míjí účinkem.

Nejdřív jsem se vždycky jen tak večer přitulila a zmínila, že už bychom to mohli zkusit. Libor mě odbyl s tím, že teď tedy rozhodně ne, když… a vyjmenoval mi deset důvodů, proč není vhodná doba. Později už jsem s tématem nečekala do postele, ale zkrátka ho na něj vybalila večer u stolu. Reakce z jeho strany tatáž.

A takhle to jde už tři roky. Když jeden důvod (měnil jsem práci, chceme se podívat do Indie) pomine, najde se okamžitě jiný. Aktuálně jsou to: Máme malé bydlení, tak až budeme mít větší. Potřebuju v téhle práci ještě dojít na tenhle stupínek, abych měl jistotu, že tam zůstanu. Rodiče teď rekonstruují dům, nemůžeme do toho přijít s dítětem.

Připravení rodiče: Vše nenaplánujete! Tohle si však promyslete

Strach z nejistoty

Ano, jistota, to je slovo, které Libora nejvíc vystihuje. Je od přírody úzkostlivý a potřebuje mít všechno jisté. Myslí to směrem ke mně dobře, vysvětlil mi, že mu nevadí dítě, ale ten pocit strachu, že by se o nás nedokázal postarat. Je to až chorobné, protože na tom finančně podle mě nejsme špatně, na dlažbě taky nežijeme a v příbuzenstvu máme dost lidí, kteří by nás v případě nějakých problémů určitě podrželi.

Pořád dokola Liborovi opakuju, že na hru „až bude tohle“ už jaksi není čas. Jak je ve všem rozumný, argumenty, že na dítě už taky může být pozdě, protože budu prostě stará, nějak neslyší. Bere to tak, že dneska se běžně rodí ve čtyřiceti, tak o co jde. Já tedy nevím, možná se ve čtyřiceti rodí, ale běžné to rozhodně není!

Moje máma mi radí, ať prostě vysadím antikoncepci a nic neřeším. Ale to je podle mého dost velký podraz a nějak se mi příčí ušít na Libora takovou boudu. Ráda bych ho přesvědčila sama, jenže zatímco jemu argumenty nedocházejí, mně energie na další přesvědčování ano.

Libuše, 35 let

Manželovi rodiče nám finančně pomohli. Teď za to platíme jinak
Témata: Láska a vztahy, Než otěhotníte, Vaše příběhy, Miminko, Rodina a vy, Sex, pořad, Střelec, Strach, Indie, partner, koně, Argument, Part, Lusknutí, Stupínek, Lusknutí prstu, Děti, Libuše, Par, Pór, Stůl, Nováček, Libor