[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
Zastánci přirozené výchovy vytvořili jednoduchý přehled pravidel, která je nutno dodržovat, aby vaše dítě mělo šanci na kvalitní život v dospělosti.
Často se sama sebe ptám, zda jsou metody, které jsem převzala od rodičů, tím pravým způsobem, jak formovat svoje děti. Změnilo se totiž mnoho základních společenských norem a hektická doba chce své i v tomto velmi osobním odvětví.
Na internetu jsem objevila stránky slepicarna.cz, kde je podobných maminek více. Neřeší pouze špinavé pleny a vaření, ale především budoucnost našich potomků a jejich schopnost ustát budoucí život. Můžete vůbec ochránit své ratolesti a připravit je k boji za lepší svět? Ano! A je to jednodušší, než se může zdát.
Podívejte se na osm základních principů, které nabízí tzv. Attachment parenting:
Ideálem je samozřejmě plánované rodičovství, to se totiž může opřít o fyzickou a emocionální stabilitu rodičů.
Ovšem i po zjištění neplánovaného těhotenství se můžete začít připravovat na příchod svého děťátka s úctou k novému životu a snažit se zajistit si co nejpřirozenější průběh těhotenství i porodu.
Každá máma chce pro své děťátko to nejlepší. Kojení je nejpřirozenější formou výživy dítěte, snažte se o něm tedy získat co nejvíce informací. Kontaktujte i jiné kojící maminky, setkání i komunikace s nimi vám může pomoci celý proces dobře nastartovat. Nebojte se kojit podle svých představ a možností co nejdéle. To platí i pro krmení z lahvičky, protože ne vždy je možné miminko kojit. I tak lze zachovat tento princip a napájet dítko v pohodě i harmonii.
Mezi vámi a vaším dítětem existuje neviditelné spojení. Díky němu můžete sledovat jeho potřeby, emocionální pochody a empaticky reagovat na jeho momentální stav. Říká se tomu také mateřské pouto nebo intuice. Neříkejte si, že synka či dcerku rozmazlíte, podporu jim poskytujte vždy, když je to nutné. Každá matka zná pocit, kdy se v noci vzbudí sama od sebe ještě předtím, než se vůbec ozve pláč miminka, avšak už ví, že dítě něco potřebuje.
Potřeba jistoty je pro každého potřebou základní a pro malé, bezbranné dítě obzvlášť. Studie prokázaly, že mozek dítěte odloučeného od rodičů vykazuje obdobnou aktivitu jako při fyzické bolesti.
Společný spánek těmto negativním stavům předchází a naopak ještě pomáhá vyrovnávat jiné tlaky a frustrace, jimiž vaše malé může trpět.
Věnujte však zvýšenou pozornost kvalitě matrace (nemá být příliš měkká nebo neprodyšná), pozor na případné škvíry a mezery, ideální je prostorný jednolitý povrch. Nepřikrývejte sebe ani potomka příliš těžkými či objemnými lůžkovinami, dítěti nedávejte polštář ani ho nenechávejte spát na okraji postýlky. Kojence ke spánku nepokládejte do polohy na bříško a nikdy mu nepřikrývejte hlavu. A jedna praktická výhoda pro lenivé mámy: kvůli nočnímu kojení nemusíte vůbec vstávat z postele!
Naplňujte přirozenou potřebu po dotyku. Chovejte svoje miminko v náručí, použijte nosítko místo kočárku. Naučte se zásady masáže kojenců i dětí a mazlete se se svým mrnětem tak, jak je vám oběma příjemné. Užívejte si krásné chvíle, kdy jste stále spolu.
Učení vzorem je nejúčinnějším způsobem vedení. Pozitivní výchova poskytne vašim ratolestem dobrý základ pro kladné vnímání sebe sama, pomůže jim vybudovat sebevědomí, rozvine jejich svědomí a soucit ke druhým. Komunikujte se svým děťátkem tak často, jak je to jen možné. Neokřikujte ho, když chce něco sdělit. Snažte se spíš podporovat jeho dobré stránky a věci, které se podařily, než zdůrazňovat to špatné. Právě na pochvalách bude stavět do budoucna tak potřebnou sebedůvěru.
Rodičem se stanete v okamžiku početí a zůstanete jím už napořád, proto je důležité reagovat na potřeby svého zlatíčka citlivě a kontinuálně. Dopřejte mu jistotu, že jste stále nablízku a připraveni a ochotni pomoci. Minimalizujte stres z nejistoty a z odloučení a dopřejte mu pocit, že osamělost je neznámé slovo.
Další zajímavé články se dočtete v aktuálním vydání časopisu My Life.