Maminka.czZdraví

Chřipka a nachlazení v těhotenství. Jaké léky můžete užívat?

Rýma, kašel, škrábání v krku, bolest hlavy, zvýšená teplota, zkrátka běžné nachlazení a respirační virózy jsou onemocnění, která se nevyhýbají ani těhotným ženám. Stejně tak jako chřipka. Jak se v době očekávání miminka můžete bezpečně léčit a je vůbec vhodná domácí samoléčba?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Pokud udeří doba epidemie nachlazení a chřipek, nejsou mimo ohrožení nákazou ani těhotné ženy. Naopak – nastávající maminky jsou vzhledem ke svému stavu a imunitnímu nastavení v době jiného stavu k virovým infekcím náchylnější než ostatní populace. I běžné nemoci jako viróza nebo obyčejná rýma či dráždivý kašel vám v těhotenství dokážou zkomplikovat život. Jak se správně léčit a které léky jsou zapovězeny?

VIDEO: Chřipka a nachlazení v těhotenství. Víte které léky můžete užívat?

„Vzhledem k tomuto faktu je nejrozumnější se v rámci možností vyhnout rizikovým situacím a rizikovým místům. Vysoké riziko nákazy respirační virózou hrozí v místech s velkou koncentrací lidí, to znamená na úřadech, v dopravních prostředcích, v čekárnách lékařů, v obchodních centrech, ve školách a školkách a podobně, rizikem je samozřejmě i pobyt s  nemocným v jedné místnosti, například v jedné kanceláři,“ říká profesor MUDr. Pavel Calda, CSc., z Gynekologicko-porodnické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Chřipka a viróza: Na co si dát pozor při samoléčbě?

Nachlazení i chřipka jsou onemocnění, která jsou běžně léčena léky určenými na mírnění potíží doprovázejících infekci, to znamená kapkami do nosu, léky na kašel a především léky určenými na snížení teploty a mírnění bolesti svalů a kloubů. Jenže to v době těhotenství tak jednoduché není.

„Řada účinných látek těchto léků se během těhotenství nedoporučuje, případně je jejich užití nějak omezeno. To se samozřejmě týká i léků volně prodejných. Po celou dobu těhotenství jsou například nevhodné léky s účinnou látkou ibuprofen, ve třetím trimestru jsou nevhodné léky s kyselinou acetylsalicylovou. Problém je i s volně prodejnými kapkami do nosu a s léky proti kašli. A nejen to, rizikové pro nastávající maminky mohou být i některé bylinné čaje,“ říká MUDr. Calda.

7 zaručených babských rad, které zaberou na rýmu, kašel a nachlazení

Nachlazení (nejen) v těhotenství nepřecházejte

Pokud žena v jiném stavu onemocní nachlazením či chřipkou, je určitě vhodné, aby svůj zdravotní stav konzultovala s lékařem.

„Přecházení či ignorování nemoci je pro těhotenství také nebezpečné. Delší dobu trvající teploty mohou být pro plod rizikem a urputný kašel ve třetím trimestru může být příčinou nástupu předčasných kontrakcí,“ varuje lékař a pokračuje:

To ale neznamená, že žena nemůže být účinně léčena. Léky u nemocných nastávajících maminek by ale měly být voleny s ohledem na probíhající těhotenství a žena by se měla přesně držet doporučeného dávkování. S tím samozřejmě poradí lékař nebo lékárník.“

Součástí léčby respiračních viróz v době těhotenství jsou klid na lůžku, dostatečná hydratace a přísun vitaminů, zejména vitaminu C.

Vitaminy stačí přijímat ve stravě, to znamená jíst hodně ovoce a zeleniny. V případě, že žena chce užívat potravinové doplňky či nějaké multivitaminy, i ty by měly být vybírány s ohledem na probíhající těhotenství,“ uzavírá prof. Calda.

