Maminka.czDěti a mateřství

„Chčije a chčije.“ Jak zkrotit nevhodný slovník malých dlaždičů?

25. 6. 2013
„Chčije a chčije.“ Jak zkrotit nevhodný slovník malých dlaždičů?
Po víkendu stráveném u dědečka se vám domů vrátilo spokojené dítko, bezbřehá spokojenost však panuje pouze na jeho straně. Proč? Mrně totiž mluví jako dlaždič, slova s velmi zvučným „R“ a „H“ vyslovuje s lehkou nedbalostí, jako by tak mluvilo od narození…

Děti jsou naším zrcadlem s vlastní duší. Jsou letmým odleskem naší vlídné i odvrácené tváře, odrazem našeho chování a reakcí v různých situacích, dokonce bývají i obdivuhodně věrnou podobou našich gest i jemné mimiky obličeje. Nejenom že nás napodobují v chování a gestech, ale do oušek si zapisují i verbální projev svých rodičů, prarodičů, paní učitelek a kamarádů – čím víc je pro ně daná osoba vzorem, tím víc chtějí být celým svým tělem i duší jako ona.

Pokud například úžasný dědeček nechodí pro některá zvučná, avšak nevybíravá slova daleko, a neustále se v jeho mluvě opakují, je jen otázkou času, kdy se mrně osmělí a pár nových vět přidá i do svého slovníku. Dědeček se pak obvykle rozchechtá, poklepe „chlapáka“ po ramínkách, z čehož malý rozumbrada vydedukuje, že je pašák.

ČTĚTE TAKÉ: Zvedněte si sebevědomí – celebrity, když byly děti (fotogalerie)

Slova, která mají zvláštní kouzlo

Většina vulgárních až velmi vulgárních výrazů má pro děti neodolatelné kouzlo. A to i přesto, že u některých, zvláště lidskou anatomii popisujících nadávek, ani nevědí, co daná slova doopravdy znamenají, pouze cítí jejich zvláštní kouzlo a výbušnou energii. Zapovězená slova a slovní spojení bývají doslova třináctou komnatou nevymáchaných dětských „papulek“, které tato slůvka a sousloví neodolatelně přitahují.
Když jejich kouzlu propadne vaše batole…

„Kde mám, maminko, do p… psí, tu tatlovku (míněno tatrovku)?“– miláček hledá oblíbené auto a nemůže ho najít.
„Ach jo, maminko, ven zase nejdeme, chčije a chčije“– venku už druhý den prší a synek je zklamaný, že nemůže na písek.
„Co to je proboha za hnus?“ – vaše sladká holčička tak prý komentovala svačinku ve školce (pravda, tvarohovo-drožďová pomazánka nevoněla ani nechutnala valně).

Podobné hlášky nás někdy nechtěně rozesmějí, což mohou děti vnímat jako pochvalu; zaujaly nás, získaly naši pozornost! A tak se nelze divit, že své úspěchy budou chtít zopakovat, a pokud už jste jim stihli vynadat, a vše náležitě vysvětlit, nebudou je dál zkoušet u vás, ale možná jinde – ve školce, u druhé (slušné) babičky, na písku s kamarády. Tyto pokusy obvykle zadělají na pěkný trapas a podezření, jak se to u vás doma vlastně mluví?!

Na zadek? Domluvit? Vysvětlit? Zakázat?

Stále se vám nedaří vyhnat z jeho slovníku jadrné výrazy se zvučnými hláskami? Možná jste udělali z komára velblouda a svými emotivními výlevy propůjčili již tak peprným výrazům obzvláště kořeněnou příchuť. Znáte to; zakázané ovoce chutná nejlépe! Proto se raději snažte při své promluvě do dětské dušičky působit ležérně a nepříliš zaujatě; pokuste se malému „sprosťákovi“ bez emocí vysvětlit, že když někdo takto mluví, vypadá, že je úplně hloupý.

Obvykle svá nově objevená slova neopustí ihned, občas zkrátka ještě vyzkouší, co s vámi jejich použití udělá. V takové chvíli mu můžete taktně připomenout, že právě teď na chvilku vypadal jako hlupák. Nebo lze jeho jadrný proslov naprosto bez komentáře přejít a nevěnovat mu pozornost – zvláště ve chvíli, kdy bylo vyvolené slůvko vyřčeno jako evidentní pokus o to, vás „lapit“, zaujmout nebo vyzkoušet.

Témata: Děti, Oblíbené auto, Dlaždič, Slovní spojení, Jak, Vulgární výraz, Malý

Mohlo by vás zajímat
Tohle napsal muž o břichu své ženy! Na internetu z toho byl poprask!
Jsem v tom? Jak poznáte, že jste těhotná, i bez testu
Kristýna Leichtová rodila doma! Mezi herečkami nebyla první
Marie Doležalová: Celé léto jsem tajila, že znovu čekáme zázrak
Po císaři dávají lékaři dětem cumlat tampon z vaginy matky. Proč?
Dceru nebudeme učit ani uzbecky, ani romsky, říká Monika Bagárová
Přehledně: Kolik hodin spánku potřebuje dítě pro zdravý vývoj
Nechala jsem si zpracovat placentu, ale lesana nejsem, říká Eva Burešová
Jana Bernášková: Špatně jsme odhadli syna, komunitní škola nebyla pro něj

Horoskopy

Kozoroh Milí Kozorozi, jindy se do práce těšíte a jste na pracovišti jako první. Nyní je to jinak. Mnohdy…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Bohuslava, Vilibald, Donald

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné