Maminka.czŠkolák

Máme se bát vlastních dětí? aneb Nejčastější důvody agrese

Stěžují si na něj snad všude; ve školce napadá kamarády, nerozpakuje se nakopnout i paní učitelku, kterou dříve zbožňoval, babičku bouchá hračkami a nová partnerka jeho otce ho nesnáší. Vcelku hodný kluk začíná připomínat chuligána z Bronxu.
21. 3. 2012
Máme se bát vlastních dětí? aneb Nejčastější důvody agrese

Zatímco si rodiče lámali hlavu a nakonec by nejraději zlomili i vařečku, dětský psycholog určil příčinu agrese vcelku rychle. Rozvod rodičů malému lotříkovi ze dne na den ukradl jistotu, stabilitu a bezpečí domova, to vše se s rozchodem rodičů vypařilo jako pára nad hrncem. A to i přesto, že rozvod proběhl klidně, chlapec se nemusel stěhovat, otce vidí často a rodiče ho zahrnují láskou a ubezpečují, že on za nic nemůže. Chlapec i jeho rodiče měli štěstí, psycholog odhalil příčinu změny chování a učí všechny zúčastněné s agresivitou pracovat.

Hledáte důvod? Jeden je málo!

Příčin vzrůstající agresivity dětí je však celá řada, obvykle jde o souhru více negativních podnětů působících dlouhodobě. Jedním z nich může být např. rozchod rodičů, dále nestabilní citové a sociální zázemí, ale také příliš liberální výchova s nejasnými hranicemi, neúměrně vysoké nároky vzhledem k věku či možnostem dítěte. Ve školním věku dítě velmi ovlivňují také kamarádi. Jedovatou kapku do tohoto koktejlu přilívá i nadměrné sledování nevhodných pořadů v TV a hraní agresivních počítačových her. Paradoxně může přispět i špatně vedený sportovní oddíl (např. hokejový), kde je neúměrně pěstována soutěživost, agresivita, jednoduše touha zvítězit za jakoukoliv cenu.

Agresivita je strom; má kořeny, kmen i plody

Ať již je hmatatelná příčina jakákoliv, k agresívnímu chování dítko obvykle pudí vlastní vnitřní neukotvenost, nejistota a nevyrovnanost mající často kořeny v sociálních vazbách s nejbližšími. Z těchto kořenů i kořínků pak vyroste strom s hořkými plody.
Agresivní dítě potřebuje vyslechnout, pochopit, rozumět nejen tomu, že se něco nedělá, ale i proč se to nedělá. Potřebuje znát hranice a mělo by nést svůj díl zodpovědnosti za své nevhodné chování.

Agresivita a ADHD

Na pozadí excesů může být i nediagnostikovaná porucha chování, např. ADHD. Takové dítko má v přístupu ke světu své limity a potřeby, kterých by si rodiče a vychovatelé měli být vědomi. Neznalost a nepochopení agresivitu stupňují, dítě neví kudy kam, je ztracené, nejisté, nepochopené, zoufalou situaci řeší agresivitou a násilím.


A co vy? Máte obavy z rostoucí dětské agresivity? Podělte se o svůj názor na webu Nerozhodni.cz.

Témata: Děti, Batole, Předškolák, Školák, Chování a vztahy, Nejčastější důvod, Liberální výchova, Agrese, Agresivní dítě, Sportovní oddíl
Mohlo by vás zajímat
Tyto zdravé vánoční recepty si děti zamilují. Vyzkoušejte perníčky nebo kokosové kuličky
Porod syna byl můj nejsilnější zážitek v životě, říká zpěvák Jan Smigmator
Proč nemůžeme rodit doma? A co vlastně chtějí domorodičky?
Jak naučit dítě správně a bezpečně bruslit. S výukou začněte po čtvrtém roce

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

 

Předplatné

Aktuální číslo časopisu