Maminka.czZajímavosti

Chlapec navštívil 17 lékařů, správnou diagnózu pomohl odhalit až ChatGPT

Vanda Stöckbauerová 15.  11.  2023
Čtyřletý americký chlapec Alex trpěl tři roky chronickými bolestmi neznámého původu. Jeho matka Courtney s ním byla u 17 různých specialistů, z nich žádný nedokázal odhalit příčinu zdravotních obtíží. Frustraci, kterou zažívala, si dokáže představit každý rodič. Zoufalství, bezmoc, bezesné noci… Courtney si připadala jako ve slepé uličce. Správnou diagnózu odhalil až překvapivý pomocník.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

V roce 2021 se u Alexe začaly objevovat různé zdravotní problémy. Od chronických bolestí, kvůli kterým si nemohl hrát s ostatními dětmi, přes dysbalanci v neuromotorickém vývoji, kdy nerovnoměrně používal pravou a levou stranu těla, přes vyčerpanost, náladovost, migrény až po zpomalený růst a žvýkání všemožných věcí. Následoval tříletý maraton různých vyšetření. S maminkou navštívil pediatra, zubaře, ortodontistu, fyzioterapeuta, ORL lékaře, neurologa… Dohromady Alexe vidělo 17 lékařů nejrůznějších specializací.

Courtney se portálu Today svěřila, že bez ohledu na to, kolik lékařů navštívili, odborníci se vždy zabývali jen svou specializací: "Nikdo není ochoten řešit větší problém. Nikdo vám nenapoví, jaká by mohla být diagnóza, která by vysvětlovala všechny jeho příznaky."

Rozuzlení přišlo na začátku tohoto roku. Vyčerpaná a frustrovaná Courtney se zaregistrovala na ChatGPT a začala umělé inteligenci zadávat synovy zdravotní údaje v naději, že najde správnou diagnózu. Chatbotu napsala všechny příznaky Alexovy záhadné nemoci jako chronické bolesti, skřípání zubů, „tahání nohy“. Sdílela i všechny informace, které se jí podařilo získat z výsledků lékařských vyšetření. "Prošla jsem řádek po řádku, všechno, co bylo ve zprávách z magnetické rezonance,“ svěřila se. Když ChatGPT naznačil, že Alex trpí syndromem fixované míchy, dávalo to velký smysl, přiznala jeho matka. TCS syndrom neboli syndrom fixované míchy (tethered spinal cord syndrome) je charakterizován nefyziologickou fixací míchy k páteři.

Potvrzená diagnóza a operace

Díky těmto informacím si Courtney našla na Facebooku skupinu pro rodiny dětí s tímto onemocněním a zjistila, že příběhy ostatních dětí jsou velmi podobné Alexovu. Následně se objednala k novému neurochirurgovi s podezřením na syndrom fixované míchy. Lékař Alexe vyšetřil, prostudoval snímky z magnetické rezonance a diagnóza byla potvrzena. Pro Courtney to bylo konečně světlo na konci tunelu po letech nejistoty. Dozvěděla se, že léčba je vždy chirurgická, tedy uvolněním míchy. Následně Alex podstoupil operaci a nyní se zotavuje. Maminka uvedla, že sdílení jeho příběhu může pomoct dalším rodičům, kteří čelí podobným problémům.

I když může být ChatGPT přínosný zejména pro pacienty s komplikovanými stavy, kteří se snaží zjistit diagnózu, současná omezení umělé inteligence vytvářejí potenciální rizika pro lékaře i pacienty. Chatboty by měly být používány obezřetně, protože mohou dělat chyby. Pacienti by v diagnostice nemocí měli stále důvěřovat odborníkům, tedy lékařům.

VIDEO:  Jazykový model ChatGPT je hitem. Umělá inteligence umí stvořit přirozený text

Méně pokusů, víc úspěchů: Jak umělá inteligence mění budoucnost umělého oplodnění?
Témata: Příběhy, Zajímavosti, Bolest, onemocnění, Syndrom, Diagnóza, Tar, Alexa, Lékař, Umělá inteligence, Courtney, Facebook, Mícha, Today