Maminka.czŠkolák

Kdy to s manželstvím začíná jít z kopce

, Časopis Moje psychologie
21. 5. 2012
Kdy to s manželstvím začíná jít z kopce
Jedním z indikátorů toho, že se vaše manželství začíná otřásat v základech, Jsou stále častěJší situace, kdy se přistihnete, že svému protěJšku závidíte, tvrdí psycholožka marta Boučková.

Britský filozof a nositel Nobelovy ceny Bertrand Russell považoval závist za jednu z nejsilnějších příčin nešťastnosti člověka. Považoval ji za univerzální a nejnepříjemnější aspekt lidské povahy, protože činí závistivce nejen nešťastným samou podstatou závisti, ale i nepřejícím. V konečném důsledku může zá- vistivec druhým přát i něco zlého či jim způsobovat neštěstí.

Závist je emoce. Jde o citový zážitek nesoucí v sobě bolest nebo zklamání vyvolané druhou osobou, která má něco, co dotyčný sám nemá. Byli u mne ve středu navečer a hledali příčinu svých téměř každodenních „žabomyších bojů a komunikačních šumů“. Děti mají dvě, ona je na mateřské už čtvrtým rokem a on před půlrokem změnil zaměstnání a domů dochází z práce po šesté večer. Přes týden se vidí jen večer a o víkendech to málokdy neskončí hádkou. Proto mě ani nepřekvapilo zjištění, že občasné chvíle pohody zažívají každý zvlášť. Ona je nejspokojenější, když se může plně věnovat hře s dětmi, a on, když najde malou chvilku pro sebe u počítače, u televize nebo při vaření. Oba neopomněli zdůraznit, že je jim nejlépe tehdy, když ten druhý není v dohledu.

To na šestileté manželství není rozhodně nejlepší skóre. V průběhu debaty vyplynula na povrch další skutečnost. Ve chvíli, kdy se jeden zdál spokojen a v pohodě, okamžitě vzbudil v druhém podezření, že není dostatečně zaměstnán. Jakmile jeden z manželů zaznamenal pohodové signály u svého protějšku, okamžitě ho úkoloval nebo si stěžoval na únavu. V takové situaci jedinou obranou je svou pohodu a spokojenost utajit a rozhodně se o ni nedělit. Bohužel s tím, kdo je jeho srdci (nebo až donedávna rozhodně byl) nejmilejší a nejbližší. Posun v náhledu na problém nastal ve chvíli, kdy se v rozhovoru objevilo slovo závist. Na přímou otázku, zda jeden závidí druhému to, že si dokáže přes den udělat chvíli pohody, odpověděli oba zpočátku pokrčením ramen a po chvíli jsem uslyšela: „No, jo – asi fakt jo.“

Najednou se zdálo, že se celý jejich společný rodinný život scvrknul na spoustu nezajímavých, nudných a nepopulárních činností – „musů a mělobysů“ – a tomu odpovídající náladu. A protože těchto aktivit bylo více než dost a nikdy nebyly hotové, nezbýval ani čas na pohodu. Pár se tedy čím dál tím více odsuzoval ke každodennímu prožívání nepohody, otrávenosti a únavy. Zmizel prostor, ve kterém by se dokázali potkat a pro- žít pohodovou chvilku. Oba se cítili v pasti. V pasti rodinného života, který si sice takhle nepředstavova- li, ale nějakým nedopatřením si ho takhle zařídili. Čím nespokojeněji se každý z nich cítil, tím větší byla i jeho závist vůči tomu druhému.

Dokud si budou oba manželé závidět chvíle pohody a budou je před sebou mistrně ukrývat, pak se ze začarovaného kruhu každodenního komandování nevymotají. A pokud platí, že opakem závisti je umění přijímat radost druhých, pak ve chvíli, kdy svou závist zkrotí, mají šanci nechat se nakazit i pohodou druhého. V duchu slov „Tvé potěšení i mým potěšením, bratře“.

Témata: Děti, Těhotenství, Porod, Novorozenec, Kojenec, Batole, Předškolák, Školák, Chování a vztahy, Časopis Moje psychologie, Manžel, Čtvrtý rok, Manželství, Nepopulární činnost, Komando, Zac

Mohlo by vás zajímat
Hračky, které se nepovedly. Výběr z těch nejšílenějších
Maminkou roku 2020 je Kateřina Tichá! Kdo vyhrál jednotlivé kategorie?
Brutálně upřímné momentky? Ano, protože přesně takové mateřství je
Jsem v tom? Jak poznáte, že jste těhotná, i bez testu
Na věku nezáleží, otěhotním i ve 40! Jaké jsou další největší mýty o neplodnosti?
Poznáte moluska? Podívejte se, jak vypadají a jak se jich zbavit
Nechci, nejím! 40 podivných důvodů, kvůli nimž děti odmítají jídlo
Šéfkuchař Přemek Forejt: Jsem krkavčí táta. Dceru nevídám moc často
Velký rodinný a vztahový horoskop pro rok 2021: Co čeká vaše znamení?

Horoskopy

Panna Milé Panny, rodinná pohoda vás hřeje u srdíčka. S nikým se nehádáte a volný čas trávíte milým způsobem.…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Milena, Timotej, Tim

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné