[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
Propocené oblečení, rozteklý make-up a zplihlé vlasy nejsou tou nejlepší vizitkou. Jak si zachovat chladnou hlavu, když není na dosah klimatizace?
Čím více vrstev na obličeji, tím větší pocit tepla. V extra horkém počasí proto používejte pouze lehký hydratační fluid s ochranným faktorem. Obzvlášť kůže těhotných je vlivem hormonálních změn více náchylná ke spálení a vzniku pigmentových skvrn.
Pokud možno omezte použití líčidel. V krajním případě si vystačíte s voděodolnou řasenkou a tónovacím pleťovým krémem, který zamaskuje nedostatky pleti.
Skladujte kosmetiku v lednici. Při každém použití vás příjemně zchladí a probere unavenou pleť.
Šetrnější než ponoření obličeje do umývadla plného studené vody je chladivá sprška spreje s termální vodou. V mikrokapkách ji lze nastříkat i přes pracně vytvořený make-up. Vhodná je také růžová voda, která vás navíc jemně provoní.
Mějte v mrazáku kostky ledu ze směsi vody a olivového oleje. Po návratu zvenku je lehce rozmrazené použijte pro masáž obličeje, krku a dekoltu.
V případě pocení v obličeji sáhněte po matujících papírcích (např. Clinique, Bobbi Brown, Bourjois, Shiseido, Profimed).
Použití pudru by mohlo na vlhké pleti způsobit nevzhledné fleky. S otoky kolem očí vám skvěle pomohou lžíce z lednice nebo plátky salátové okurky.
Pijte co nejvíce a vyhýbejte se rychlému občerstvení a polotovarům, které obsahují hodně soli. Ta má vliv na dehydrataci pleti a vznik otoků.
Používejte kvalitní antiperspirant s dlouhodobým účinkem, který se postará o snížení pocení.
Namísto klasického opalovacího krému použijte přípravek ve spreji, jehož aplikace není tak náročná, navíc umožňuje dosáhnout i na méně dostupná místa.
Využívejte každou příležitost dát si nohy nahoru, obzvlášť pokud jste těhotná. Zlepšíte tím cirkulaci krve v končetinách a omezíte jejich otékání. Okamžité osvěžení vám zaručí proud studené vody nebo studený obklad přiložený na šíji a zápěstí.
Odolejte pokušení dát si studenou sprchu. Efekt bude přesně opačný, než očekáváte. Tělo bude muset pracovat na vyrovnání teploty a bude se ještě víc zahřívat. Mnohem větší osvěžení pocítíte, když vyjdete ze sprchy s teplou vodou. V případě pobytu venku vás rychle osvěží vlhčené kapesníčky.
Končetiny můžete kdykoli během dne osvěžit sprškou spreje na nohy. Potěší je také „chlazené“ ponožky, které jste na několik hodin uložili do lednice.
Vyhněte se dehydrataci organismu pitím dostatečného množství vody a jezte co nejvíce potravin s vysokým obsahem vody, jako jsou meloun, salátová okurka, rajčata, listy salátu, citrusy, studené polévky.
Pokud máte sucho v ústech, pomohou mentolové nebo anýzové pastilky. Ideálně bez cukru.
Zabraňte zvyšování teploty těla nošením volného oblečení světlých barev z bavlněného nebo lněného materiálu, který eliminuje pocení, na rozdíl od syntetických, jež neumožňují pokožce dýchat.
Chladivý pocit na pokožce hlavy a svěží vůni vlasům dodáte použitím šamponu s aromatem citrusů. Zkuste třeba chladivý šampon s verbenou značky L ’Occitane.
Nepoužívejte na úpravu vlasů elektrické spotřebiče, a to ani na sušení. Raději je nechte vysušit volně na vzduchu. Mokré vlasy vás příjemně osvěží a navíc zabráníte jejich přesušení a dehydrataci teplým vzduchem fénu.
Jestliže nemáte praktický, vzdušný účes z krátkých vlasů, volte takovou úpravu, která vás zbytečně nezahřeje. Sepněte vlasy nahoru a zapojte do hry fantazii. Čelenky a módní sponky je udrží pod dohledem, a nebudou se vám tak nepříjemně lepit na obličej. Klobouk nebo kšiltovka jsou sice skvělým řešením, jak vlasy ochránit před škodlivým slunečním zářením, zahřívají však hlavu a zvyšují pocení. Na ochranu vlasů proto raději použijte sprej s UV filtrem, např. Schwarzkopf BC Bonacure Sun.
V případě horkého počasí nekropte vlasy vodou, která přitahuje záření a může způsobit poškození vlasů. Raději namočte do studené vody šátek a ovažte ho kolem hlavy. Textilie zabrání přímému dopadu slunce na vlasy.
Pobývejte co nejméně v kuchyni, kde se vaří.
Noste co nejméně bižuterie, vyhněte se šálám a šátkům, které tělo zbytečně zahřívají.
Noste v kabelce malý skládací vějíř.
Zchlaďte prohřátý pokoj receptem z Izraele: namočte do studené vody utěrky nebo použijte vyprané oblečení a pověste je do otevřených oken. Přírodní „klimatizace“ osvěží vzduch uvnitř. Horké dny jsou ideální pro praní záclon. Pověšte je na okna ještě mokré.
Cvičte ráno nebo večer, kdy je teplota vzduchu snesitelnější.
Pokud to nejde, omezte délku pohybu.
Pijte vlažné, ne ledové nápoje. Ty organismus sice ochladí, ale zároveň zvyšují jeho teplotu a obírají tělo o energii pro zahřátí studených částí těla.
Vyhněte se pití kávy a alkoholu, které způsobují dehydrataci.
Chcete se aspoň na chvíli pořádně zchladit a přitom udělat něco pro své zdraví a kondici? Pobyt v poláriu při teplotě –150°C vás zaručeně osvěží. Tzv. kryoterapie, při které se člověk pod dohledem odborníka ocitne na tři minuty ve speciální komoře s extrémně nízkou teplotou, má pozitivní účinek na nemoci pohybového aparátu a na hojení ran, urychluje metabolismus, řeší některé kožní problémy a dokonce zmírňuje celulitidu. Tuto zajímavou wellness proceduru si však můžete dopřát, i když vás nic netrápí. Přinejmenším vás příjemně osvěží, zvýšením produkce endorfinů vylepší náladu a báječně podpoří váš imunitní systém. Pozor: Chladivá terapie se nedoporučuje ženám ve 3. a vyšším měsíci těhotenství.