Maminka.czZdraví

Chraňte dětem oči před sluníčkem a zapomeňte na nejčastější mýty

10. 7. 2014
Chraňte dětem oči před sluníčkem a zapomeňte na nejčastější mýty
Nákup slunečních brílí i pro děti by se neměl podcenit. Před sluncem si zrak chrání až 97 procent Čechů, ale při nákupu brýlí často podléhají mnohým mýtům. Na co si dát pozor při jejich nákupu?

Největší mýty o slunečních brýlích: cena zaručuje kvalitu, čím tmavší skla, tím lepší, jedny brýle stačí. Podívejte se jakým mýtům také věříme.

Slunce zrak trvale nepoškodí

Dlouhodobé vystavení intenzivnímu slunečnímu záření může způsobit šedý zákal nebo zapříčinit vznik rakoviny kůže očních víček a spojivky. Časté vystavování zraku slunečním paprskům může škodit také. Oči potom pálí, řežou, Dítě pak může trpět pocitem cizího tělíska v oku.

Úlevu pak přináší aplikace umělých slz. „Při dlouhodobé expozici intenzivnímu slunečnímu záření bez ochrany zraku může dojít k poškození sítnice. Její centrum zvané žlutá skvrna může ztrácet pigment tolik důležitý pro kvalitní vidění. Ve vyšším věku pak vzniká makulární degenerace, což je poškození sítnice, které může vést až ke slepotě. Nevratné poškození zraku může nastat při upřeném pohledu přímo do slunce," varoval oftalmolog Pavel Stodůlka z oční kliniky Gemini. Zabraňte proto dětem aby se koukaly přímo do sluníčka. Hrozí poškození oblasti nejostřejšího vidění a vznik jizvy na sítnici.

Čím tmavší skla, tím jsou brýle bezpečnější

Při výběru slunečních brýlí jak pro děti tak pro dospělé je důležitý zejména kvalitní UV filtr, který by měl být v plném rozsahu spektra UV záření 400 a méně. Ten však nesouvisí s barvou brýlových čoček. I čiré sluneční brýle mohou mít dostatečný UV filtr chránící zrak před škodlivým slunečním zářením. „Tmavé brýle bez UV filtru mohou být pro oči škodlivé. Pod tmavými skly totiž dochází k rozšíření zornic, a do očí tak, nejsou-li chráněny kvalitním UV filtrem, proniká více škodlivých paprsků,“ vysvětlil Pavel Stodůlka.

Stačí jedny sluneční brýle

Před nákupem slunečních brýlí je důležité nejprve si uvědomit, zda bude člověk brýle používat při sportu, řízení auta nebo jako módní doplněk. Kategorie barevného filtru je značena čísly od nuly do čtyř. Tato hodnota vyjadřuje propustnost světla.

"Do kategorie 0 patří brýlové čočky čiré nebo mírně zabarvené. Slouží jako ochrana při jízdě na kole, práci na zahradě nebo turistických vycházkách, používají se při snížené viditelnosti nebo při oblačném počasí. Žluté brýlové čočky spadají do kategorie 1. Jsou rozjasňující a slouží jako ochrana při sportu, používají se při polojasném počasí. Při mírném slunečním záření je vhodné použít brýlové čočky s mírným ztmavením z kategorie 2, ty jsou vhodné pro běžné nošení ve městě. Nejčastěji používané jsou sluneční brýle z kategorie 3, které se nosí při silném slunci a jsou vhodné k pobytu u moře. Pro extrémní sporty nebo při pobytu ve vyšších nadmořských výškách jsou vhodné sluneční brýle z kategorie 4. Tyto sluneční brýle nelze používat pro řízení automobilu,“ popsala optometristka Kateřina Tyx.

Vysoká cena zaručuje kvalitu

Vysoká cena brýlí nezaručuje vždy i dostatečnou ochranu zraku. Stejnou službu vám i vašim dětem mohou udělat sluneční brýle ze stánku za pár stovek nebo i ty z optiky za pár tisíc. Vyplatí se však si v renomované optice požádat o změření UV filtru a stupně zabarvení slunečních brýlových čoček. "Doporučuji to zejména u brýlí, které jsou zakoupené v jiném obchodě než v renomované oční optice,“ doporučila optometristka. Důležité je, aby brýle na obličeji dítěte dobře seděly. Musí dostatečně krýt oči ze všech stran, měly by být lehké, netlačit na spáncích ani za ušima a řasy by se neměly dotýkat skel.

Maminka Roku 2019
Témata: Zdraví, Oči, Nevratné poškození, NEJ, Extrémní sport, Gemini, Pavel Stodůlka, Běžné nošení, Šedý zákal, Módní doplněk, Vysoká cena

Mohlo by vás zajímat
Těhotenství je zásah do sebevědomí, říká tenistka Andrea Sestini Hlaváčková
Zimní děti versus ty letní: Datum narození ovlivňuje zdraví i charakter
Babička plašička: Po návratu od tchyně se dcera bojí všeho!
Eliánek spí od dvou měsíců ve svém pokojíčku, říká Dominika Mesarošová
Marta Jandová: Dcera chodí do státní školy, na úkoly jsme připraveni
Kristýna Leichtová skončila s kojením. A obrečela to! Co se stalo?
Záhada jménem syndrom ruka-noha-ústa. Pozor na záměnu
Růstový spurt: Období nenasytného kojence vás potká několikrát
Těhotenství jim navždy změnilo tělo. Není se za co stydět, vzkazují tyhle matky!

Horoskopy

Býk Odhoďte ze sebe nedůvěru a nepříjemné myšlenkové pochody. Pokud si chcete změnit design domácnosti, tak…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Vendelín, Eunika, Vendelína

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu