Maminka.czŠkolák

Máme se bát vlastních dětí? aneb Nejčastější důvody agrese

21. 3. 2012
Máme se bát vlastních dětí? aneb Nejčastější důvody agrese
Stěžují si na něj snad všude; ve školce napadá kamarády, nerozpakuje se nakopnout i paní učitelku, kterou dříve zbožňoval, babičku bouchá hračkami a nová partnerka jeho otce ho nesnáší. Vcelku hodný kluk začíná připomínat chuligána z Bronxu.

Zatímco si rodiče lámali hlavu a nakonec by nejraději zlomili i vařečku, dětský psycholog určil příčinu agrese vcelku rychle. Rozvod rodičů malému lotříkovi ze dne na den ukradl jistotu, stabilitu a bezpečí domova, to vše se s rozchodem rodičů vypařilo jako pára nad hrncem. A to i přesto, že rozvod proběhl klidně, chlapec se nemusel stěhovat, otce vidí často a rodiče ho zahrnují láskou a ubezpečují, že on za nic nemůže. Chlapec i jeho rodiče měli štěstí, psycholog odhalil příčinu změny chování a učí všechny zúčastněné s agresivitou pracovat.

Hledáte důvod? Jeden je málo!

Příčin vzrůstající agresivity dětí je však celá řada, obvykle jde o souhru více negativních podnětů působících dlouhodobě. Jedním z nich může být např. rozchod rodičů, dále nestabilní citové a sociální zázemí, ale také příliš liberální výchova s nejasnými hranicemi, neúměrně vysoké nároky vzhledem k věku či možnostem dítěte. Ve školním věku dítě velmi ovlivňují také kamarádi. Jedovatou kapku do tohoto koktejlu přilívá i nadměrné sledování nevhodných pořadů v TV a hraní agresivních počítačových her. Paradoxně může přispět i špatně vedený sportovní oddíl (např. hokejový), kde je neúměrně pěstována soutěživost, agresivita, jednoduše touha zvítězit za jakoukoliv cenu.

Agresivita je strom; má kořeny, kmen i plody

Ať již je hmatatelná příčina jakákoliv, k agresívnímu chování dítko obvykle pudí vlastní vnitřní neukotvenost, nejistota a nevyrovnanost mající často kořeny v sociálních vazbách s nejbližšími. Z těchto kořenů i kořínků pak vyroste strom s hořkými plody.
Agresivní dítě potřebuje vyslechnout, pochopit, rozumět nejen tomu, že se něco nedělá, ale i proč se to nedělá. Potřebuje znát hranice a mělo by nést svůj díl zodpovědnosti za své nevhodné chování.

Agresivita a ADHD

Na pozadí excesů může být i nediagnostikovaná porucha chování, např. ADHD. Takové dítko má v přístupu ke světu své limity a potřeby, kterých by si rodiče a vychovatelé měli být vědomi. Neznalost a nepochopení agresivitu stupňují, dítě neví kudy kam, je ztracené, nejisté, nepochopené, zoufalou situaci řeší agresivitou a násilím.


A co vy? Máte obavy z rostoucí dětské agresivity? Podělte se o svůj názor na webu Nerozhodni.cz.

Předplatné časopisu Maminka
Témata: Děti, Batole, Předškolák, Školák, Chování a vztahy, Důvod, NEJ, Sportovní oddíl, Rozchod rodičů, Nejčastější důvod, Liberální výchova, Sociální vazba, Agresivní dítě, Porucha chování, Agrese

Mohlo by vás zajímat
Rodičovská dovolená 2020: Vše, co o ní potřebujete vědět
Babička upřednostňuje jedno vnouče. Podle vědců za to mohou i geny
Pár dní ve školce a už je zase nemocné? Poradíme vám, jak podpořit imunitu
Eliánek spí od dvou měsíců ve svém pokojíčku, říká Dominika Mesarošová
Nejčastější mateřské hříchy: Tímhle brzdíte vývoj dítěte a možná to nevíte
Jsem v tom? Jak poznáte, že jste těhotná, i bez testu
Malý Alexandr se narodil bez očí a nyní čeká na adopci. Jeho máma se ho zřekla
Marika Šoposká: Těhotenství bez komplikací není samozřejmost, už to vím!
Těhotenství jim navždy změnilo tělo. Není se za co stydět, vzkazují tyhle matky!

Horoskopy

Beran Zajistěte pro sebe a své blízké lepší a příjemnější náladu. Úplně postačí, když se přestanete o všem…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Nikola, Nikol, Nicol

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu