Maminka.czZdraví

Chlapci v dětství mají nádory častěji než dívky

Iva Endrychová 12.  2.  2015
Chlapci v dětství mají nádory častěji než dívky
Rakovina bohužel postihuje i děti a jak ukazují zjištění nadace Dobrý Anděl, tak častěji se nádorové onemocnění objeví v dětství u chlapců než dívek. Problematiku dětských nádorů připomíná den dětské onkologie, kterým je 15. únor.

Podle údajů webu sancedetem.cz ročně zhoubné onemocnění postihne v Česku 350 dětí a dospívajících. „Nejčastějším nádorovým onemocněním u dětí je leukemie (30 – 35 procent), nádory mozku, popřípadě míchy (28 procent) a nádory vycházející z mízního systému (11 procent),“ píše web.  „Zhoubné nádory jsou častěji diagnostikovány u chlapců, potvrzuje profesor Jan Starý, přednosta Kliniky dětské hematologie a onkologie Fakultní nemocnice Motol. Nádorová onemocnění jsou v civilizovaných zemích považovány za druhou nejčastější příčinu úmrtí v dětském věku (na prvním místě jsou úrazy).

Léčbou nádorů u dětí se v Česku zabývá osm pracovišť dětské hematologie a onkologie (Praha, Brno, Plzeň, Olomouc, Ostrava, České Budějovice, Hradec Králové a Ústí nad Labem. Úspěšnost léčby dětských nádorů je 83 procent.

Den dětské onkologie

Tradiční evropská akce na podporu péče o onkologicky nemocné děti a jejich rodiny konečně proběhne i v ČR. Přijďte se dozvědět užitečné informace, ale zároveň se s celou rodinou i pobavit 15. 2. na Náměstí Jana Palacha, kde budou od 12 hodin probíhat besedy, tvořivé dílny pro děti a hudební i taneční vystoupení. 

Spolu s dětmi budete moci vypustit heliové balónky s přáním, zúčastnit se klauniády, malování na obličej či nějaké inspirativní tvořivé dílny. Odpoledne završí videomappingová show na budovu Rudolfina.

Ambasadorem celé akce je herec a režisér Jiří Madl. Podívejte se na jeho osobní pozvánku na akci: 

Více informací o akci najdete na webu: http://www.dendetskeonkologie.cz/

Rodinám, které se vlivem vážné dlouhodobé nemoci nejen dětí dostaly do finanční tísně, pomáhají Dobří andělé.

Michaela: Tři čtvrtě roku jsem svou dceru téměř neviděla

O jejich pomoc musela zažádat také paní Michaela z Prahy, která vychovává dvě děti - Patrika (*2008) a Giulii (*2006). Před třemi lety jejímu čtyřletému synovi lékaři diagnostikovali leukémii, ihned musel podstoupit sérii chemoterapií. Jako průvodkyně pracující na živnostenský list musela svou práci ze dne na den ukončit a věnovat se malému pacientovi.

Protože Patrikova léčba vyžadovala častý pobyt v nemocnici, musela zajistit péči o svou dceru. Částečně pomáhal její manžel, s kterým se právě rozváděla, babička, ale i placené hlídání. Paní Michaela se se svou dcerkou Giulii musela na čas rozdělit. V akutní fázi, která trvala tři čtvrtě roku, se téměř neviděli, aby její dcera neohrozila Patrika nákazou běžné virózy.

Také domácí prostředí vyžadovalo úpravy, odstranit museli veškeré „lapače prachu“ jako jsou koberce, záclony, květiny, důležitý byl neustálý úklid a sterilizace povrchů. Kvůli oslabené imunitě nemohl Patrik také například cestovat městskou hromadnou dopravou.  Protože paní Michaela byla právě v rozvodovém řízení, jejím jediným příjmem se stala podpora v nezaměstnanosti.

Od začátku léčby rodině pomáhají pravidelnými příspěvky Dobří andělé, kterým paní Michaela vzkazuje: „Je úžasné, že jsou lidé ochotni pomoci druhým. Léčba leukémie trvá dva roky a za tu dobu se člověk bez finanční pomoci dostane ekonomicky na úplné dno.“ Objevily se různé náklady spojené s léčbou - častá doprava do nemocnice (někdy i 2x denně), nízkobakteriální strava, doplatky na léky, vitamíny a zajištění péče o dalšího sourozence. V červnu 2014 byla Patrikova léčba ukončena, stále však musí být opatrný, neboť má oslabenou imunitu.

Dobří andělé pomáhají rodinám až dva roky po ukončení léčby, aby se rodina mohla pomalu vrátit do „normálního“ života. „Po ukončení léčby jsem mohla začít částečně pracovat. A proto jsem se rozhodla, že pomoc Dobrých andělů přestaneme v únoru 2015 pobírat. Jakmile se nám bude dařit ještě lépe, i já se stanu Dobrým andělem,“ říká paní Michaela.

Témata: Zdraví, Kam s dětmi, Dětství, Zhoubné onemocnění, Normální život, Nezaměstnanost, Sterilizace, Ostrava, Máj, Chlap, Živnostenský list, Leukémie, České Budějovice, Hradec Králové, Čas, Úplné dno, Finanční pomoc, Rozvodové řízení, Fakultní nemocnice Motol, Nemocné děti, Ústí nad Labem, Div, Jiří Mádl, Nádor, Rudolf
Mohlo by vás zajímat
Dojemnější fotku jste neviděli! Náhradní matka doma porodila syna nové rodině
kog
Porod
Přiznání matek! Nejtrapnější zážitky z porodnice. Tohle jsme nečekaly!
redakce
Porod
8 divných věcí, které nám dělaly naše matky nebo babičky, když jsme byli malí
Procházková Simona
Mateřství
Tohle neříkejte dětem, když brečí! Proč a co se může stát?
redakce
Chování a vztahy
Otěhotněla, aniž by kdy měla sex. Syna s Downovým syndromem miluje
Blesk pro ženy
Vaše příběhy
Nejkrásnější fotky porodů? Vyhrála holčička koukající na novorozeného bratra
Wallerová Radka
Porod
Marie Doležalová má syna, na svět přišel nečekaně. Jak se jmenuje?
kog
Slavné maminky
Jak rychle utišit plačící dítě? Trik zkušeného pediatra, který zabere hned!
Kojenec
Maminka roku: Čekala holčičku a věděla, že nepřežije!
Procházková Simona
Maminka roku 2020