Maminka.czZdraví

Chřipka, nebo nachlazení? Rady z Alphega lékárny

Komerční článek
25. 11. 2013
Chřipka, nebo nachlazení? Rady z Alphega lékárny
Zimní období je tady a téměř na polovinu z nás během této části roku „něco“ vleze. Cestou z práce autobusem plným kýchajících lidí si uvědomíme, že domácí lékárnička zeje prázdnotou, nezbývá tedy než navštívit lékárnu. Blízko našeho domova se jistě nachází jedna z 200 Alphega lékáren, jejíž dveře jsou pro nás vždy otevřené.

Žádáme lékárníka, aby nám dal něco na chřipku, a odpovědný lékárník nám položí řadu důležitých otázek typu „Máte rýmu, kašel, teplotu…? Bolí vás klouby, v krku?“ Teprve poté otevře šuplík, doporučí lék a vy se konečně vydáte k domovu a v duchu přemýšlíte, proč vám rovnou nedal něco na chřipku.

Většina z nás ale přece jen letos chřipku ještě nejspíš neměla. S největší pravděpodobností jsme „jen“ nachlazení. A to je rozdíl. Chřipka i nachlazení jsou nemoci virové, které se přenášejí kapénkovou infekcí, vyskytují se převážně sezonně, jsou vysoce nakažlivé a léčba je v obou případech pouze symptomatická, takže se léčí konkrétní potíže, nikoli však příčina choroby. „Rozlišit obě onemocnění můžeme na základě příznaků - virologické vyšetření, které odhalí přesného původce, je složité a nákladné, proto se provádí jen vzácně. I lékaři v ordinacích se při stanovení diagnózy orientují na základě epidemiologické situace,“ vysvětluje Hana Pužejová, lékárnice z Alphega lékárny, kde na rozdíl od lékárenských řetězců nabízejí svým zákazníkům přidanou hodnotu - kvalitní poradenství i služby profesionálních lékárníků a farmaceutických laborantů s individuálním přístupem. Alphega lékárníci se snaží vyjít svým zákazníkům maximálně vstříc, aby nákup přizpůsobili co nejvíce jejich potřebám. Nedávno například spustili unikátní projekt eRezervace, díky němuž je možné objednat si do zákazníkem vybrané Alphega lékárny nejen akční zboží, ale také diskrétní produkty, které budou pro každého připraveny k vyzvednutí v neprůhledném uzavřeném sáčku.

Co dělat, když nás nemoc dostihne?

Chřipka se vyznačuje především rychlým nástupem teploty nad 39 °C, bolestí hlavy, kloubů a svalů, bolestí v krku a ucpaným nosem. Suchý kašel doprovází bolest za hrudní kostí a horečka trvá až čtyři dny. Domácí lékárnička by proto měla obsahovat léky na snížení teploty, rýmu a kašel. Těchto léků existuje celá řada a často obsahují více účinných látek, které mohou zmírňovat několik příznaků najednou. V Alphega lékárně vám lékárník poradí, jaký přípravek si vybrat s ohledem na věk pacienta, chronická onemocnění, užívané léky a především přihlédne k vašim současným potížím. K léčbě samozřejmě patří i dostatečný příjem tekutin a klid na lůžku.

Jak posílit imunitu?

Velký význam při posilování imunity má životospráva - důležitý je sport a otužování - stres naopak imunitu oslabuje. Lékárny nabízejí celou řadu doplňků stravy, účinný je například extrakt z echinacey, některé přípravky se zinkem, látky obsažené v hlívě ústřičné nebo zázvor, v neposlední řadě i vitamin C.

„Proti chřipce existuje daleko účinnější, cílená prevence. Očkování. Když jej však lékaři nebo lékárníci v podzimním období doporučují, často slyší, že pacient na chřipku netrpí, že jednou očkování zkusil a odstonal jej, že ho nakazila právě vakcína. Očkování odmítají i jedinci zařazení do ohrožených skupin, kteří dostávají vakcínu bezplatně. Výsledkem je, že česká populace patří k nejméně proočkované v rámci Evropské unie,“ říká Alphega lékárnice Hana Pužejová z lékárny U sv. Trojice v Netolicích.

Dotazy můžete směřovat do poradny Alphega lékárna

Témata: Zdraví

Mohlo by vás zajímat
Nejlepší rady, jak se vypořádat s prdíky, od Marie Doležalové
Mámy, bojujte za své malé tužby, vzkazuje Marie Doležalová ve fejetonu
Mateřská je někdy vojna. A Mates není žádná uťáplina, říká Nikol Štíbrová
Tak dlouho jsem omlouvala manželovy nevěry, až jsem se zhroutila
Manžel mi pomohl, když jsem se dusila. Syn se ho od té doby bojí
Nikol Štíbrová to schytala od matek! Vyčetly jí, že syn patlá po výloze
Introvert bere sílu v samotě. Jak poznáte, že jednoho máte doma?
Čekáte miminko? Oznámit to můžete vtipně a s nápadem. Třeba takto
Mateřská? Navenek se flinkáme, ale potají měníme svět, píše Marie Doležalová

Horoskopy

Panna Klidná domácí atmosféra je po dlouhé době povzbuzující. Přemýšlíte dokonce o tom, že pozvete na…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Ivo, Gertruda, Gerda

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu