Maminka.czVánoce

Chtěla jsem jednorožce, tohle je koník! Jak reagovat na nenaplněné představy o Vánocích?

vas 23.  12.  2023
Ať už vaše děti psaly dopis Ježíškovi nebo vám předaly seznam přání pro inspiraci, vždycky hrozí zklamání z nenaplněných představ o vánočních dárcích. Až pod stromečkem vám dojde, že jste potomkovi možná dostatečně nevysvětlili, že dopis Ježíškovi není nákupní seznam. Dětská psycholožka Šárka Miková radí, jak reagovat.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

„Dcerka rozbalovala jednu krabici za druhou a pokaždé téměř neznatelně pokývla hlavou. Jako by si v hlavě odškrtávala jednotlivé položky ze seznamu. Když objevila dárek, o který si nenapsala, lakonicky pronesla: ‚To jsem si nepřála, ale je to docela dobrý.‘ V tu chvíli mi zatrnulo. Tu věc jsem koupila místo něčeho jiného jako překvapení. Když rozbalila i poslední dárek, usedavě se rozplakala a řekla, že to jsou ty nejhorší Vánoce, jaké kdy zažila,“ vypráví maminka. 

Je vám tato situace povědomá? Nejspíše vás na první dobrou napadne něco o zpovykaném malém nevděčníkovi, protože vy jste se přece tak snažili! Přesto tuto odpověď spolkněte. Stejně tak nepomůže, když dítěti začnete logicky vysvětlovat, že Ježíšek nemůže přinést všechno. To jste měli udělat dřív.

„Zkuste přijmout dětské emoce. Reagujte na ně například následovně: Chápu, že sis představovala něco jiného a teď jsi moc zklamaná. Zkuste to říct procítěně, zrcadlete přitom dětské emoce. Nabídněte dítěti náruč, ať se může vyplakat, nebo ho nechte odejít a vyplakat se o samotě, ale dejte mu najevo, že jste tu pro něj, že jste připraveni ho kdykoliv obejmout a popovídat si s ním. Racionálně a prakticky můžete řešit věc později, až bude dítě klidné,“ vysvětluje Šárka Miková, psycholožka a autorka několika publikací, poslední z nich je kniha Milovat nestačí.

VIDEO: Štědrovečerní zvyky, tradice a pověry

Dětská upřímnost, nebo nevděčnost?

Protože je každé dítě jiné, některé může na nevhodný dárek reagovat radikální upřímností. Co si pod tím představit? Situaci, kdy dítě s potřebou logiky suše konstatuje například: "Babi, já jsem chtěl rypadlo, a tohle je nakladač. Můžeš to vrátit.“ 

Jak na tohle upřímné sdělení reagovat? Byť to může být náročné, zkuste na dítě hned nekřičet. „Místo toho, abyste mu vyčítali, že je nevděčné, uvědomte si, že jen říká pravdu bez obalu. Některé děti se totiž přirozeně nevciťují do druhých a až později se naučí, jak říkat věci tak, aby druhé nezraňovaly,“ vysvětluje psycholožka.  Ani v tomhle případě dítěti nevyčítejte nevděčnost a pro jistotu na podobnou reakci připravte i prarodiče. Při jiné příležitosti pak s dítětem mluvte o tom, že je dobré říkat pravdu, ale ta někdy může druhé zranit, takže je možné ji říct ohleduplněji.

Více dárků, více zmatku. Kolik dárků je pro děti tak akorát?

Zklamaní bývají i dospělí

Rodiče i prarodiče dávají dárek dítěti samozřejmě pro to, aby mělo radost. Nicméně dalším důvodem je fakt, že chtějí zažít příjemné pocity z nadšení dítěte, z projevů jeho radosti a vděku. Jenže ty nemusí přijít, když se dárkem netrefili do jeho vkusu, nebo třeba nepřijdou, protože dítě je dárky zahlcené. Rádo by si s prvním rozbaleným dárkem pohrálo, ale dospělí ho tlačí do rozbalování dalších, protože chtějí vidět, že dítěti udělal radost právě jejich dárek.

„Zkuste se udržet a na dítě při rozbalování netlačit. Zeptejte se ho, jestli si všimlo ještě dalších dárků, ale jestliže chce pokračovat ve hře s prvním rozbaleným, nechte ho. A pokud třeba prarodiče spěchají a reakci dítěte nad jejich dárky by si neužili, natočte ji na video,“ dodává Šárka Miková.

Chcete-li zažívat opakovaně klidné Vánoce, začněte přemýšlet o druhých, dětech i dospělých v kontextu jejich osobnosti. Nebudete očekávat, co druzí nemohou naplnit, a zároveň budete vědět, že „vám to nedělají schválně“. Ubyde stresu, předejdete nepříjemným emocím či konfliktům.

Psycholožka radí, kdy dětem přiznat pravdu o Ježíškovi. Neriskujte zklamání!
Témata: Psychika, Vánoce, inspirace, vztek, psycholožka, Advent, Dárek, Ježíšek, Seznam, Šárka Miková, Koník, Děti, Jednorožec, Tipy na dárky na Heureka.cz