Maminka.czSpánek

Chtěla bych spát, ale nejde to. Co dělat, když vás trápí nespavost?

Aneta Petroušková 10.  3.  2025
I když jste neskutečně unavená, stejně nemůžete v noci usnout? Nebo se naopak pravidelně budíte ve čtyři ráno a hlavou se vám honí spousta myšlenek, takže se vám už upadnout do spánku nepodaří? Zkuste si doplnit jeden důležitý minerál nebo vyzkoušejte psychoterapii.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Osmihodinový spánek je něco, o čem si většina novopečených rodičů může nechat jen zdát. „Až do porodu syna jsem spala běžně osm devět hodin denně, o víkendu klidně deset. Syn se ale budil každou noc po jedné až dvou hodinách a chtěl kojit, nic jiného na něj nefungovalo. Takže jsem zhruba do jeho roku a půl vstávala šestkrát za noc. Byla jsem vyřízená, ale nějak jsem to dala,“ popisuje osmatřicetiletá Lucie. Pak si podobný scénář zopakovala s dcerou a od té doby jí stačí spát pět a půl hodiny denně. „Nechápu to, dřív se mi těžko vstávalo i po devíti hodinách. Tělo je asi teď rádo, že může spát těch pět a půl hodiny v kuse,“ směje se Lucie. Poslední rok se ale začala pravidelně budit kolem čtvrté ranní. „A pak už většinou neusnu. Okamžitě po probuzení začnu přemýšlet nad nějakou pracovní záležitostí a většinou mě napadají samé hororové scénáře. Nechápu to, když potom vstanu, ten problém nevypadá zdaleka tak černě jako ve čtyři potmě v posteli.“

VIDEO: Postýlka, nebo rodičovská postel? Tohle jsou doporučení spánkové poradkyně

Máte správné návyky?

Rad, jak dobře spát, už jste určitě slyšela hodně. Je dobré chodit do postele každý den přibližně ve stejnou dobu, místo mobilu vzít do ruky během večerního klidu knížku, nejíst na noc těžká jídla a ložnici dobře vyvětrat. Že to víceméně děláte, a spánek stejně buď nepřichází, nebo naopak k ránu odchází zbytečně brzy?

Než si od lékaře necháte napsat prášky na spaní, které z dlouhodobého hlediska stejně nepředstavují dobré řešení, zkuste přírodnější řešení: Doplňte si zásoby hořčíku. Tenhle minerál se podílí na více než 600 procesech v těle a jeho nedostatek je pro tělo poměrně vyčerpávající. „Hořčík je důležitý pro výrobu energie v buňkách a figuruje i v metabolických a hormonálních procesech. Jediné, co vám při nedostatku hořčíku krátkodobě dodá energii, je stres,“ popisuje Jiří Kilingr, spoluzakladatel značky B.Side, která vyrábí vlastní potravinové doplňky a wellbeingem se zabývá komplexněji. Podle něj tělo nedokáže bez hořčíku odpočívat. „Bez hořčíku je nervový systém příliš aktivní. Nemůžete večer vypnout? Je pro vás těžké se přes den plně soustředit? Máte svalové tiky nebo křeče? To všechno jsou projevy nedostatku tohoto minerálu.“

Jak na klidný spánek dětí: Uklidňující hračky a tipy od spánkové antropoložky

Hořčík ve správné formě

Můžete zkusit přidat do jídelníčku potraviny, které jsou na hořčík bohaté: dýňová semínka, listovou zeleninu, banány nebo hořkou čokoládu. Pokud ale chcete mít jistotu, že přijímáte potřebnou denní dávku (tedy 300 až 400 mg), sáhněte spíš po doplňku stravy. I tady jsou ale rozdíly. „Například velmi běžný a levný oxid hořčíku obsahuje 61 % elementárního magnezia, ale vstřebatelnost má pouhá 4 %. Z 1000 mg tedy vstřebáme jen 24,4 mg elementárního magnezia. Oproti tomu bisglycinát hořčíku obsahuje jen 14,1 % elementárního magnezia, ale jeho vstřebatelnost je 82 %, a z 1000 mg vstřebáme až 115 mg, tedy skoro pětinásobek,“ uvádí Jiří Kilingr, který s kolegou Janem Maršálkem léta promýšlel vhodný doplněk stravy na bázi hořčíku pro klienty z řad profesionálních sportovců. Nakonec spojili do jednoho doplňku bisglycinát hořčíku s vitaminem B6 v bioaktivní formě P-5-P a L-Theaninem, který se běžně vyskytuje třeba v čaji a dokáže jako jedna z mála látek přímo působit na nervovou tkáň mozku, kde pomáhá tělu zvládnout úzkost a stres a zlepšuje schopnost soustředit se.

Vstává vaše dítě brzy? Máme pro vás 7 tipů, jak si prodloužit spánek

Relaxujte

Vyzkoušet můžete i některou z relaxačních technik. Například metodu 4-7-8, při které nejprve opřete špičku jazyka o horní patro. Poté se zhluboka nadechujte nosem (po dobu 4 sekund), pak na 7 sekund zadržte dech a vzápětí dlouze vydechujte ústy (8 sekund). Celé to několikrát zopakujte. Tato metoda dokáže zklidnit vaše myšlení, takže ji můžete použít nejen před spaním, ale i kdykoli během dne, když se dostanete do stresu. Nebo zkuste metodu hlubokého jógového dýchání do břicha: Lehněte si na záda, položte dlaně na břicho a s nádechem je odtlačujte břichem směrem nahoru. Poté zkuste vyplnit vzduchem i boky a během toho se soustřeďte čistě jen na dýchání. Nebo si zkuste pustit relaxační hudbu, podobnou, jakou vám pouští masérka během masáže, a myslete na něco příjemného.

Spánek v těhotenství: Poradíme, proč spát na levém boku a jak si pomoct při nespavosti

A nejste náhodou úzkostná?

Pokud za vaši nespavost může opravdu spíše psychika, není od věci promluvit si o tom s psychologem nebo psychoterapeutem. Během rozhovoru s odborníkem pravděpodobně vyplyne pravý důvod toho, proč nemůžete spát, a ten pak můžete začít léčit. „Někdy stačí jen trochu pozměnit své zvyky, někdy se ale neobejdete bez vhodné terapie. Účinná bývá například kognitivně-behaviorální terapie. Za nespavostí může být celá řada příčin, včetně spánkové apnoe, tedy potíží s dýcháním ve spánku, nebo úzkostná či depresivní porucha,“ vysvětluje PhDr. Michaela Miechová, psycholožka z on-line psychologické poradny Mojra, ve které si můžete rezervovat termín konzultace již v rámci hodin – možná to stihnete ještě do dnešní noci. Na on-line psychologickou pomoc i na nákup vitaminů a potravinových doplňků můžete také čerpat příspěvek od zdravotní pojišťovny. (V případě psychologické pomoci bývají některé poměrně štědré, například zdravotní pojišťovna RBP poskytuje příspěvek až 5000 Kč za rok.) Rozhodně není dobrý nápad sehnat si léky na spaní třeba od matky nebo kamarádky a užívat je bez porady s lékařem. Předepsat by vám je měl výhradně lékař po předchozím vyšetření a užívat byste je měla maximálně několik týdnů, jinak mohou způsobit závislost a mají i řadu dalších negativních vedlejších účinků.

Spánek dětí: Uspáváním miminko nerozmazlíte, radí odborníci
Témata: Zdraví, Spánek, relax, Nespavost, Psychoterapie, Lucie, Lékař, Stres, Hořčík, Postel, RBP, Břicho, Minerál, Zdraví na Heureka.cz