Maminka.czKrása a styl

Chloupky do obličeje nepatří! Budeme se holit jako muži?

26. 2. 2015
Chloupky do obličeje nepatří! Budeme se holit jako muži?
Mužům stárne pleť pomaleji, protože si ji holí. Když to budou dělat i ženy, i u nich to bude mít stejný efekt. To je jedno z doporučení světových dermatologů. Jak se na to dívají dermatologové v Česku?

Pravidelně se holte a pleť vám bude stárnout pomaleji. Také se zbavíte nechtěných chloupků, pleť se vám vyhladí a rozjasní. „Z pohledu proti stárnutí má domácí holení jistý účinek. Je to jako jemná forma mikrodermabraze, podporuje produkci kolagenu, který redukuje vrásky. Kdykoli se v kůži objeví zranění, dojde ke stimulaci produkce kolagenu, která pomáhá obnovovat pleť,“ napsal doktor Michael Prager.

„Nedomnívám se, že je to pro ženy vhodný postup pravidelné péče pleť,“ říká kožní lékařka Andrea Vocilková a dále pokračuje: „Za daleko šetrnější považuji občasný peeling, s ním lze také dosáhnout odstranění odumřelých buněk pokožky. U lidí s citlivou pletí by riziko iritace určitě převýšilo možné výhody.“

A opravdu chloupky holením zesilují, jak se řada žen domnívá? Dermatoložka to upřesňuje: „Holením chloupky nezesilují. Je to jakýsi optický klam, protože odříznutím jemnějšího vrcholku je pak patrná silnější střední část chlupu.“

Pomůže vosk i laser

Jenže nadměrný růst chloupků v obličeji, zejména v oblasti nad horním rtem a po stranách koutků úst, může být pro ženu velmi obtěžující až nepříjemné. Maskovat je make-upem příliš nejde, jak se jich tedy co nejlépe zbavit?

Možností je celá řada. V domácím prostředí vám mohou pomoci osvědčené voskové pásky. Jsou snadno dostupné (dají se koupit v každé drogerii a nestojí mnoho), jejich aplikace je jednoduchá, dají se s nimi odstranit i celkem krátké chloupky, ale jedná se o metodu poměrně bolestivou.

Rychle a bezbolestně odstraní přebytečné chloupky depilační krémy na obličej. Jejich nevýhodou však je, že si příliš nerozumí s citlivou pletí. Spolehlivé bývají také epilátory na obličej, ale protože jde o epilaci, „berou“ si chloupky i s kořínky, což pro někoho může být velmi citlivé a bolestivé.

Nebo můžete vyhledat odbornou pomoc. „Odstraňování nežádoucího a často i nadměrného ochlupení zejména v obličeji, patří mezi nejčastější kosmetické zákroky. Snášenlivost jednotlivých metod provedení je individuální, každý se musí rozhodnout, co mu vyhovuje nejvíc. Běžně se používá depilace pinzetou, voskem, chemické leptání chloupků různými krémy, vyholování, depilace elektrickou jehlou nebo laserem. Metody lze kombinovat,“ vyjmenovala jednotlivé techniky Vocilková. Důležité je chloupky odstraňovat pravidelně a vždy dávat pozor, aby nezarůstaly.

U většiny žen nejsou chloupky v obličeji běžně téměř viditelné, může se však stát, že dojde k jejich nadměrnému růstu. A za to bývají obvykle odpovědné hormony. „Především to jsou androgeny, tedy mužské pohlavní hormony, které každá žena také potřebuje pro správné fungování svého organismu,“ vysvětlila Vocilková.

A právě jejich nadbytek může vést k tvorbě nadměrného ochlupení. „Celkové léčení antiandrogeny probíhá většinou v tabletách, které se současně podávají jako antikoncepční pilulky, vede ke zlepšení stavu, používá se však jen u nejzávažnějších případů a vždy pod dohledem lékaře,“ dodala Vocilková.

Témata: Krása a styl, Obličej, Správné fungování, Optický klam, Nadměrný růst, Muž, Nejzávažnější případ, Střední část

Mohlo by vás zajímat
Meghan a Harry pokřtili syna Archieho. Chyběla královna a obřad byl soukromý
Babička plašička: Po návratu od tchyně se dcera bojí všeho!
Sedm znaků, podle kterých poznáte, že z dítěte roste psychopat
Má rozštěp, řekl lékař a navrhl potrat. Dítě si nechala. Jak vypadá teď?
Záhada jménem syndrom ruka-noha-ústa. Pozor na záměnu
100 mimořádných fotek z porodu! Podívejte se, jak ho rodiny prožívají
Příliš plná plenka i připoutání lezce do kočárku! To vše škodí vývoji. Co ještě?
Růstový spurt: Období nenasytného kojence vás potká několikrát
Syn se narodil s jinou barvou pleti, než má jeho táta. Podezírali mě z nevěry

Horoskopy

Lev O víkendu hledáte odpočinek a prahnete po poznání nových a zajímavých míst. Vyrazte na výlet a celá…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Petra, Petruše, Záviš

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu