Maminka.czPodcasty

VIDEO: Má dítě utéct roku? Odpovědi fyzioterapeutky vás překvapí

Tereza Víchová 28.  7.  2022
Kdy začne dítě chodit? Podle babiček a ještě stále i mnohých rodičů je důkazem větší šikovnosti, zvládne-li to do prvních narozenin. Fyzioterapeutka Lucie Hladká má jasno – obvyklejší doba k samostatné chůzi nastává až kolem 15. měsíce. Do té doby raději podporujme lezení. A buďme opatrní s oblíbenými motorkami. Proč, to se dozvíte ve videu.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Raději se bezpečně postav

„Před chůzí by se mělo dítě umět samo postavit v prostoru a vrátit se zase na zem,” upozorňuje Lucie Hladká. Tak poznáme dobu, kdy je na chůzi připravené. Tak trochu šidítkem, i když oblíbeným, je posílání dítěte od rodiče k rodiči v momentě, kdy umí sotva pár krůčků.

„Že nějaké dítě chodí dříve, nemusí vůbec znamenat, že je šikovnější než ostatní," komentuje Lucie Hladká častou hrdost rodičů či prarodičů, nebo naopak rozpaky ostatních, jejichž dítě „ještě” nechodí. „Roli hraje i povaha dítěte, někdo je klidnější a pomalejší, není lehce motivovatelný.”

Lez, lez a zase lez

Spíše než se snažit o to, aby dítě co nejrychleji stálo na svých nohou a udělalo pár kroků, radí Lucie Hladká podpořit co nejvíce lezení.

„Každé dítě by mělo co nejdéle lézt. Zpevní se tím tělo, břišní i zádové svaly, podpoří se tzv. střídavý stereotyp. Čím déle dítě leze, tím lépe, není důležité, za jak dlouho si stoupne,” dodává Lucie Hladká.

A má také skvělé tipy, jak lezení podpořit, když se do něj dítěti nechce – zní to možná ošklivě, ale nebojte se mu doslova „nastavit nohu”. Když se dítě jen plazí, sedněte si k němu na zem. „Do cesty můžete dát třeba velké plyšáky nebo polštáře, dítě se bude snažit překážky překonat,” doporučuje Lucie Hladká.

VIDEO: Covid-19: Jaké projevy má nemoc u dětí a jak posílit imunitu proti kašli a rýmě, shrnuje lékárnice

Vodit za ručičky? Bolavá záda rodiče, nic zdravého pro dítě

„Překvapuje mě, že i když jsou maminky dnes velmi vzdělané, pokud jde o děti a jejich vývoj, ještě stále vidím mnoho z nich a také babičky, jak děti vodí za ruce,” komentuje častý nešvar Lucie Hladká. „Ale stačí se na ně podívat, i laik pozná, že je to špatně. Nejdřív ‚jde' bříško a za ním dítě. Absolutně špatný pohybový stereotyp, který ničí záda a celý stereotyp chůze.”

Do podobné kategorie „škodičů" se pak řadí chodítka, která se bohužel stále vyrábějí.

„Když mi pak někdo řekne větu o tom, že jsme na nich vyrostli všichni a také nám nic není, stačí si povídat déle. Chodítka stojí třeba za migrénami nebo skoliózami,” dodává fyzioterapeutka.

Co si myslí o oblíbených plastových motorkách a proč je používat jen opatrně? Kdy dát dítěti boty a pustit ho chodit venku? A proč není ideální velký nadměrek u bot? Všechno podstatné se dozvíte v našem videu nebo si najděte podcast na dostupných platformách.

Mgr. Lucie Hladká,

fyzioterapeutka se zaměřením na psychomotorický vývoj dětí, vyvijimsespravne.cz

Témata: Podcasty, Rodiče, Praktické rady, Babička, Psychomotorický vývoj, Nejlepší video, povaha, Chodítka, narozeniny, mýtus, Lucie Hladká, Zadov, Chůze, Obezřetnost, Děti, Lezení, Fyzioterapeutka, Motorka, Pár kroků
Mohlo by vás zajímat
Neuvěřitelné – tahle holčička se narodila přeložená napůl!
len
Kuriozita
Pobuřující a zvrhlé? Nikoli, takhle se vychovávalo za dob našich prababiček. Neuvěřitelné fotografie jsou důkazem!
Mrázková Dita
Retro
Před pěti lety získala titul Nejkrásnější dívka světa. Jak vypadá Anastasiya dnes a čím by chtěla být, až vyroste?
Mrázková Dita
slavné děti
Největší těhotenská bříška ve své přirozenosti. Tyto mámy za ně sklidily obdiv i urážky. A to, světe div se, i od žen!
Mrázková Dita
Těhotenství
Porod v detailu a bez příkras. Podívejte se na 102 snímků, které vás ohromí svou krásou i syrovostí
Stöckbauerová Vanda
Galerie
„Český Ken” Robert Paulát exkluzivně o synovi, kterého mu odnosila náhradní matka: Andreas se mnou chodí i na záchod!
Mrázková Dita
Slavní tatínci
Když v 66 letech porodila první dítě, stala se nejstarší matkou na světě. Jak Adriana Iliescu (84 let) žije dnes a proč je na dceru hrdá?
Stöckbauerová Vanda
Zajímavosti
Je jí 23, ale vypadá na 8: Uvízla jsem v těle dítěte, říká dívka, která trpí vzácným onemocněním
Mrázková Dita
Životní příběh
Intimní partie dětí: Přetahovat, nebo nepřetahovat předkožku u chlapečků? A jak na srůsty u holčiček? Poradí dětská uroložka
Láchová Michaela
Zdraví