Maminka.czDěti a mateřství

„Chčije a chčije.“ Jak zkrotit nevhodný slovník malých dlaždičů?

25. 6. 2013
„Chčije a chčije.“ Jak zkrotit nevhodný slovník malých dlaždičů?
Po víkendu stráveném u dědečka se vám domů vrátilo spokojené dítko, bezbřehá spokojenost však panuje pouze na jeho straně. Proč? Mrně totiž mluví jako dlaždič, slova s velmi zvučným „R“ a „H“ vyslovuje s lehkou nedbalostí, jako by tak mluvilo od narození…

Děti jsou naším zrcadlem s vlastní duší. Jsou letmým odleskem naší vlídné i odvrácené tváře, odrazem našeho chování a reakcí v různých situacích, dokonce bývají i obdivuhodně věrnou podobou našich gest i jemné mimiky obličeje. Nejenom že nás napodobují v chování a gestech, ale do oušek si zapisují i verbální projev svých rodičů, prarodičů, paní učitelek a kamarádů – čím víc je pro ně daná osoba vzorem, tím víc chtějí být celým svým tělem i duší jako ona.

Pokud například úžasný dědeček nechodí pro některá zvučná, avšak nevybíravá slova daleko, a neustále se v jeho mluvě opakují, je jen otázkou času, kdy se mrně osmělí a pár nových vět přidá i do svého slovníku. Dědeček se pak obvykle rozchechtá, poklepe „chlapáka“ po ramínkách, z čehož malý rozumbrada vydedukuje, že je pašák.

ČTĚTE TAKÉ: Zvedněte si sebevědomí – celebrity, když byly děti (fotogalerie)

Slova, která mají zvláštní kouzlo

Většina vulgárních až velmi vulgárních výrazů má pro děti neodolatelné kouzlo. A to i přesto, že u některých, zvláště lidskou anatomii popisujících nadávek, ani nevědí, co daná slova doopravdy znamenají, pouze cítí jejich zvláštní kouzlo a výbušnou energii. Zapovězená slova a slovní spojení bývají doslova třináctou komnatou nevymáchaných dětských „papulek“, které tato slůvka a sousloví neodolatelně přitahují.
Když jejich kouzlu propadne vaše batole…

„Kde mám, maminko, do p… psí, tu tatlovku (míněno tatrovku)?“– miláček hledá oblíbené auto a nemůže ho najít.
„Ach jo, maminko, ven zase nejdeme, chčije a chčije“– venku už druhý den prší a synek je zklamaný, že nemůže na písek.
„Co to je proboha za hnus?“ – vaše sladká holčička tak prý komentovala svačinku ve školce (pravda, tvarohovo-drožďová pomazánka nevoněla ani nechutnala valně).

Podobné hlášky nás někdy nechtěně rozesmějí, což mohou děti vnímat jako pochvalu; zaujaly nás, získaly naši pozornost! A tak se nelze divit, že své úspěchy budou chtít zopakovat, a pokud už jste jim stihli vynadat, a vše náležitě vysvětlit, nebudou je dál zkoušet u vás, ale možná jinde – ve školce, u druhé (slušné) babičky, na písku s kamarády. Tyto pokusy obvykle zadělají na pěkný trapas a podezření, jak se to u vás doma vlastně mluví?!

Na zadek? Domluvit? Vysvětlit? Zakázat?

Stále se vám nedaří vyhnat z jeho slovníku jadrné výrazy se zvučnými hláskami? Možná jste udělali z komára velblouda a svými emotivními výlevy propůjčili již tak peprným výrazům obzvláště kořeněnou příchuť. Znáte to; zakázané ovoce chutná nejlépe! Proto se raději snažte při své promluvě do dětské dušičky působit ležérně a nepříliš zaujatě; pokuste se malému „sprosťákovi“ bez emocí vysvětlit, že když někdo takto mluví, vypadá, že je úplně hloupý.

Obvykle svá nově objevená slova neopustí ihned, občas zkrátka ještě vyzkouší, co s vámi jejich použití udělá. V takové chvíli mu můžete taktně připomenout, že právě teď na chvilku vypadal jako hlupák. Nebo lze jeho jadrný proslov naprosto bez komentáře přejít a nevěnovat mu pozornost – zvláště ve chvíli, kdy bylo vyvolené slůvko vyřčeno jako evidentní pokus o to, vás „lapit“, zaujmout nebo vyzkoušet.

Předplatné časopisu Maminka
Témata: Děti, Oblíbené auto, Malý, Vulgární výraz, Jak, Dlaždič, Slovní spojení

Mohlo by vás zajímat
Poznáte moluska? Podívejte se, jak vypadají a jak se jich zbavit
Eliánek spí od dvou měsíců ve svém pokojíčku, říká Dominika Mesarošová
Herečky, které otěhotněly během natáčení! Podařilo se to zamaskovat?
S dětmi jsem dospěl. Kvůli nim jsem přestal pít alkohol, říká Tomáš Třeštík
Vše o preventivní onkologické cytologii. Chodíte pravidelně?
Tohle napsal muž o břichu své ženy! Na internetu z toho byl poprask!
Otázky kolem přebalování: Jak často měnit plenku? Utírat, nebo umývat?
Matky jsou jak elitní vojáci ve výcviku, píše Marie Doležalová
Pár dní ve školce a už je zase nemocné? Poradíme vám, jak podpořit imunitu

Horoskopy

Štír Ať vás ani nenapadne zůstat večer doma. Pokud jste ještě nenašli partnera, pusťte se do toho. Jen tak…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Leopold, Leopoldina, Leopolda

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu