[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
Baker je zlatý retrívr, který se doslova zamiloval do miminka a rád ho hlídá, kdykoli může. V prosinci sdílel Bakerův majitel na svém účtu na TikToku (@baker_the_englishcream) video, na kterém je vidět, jak pes pozorně sleduje dětskou chůvičku, na které je zobrazena jeho „lidská sestřička“.
@baker_the_englishcream Baker loves being a big brother ♥️ #fyp #dogandbaby #christmas #englishcreamgoldenretriever #goldenretrieverlife #goldenretriever #bakertheenglishcream #reallove ♬ My Love Mine All Mine - Mitski
"Můj pes na monitoru rád sleduje, jak si miminko zdřímne, a trpělivě čeká, až ho půjdeme vzbudit," napsal Bakerův majitel pod video, které má přes 820 tisíc zhlédnutí.
"Je velmi věrný, celé dny je nablízku své rodině a hlídá ji – nevstane ani z postele, dokud se neprobudíme. Miluje sledování televize a klidně s námi prosedí celý film. Myslím, že prostě poznal, že chůvička je 'menší televize', a líbilo se mu, že tam může vidět miminko," řekl Bakerův majitel pro People.
Pes je z nového člena domácnosti nadšený. Asistuje u každého přebalování a stále na miminko dohlíží ať už na chůvičce nebo tváří v tvář. Až holčička vyroste, bude mít v Bakerovi určitě toho nejlepšího parťáka.
Pozitivní vliv psů na děti i dospělé funguje hned na několika úrovních. První je citová, kdy člověka naplňuje hlazení, mazlení se a komunikace se psem. Druhá je rozumová, kdy se děti lépe soustředí na cílenou hru. Třetí je pak ta pohybová a čtvrtá relaxační.
„Hrou se psem si děti rozvíjí motorickou činnost i fantazii. Pes napomáhá sbližování se s okolím a podporuje komunikativnost, zajišťuje pocit ochrany, je důvěrník, kamarád a věrný společník. Při správném vedení umí dokonce pomoct se slovní zásobou i logopedickými vadami. Když pejska naučíte sednout si na vyslovení písmena R nebo štěkat na písmeno C a podobně, dítě tím motivujete správně vyslovovat a procvičovat, aniž by to vnímalo jako nucený trénink,“ vysvětluje Iva Bílková, hlavní fyzioterapeutka FYZIOkliniky, jejíž společnicí bývá i v ordinacích fenka pudla s canisterapeutickou certifikací „zdravotníka“.
Chovat jakékoli zvíře – nejen psa – je vhodné také pro hyperaktivní děti či děti s ADHD, které bývají velmi roztěkané, nesoustředěné a jimž schází odhad síly a vzdálenosti. „Životem se zvířetem a péčí o něj se děti učí, jak se chovat k živému tvoru a co znamená být za něj zodpovědný. Pokud v ordinaci cvičím s ADHD dětmi, velmi mi přítomnost naší fenky pomáhá, dítě totiž mnohem lépe komunikuje a přistupuje na dohody. Cvičí fyzioterapeutické cviky s výraznější motivací,“ vypráví Iva Bílková.