Maminka.czZdraví

Chřipka, nebo nachlazení? Rady z Alphega lékárny

Komerční článek
25. 11. 2013
Chřipka, nebo nachlazení? Rady z Alphega lékárny
Zimní období je tady a téměř na polovinu z nás během této části roku „něco“ vleze. Cestou z práce autobusem plným kýchajících lidí si uvědomíme, že domácí lékárnička zeje prázdnotou, nezbývá tedy než navštívit lékárnu. Blízko našeho domova se jistě nachází jedna z 200 Alphega lékáren, jejíž dveře jsou pro nás vždy otevřené.

Žádáme lékárníka, aby nám dal něco na chřipku, a odpovědný lékárník nám položí řadu důležitých otázek typu „Máte rýmu, kašel, teplotu…? Bolí vás klouby, v krku?“ Teprve poté otevře šuplík, doporučí lék a vy se konečně vydáte k domovu a v duchu přemýšlíte, proč vám rovnou nedal něco na chřipku.

Většina z nás ale přece jen letos chřipku ještě nejspíš neměla. S největší pravděpodobností jsme „jen“ nachlazení. A to je rozdíl. Chřipka i nachlazení jsou nemoci virové, které se přenášejí kapénkovou infekcí, vyskytují se převážně sezonně, jsou vysoce nakažlivé a léčba je v obou případech pouze symptomatická, takže se léčí konkrétní potíže, nikoli však příčina choroby. „Rozlišit obě onemocnění můžeme na základě příznaků - virologické vyšetření, které odhalí přesného původce, je složité a nákladné, proto se provádí jen vzácně. I lékaři v ordinacích se při stanovení diagnózy orientují na základě epidemiologické situace,“ vysvětluje Hana Pužejová, lékárnice z Alphega lékárny, kde na rozdíl od lékárenských řetězců nabízejí svým zákazníkům přidanou hodnotu - kvalitní poradenství i služby profesionálních lékárníků a farmaceutických laborantů s individuálním přístupem. Alphega lékárníci se snaží vyjít svým zákazníkům maximálně vstříc, aby nákup přizpůsobili co nejvíce jejich potřebám. Nedávno například spustili unikátní projekt eRezervace, díky němuž je možné objednat si do zákazníkem vybrané Alphega lékárny nejen akční zboží, ale také diskrétní produkty, které budou pro každého připraveny k vyzvednutí v neprůhledném uzavřeném sáčku.

Co dělat, když nás nemoc dostihne?

Chřipka se vyznačuje především rychlým nástupem teploty nad 39 °C, bolestí hlavy, kloubů a svalů, bolestí v krku a ucpaným nosem. Suchý kašel doprovází bolest za hrudní kostí a horečka trvá až čtyři dny. Domácí lékárnička by proto měla obsahovat léky na snížení teploty, rýmu a kašel. Těchto léků existuje celá řada a často obsahují více účinných látek, které mohou zmírňovat několik příznaků najednou. V Alphega lékárně vám lékárník poradí, jaký přípravek si vybrat s ohledem na věk pacienta, chronická onemocnění, užívané léky a především přihlédne k vašim současným potížím. K léčbě samozřejmě patří i dostatečný příjem tekutin a klid na lůžku.

Jak posílit imunitu?

Velký význam při posilování imunity má životospráva - důležitý je sport a otužování - stres naopak imunitu oslabuje. Lékárny nabízejí celou řadu doplňků stravy, účinný je například extrakt z echinacey, některé přípravky se zinkem, látky obsažené v hlívě ústřičné nebo zázvor, v neposlední řadě i vitamin C.

„Proti chřipce existuje daleko účinnější, cílená prevence. Očkování. Když jej však lékaři nebo lékárníci v podzimním období doporučují, často slyší, že pacient na chřipku netrpí, že jednou očkování zkusil a odstonal jej, že ho nakazila právě vakcína. Očkování odmítají i jedinci zařazení do ohrožených skupin, kteří dostávají vakcínu bezplatně. Výsledkem je, že česká populace patří k nejméně proočkované v rámci Evropské unie,“ říká Alphega lékárnice Hana Pužejová z lékárny U sv. Trojice v Netolicích.

Dotazy můžete směřovat do poradny Alphega lékárna

Témata: Zdraví

Mohlo by vás zajímat
Od početí k porodu. Fascinující snímky zrození očima známého fotografa
Otce svého dítěte neprozradím, říká Míša Maurerová
Nemůžeme si dovolit bohatého ježíška. Děti jsou nespokojené
Čekáte miminko? Oznámit to můžete vtipně a s nápadem. Třeba takto
Bez andělů nejsou Vánoce. Vyrobte si je ze šišek, špuntů nebo kolíčků
Děti musí zažít i nepohodlí. Nevozte je jen autem a nedělejte vše za ně!
Přiznání: S miminkem se nudím. Co s tím? Vyzkoušejte naše rady
Mateřská dovolená 2019 – vše, co potřebujete vědět
Fejeton Marie Doležalové: Tady můžu s klidem říkat MY, kašlík a prdíky

Horoskopy

Býk Nic vám nestojí v cestě, takže v lásce i v práce dosáhnete všeho, co si usmyslíte. Pozvání na ples…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Danuta, Liana, Ljuba

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu