Maminka.czPředškolák

Proč si vaše dítě nevěří? Příčinu hledejte nejdříve u sebe

27. 1. 2013
Proč si vaše dítě nevěří? Příčinu hledejte nejdříve u sebe
Stojí a pozoruje ostatní děti, jak se na hřišti kloužou z té nové úžasné klouzačky. Když ho povzbudíte, ať se sklouzne také, rozpláče se. Když mu nabídnete pomoc, brečí ještě víc.

Také máte doma malého „bojínka“, kterého v jeho touhách a přáních brzdí jeho nedůvěra v sebe sama? Méně empatičtí rodiče bohužel pod vrstvami strachu, pláče a hysterických scén mnohdy přehlédnou nevyřčenou touhu: „Rád bych to zkusil, ale tak moc se bojím!“. V pláči a protestech se pak mísí strach s touhou a zklamáním. Mnoho malých „bojínků“ si prostě pouze nevěří, a neví, jak s tím naložit. Potřebují naší pomoc, potřebují povzbudit a někdy potřebují dovést až těsně před překážku, kterou za vašeho hlasitého povzbuzovaní sami překonají.

Proč se všeho tak bojí? Začněte u sebe

Každý rodič hledající příčinu problémů svých dětí by se měl nejprve podívat do pomyslného zrcadla své duše. Nepřenáším na něj své vlastní strachy? Nesrážím posměšky jeho sebevědomí? Nesrovnávám ho pořád s někým „šikovnějším“? Nejsem neustále kritická a negativní, chválím ho vůbec? Dávám mu prostor překonat nějakou bolest či překážku vlastními silami? Pokud máte pocit, že se nic podobného ve vašem výchovném přístupu nevyskytuje (nebo vyskytuje jen sporadicky), je prostě možné, že si váš potomek svou malou ustrašenou dušičku jednoduše přinesl na svět a vy máte tu výsadu být tím, kdo jí může pomoci vyrůst.

Startovní čára je láska

Abyste mu mohli s jeho strachy a nedůvěrou v sebe sama pomoci, musí vědět, že ho milujete. Ne proto, co umí, jak to umí a co dokáže, ale prostě proto, že je. Musí cítit, že ho milujete bez podmínek a bez zásluh. Manželé P. H. Berneová a L. M. Savary, autoři knihy Jak nevychovat dítě s pocitem méněcennosti, ve své (mimochodem velmi zajímavé) publikaci tvrdí: „Děti s nízkou sebedůvěrou často vidí svět a lidi kolem sebe zkresleně, takže z nich mají strach a myslí si, že nezvládnou to, co je čeká. Tehdy je třeba, abyste jim posloužili spolu s vašimi nejbližšími jako pojítko či prostředník pro získání realističtějšího pohledu na svět“.

Pomoc i prostor

Pokud je tedy milujete, pomáháte, povzbuzujete i chválíte, nezapomínejte jim také dávat prostor, aby něco zvládli sami, protože právě v takové situaci vyroste jejich sebevědomí nejvíc. Vlastní zkušeností a překonáním překážky vlastními silami se nejvíc naučí (naučíme). Začínejte citlivě, drobnostmi, pokud „zkoušku“ neustojí, v klidu jim vysvětlete, že se to stává i dospělým. Sice budete potřebovat spoustu trpělivosti, ale berte to třeba jako další velkou lekci školy života, určitě se vám tato zkušenost budě někdy hodit!

Víš, jak se naučila plavat babička Jarka? Aneb příběhy, které pomáhají

Úžasným pomocníkem bývají příběhy, nejlépe z dětství rodičů či prarodičů, kteří se jako malí také museli prát s mnoha těžkostmi a touhami, jež někdy zvládali a překonávali, jindy naopak ne. Takové příběhy mohou dávat bojácným dětem naději, že se svými strachy nejsou sami, že jsou řešitelné. Vždyť i jejich nejstatečnější táta se občas bál!

Maminka Roku 2019
Témata: Děti, Předškolák, Školák, Chování a vztahy, Startovní čára, Vaše dítě, NEJ

Mohlo by vás zajímat
Vše o preventivní onkologické cytologii. Chodíte pravidelně?
Nemá šanci přežít, řekli těhotné ženě. Plánovala synovi pohřeb, teď slaví rok
Marta Jandová: Dcera chodí do státní školy, na úkoly jsme připraveni
O druhé dítě se snažíme už osm let. Pořád se nevzdávám naděje
Aleš Háma: Nerad kluky trestám a řvu na ně. Manželka je přísnější
Dcery Karla Gotta: Která zdědila tátův talent? A která se mu nejvíc podobá?
Jsem obézní. V těhotenství jsem cítila ze strany lékařů odpor a styděla se
Zimní děti versus ty letní: Datum narození ovlivňuje zdraví i charakter
Přiznání: Nenávidím mateřství. Dceru miluji, ale být matkou mě štve!

Horoskopy

Beran Čtvrteční rozbroje na pracovišti jsou dost divné a neprofesionální. S nikým se nechcete hádat. Odvádíte…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Sáva, Sába

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu