Maminka.czDomácí mazlíčci

Chlupatá chůva: Zlatý retrívr bedlivě pozoruje miminko na dětské chůvičce. Nejroztomilejší video, které dnes uvidíte

Vanda Stöckbauerová 18.  2.  2024
Rodiče, kteří doma nechtějí zvířata, jsou možná sami proti sobě. Domácí mazlíčci totiž dětem pomáhají v přirozeném motorickém i citovém vývoji a učí je zodpovědnosti. Jsou ideálním parťákem dětí s ADHD a stejně blahodárně působí také na psychiku dospělých. A navíc jsou neuvěřitelně roztomilí – podobně jako tenhle zlatý retrívr.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Baker je zlatý retrívr, který se doslova zamiloval do miminka a rád ho hlídá, kdykoli může. V prosinci sdílel Bakerův majitel na svém účtu na TikToku (@baker_the_englishcream) video, na kterém je vidět, jak pes pozorně sleduje dětskou chůvičku, na které je zobrazena jeho „lidská sestřička“.

"Můj pes na monitoru rád sleduje, jak si miminko zdřímne, a trpělivě čeká, až ho půjdeme vzbudit," napsal Bakerův majitel pod video, které má přes 820 tisíc zhlédnutí.

"Je velmi věrný, celé dny je nablízku své rodině a hlídá ji – nevstane ani z postele, dokud se neprobudíme. Miluje sledování televize a klidně s námi prosedí celý film. Myslím, že prostě poznal, že chůvička je 'menší televize', a líbilo se mu, že tam může vidět miminko," řekl Bakerův majitel pro People.

Pes je z nového člena domácnosti nadšený. Asistuje u každého přebalování a stále na miminko dohlíží ať už na chůvičce nebo tváří v tvář.  Až holčička vyroste, bude mít v Bakerovi určitě toho nejlepšího parťáka.

VIDEO: Psi k adopci: Co všechno zohlednit a jak nešlápnout vedle, když chcete k dětem psího kamaráda, radí veterinář

Psí láska pomáhá

Pozitivní vliv psů na děti i dospělé funguje hned na několika úrovních. První je citová, kdy člověka naplňuje hlazení, mazlení se a komunikace se psem. Druhá je rozumová, kdy se děti lépe soustředí na cílenou hru. Třetí je pak ta pohybová a čtvrtá relaxační.

„Hrou se psem si děti rozvíjí motorickou činnost i fantazii. Pes napomáhá sbližování se s okolím a podporuje komunikativnost, zajišťuje pocit ochrany, je důvěrník, kamarád a věrný společník. Při správném vedení umí dokonce pomoct se slovní zásobou i logopedickými vadami. Když pejska naučíte sednout si na vyslovení písmena R nebo štěkat na písmeno C a podobně, dítě tím motivujete správně vyslovovat a procvičovat, aniž by to vnímalo jako nucený trénink,“ vysvětluje Iva Bílková, hlavní fyzioterapeutka FYZIOkliniky, jejíž společnicí bývá i v ordinacích fenka pudla s canisterapeutickou certifikací „zdravotníka“.

Chovat jakékoli zvíře – nejen psa – je vhodné také pro hyperaktivní děti či děti s ADHD, které bývají velmi roztěkané, nesoustředěné a jimž schází odhad síly a vzdálenosti. „Životem se zvířetem a péčí o něj se děti učí, jak se chovat k živému tvoru a co znamená být za něj zodpovědný. Pokud v ordinaci cvičím s ADHD dětmi, velmi mi přítomnost naší fenky pomáhá, dítě totiž mnohem lépe komunikuje a přistupuje na dohody. Cvičí fyzioterapeutické cviky s výraznější motivací,“ vypráví Iva Bílková.

Co dělat, když domácí zvíře bere miminko jako vetřelce? Ptáme se psích a kočičích psychologů
Témata: Miminko, domácí zvířátko, TikTok, zvíře, Domácí mazlíčci, Pes, ADHD, chůva, Děti, Iva Bílková, Zlatý retrívr, Baker, People