V prvním trimestru  (do 13. tt)

Lze užívat léky obsahující účinnou látku paracetamol a kyselinu acetylsalicylovou.
V druhém trimestru (od 14. tt do 27. tt) Lze užívat léky obsahující účinnou látku paracetamol a kyselinu acetylsalicylovou.
Ve třetím trimestru (od 28. tt do 40. tt) Lze užívat pouze léky obsahující paracetamol.

Každé užití léků žena musí konzultovat s lékařem či lékárníkem.

Víte, jak správně na Priessnitzův zábal? Pomáhá nejen při kašli a bolesti v krku

Rýma v těhotenství

Přestože rýmu běžně moc neřešíte, v těhotenství nastává jiná situace, protože většina nosních sprejů není v těhotenství vhodná. Účinným pomocníkem v boji s rýmou je mořská voda nebo minerální voda (např. Vincentka) ve spreji. V případě mořské vody můžete vybírat z těchto druhů:

  • Hypertonická mořská voda – prodává se volně v lékárně, je bezpečná pro denní a delší užívání i pro novorozence.
  • Isotonická mořská voda – má vyšší koncentraci soli, tudíž je účinnější, ale kvůli tomu je také agresivnější ke sliznicím, proto se nedoporučuje ji užívat déle než týden a není vhodná pro kojence.

Zkusit ale můžete také fyziologický roztok, inhalátor, nosní konvičku, náplast napuštěnou směsí přírodních éterických olejů nebo mastičku s éterickými oleji. Používání nosní konvičky vyžaduje trochu cviku, ale je velmi účinná a úleva je znát hned.

Náplasti, křížové tejpy (cross tape) zase mechanicky působí na ucpané dutiny. Nalepují se na kořen nosu nebo doprostřed čela. Někdy mohou být napuštěné i směsí přírodních olejů. Podobné je to s mastičkami, které se v tenké vrstvě mažou na čelo a podél nosu. Ovšem ne každému jsou masti a tejpy příjemné.

Témata: Zdraví, Těhotenství, Praktické rady, Nemoci, Nemoc, Kašel, léky, névy, Vincent, Bolest hlavy, Rýma, Hydratace, Praha, Probíhající těhotenství, Ibuprofen, Těhotná žena, Lékárník, ISO, Paracetamol, Sliz, Chřipka, Jak, Čekárna, Cross, Lékař, Léky na kašel a odkašlávání na Heureka.cz
Mohlo by vás zajímat
Neuvěřitelné – tahle holčička se narodila přeložená napůl!
len
Kuriozita
Pobuřující a zvrhlé? Nikoli, takhle se vychovávalo za dob našich prababiček. Neuvěřitelné fotografie jsou důkazem!
Mrázková Dita
Retro
Před pěti lety získala titul Nejkrásnější dívka světa. Jak vypadá Anastasiya dnes a čím by chtěla být, až vyroste?
Mrázková Dita
slavné děti
Největší těhotenská bříška ve své přirozenosti. Tyto mámy za ně sklidily obdiv i urážky. A to, světe div se, i od žen!
Mrázková Dita
Těhotenství
Porod v detailu a bez příkras. Podívejte se na 102 snímků, které vás ohromí svou krásou i syrovostí
Stöckbauerová Vanda
Galerie
Intimní partie dětí: Přetahovat, nebo nepřetahovat předkožku u chlapečků? A jak na srůsty u holčiček? Poradí dětská uroložka
Láchová Michaela
Zdraví
Dejte „to” do ústavu, řekli jí o dceři. Jana se nevzdala a z „hadrové panenky” Johanky křeše denně zázraky
Víchová Tereza
Příběhy
Je jí 23, ale vypadá na 8: Uvízla jsem v těle dítěte, říká dívka, která trpí vzácným onemocněním
Mrázková Dita
Životní příběh
První těhotný muž světa porodil 3 děti. Nechtěl jsem zůstat lesbickou ženou, opačné pohlaví je pro mě přirozenější, říká
Formánková Simona
transgender