Maminka.czDěti a nemoci

Chvála přírodním antibiotikům! Známe 10 nejdostupnějších

Martina Machová 23.  10.  2018
Pochopitelně, že nejsou tak superúčinná, „silná“ a rychlá jako jejich vzdálení příbuzní z lékárny, ale i v obyčejné cibuli, česneku, citronu či tymiánu se skrývá netušená síla!

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Novodobí potomci prvního komerčně vyráběného antibiotika – penicilinu – jsou pro lidstvo požehnáním, ale v jistém smyslu i prokletím. Antibiotika byla v době svého objevení doslova darem z nebes pro řadu do té doby nevyléčitelných pacientů. Bohužel lze s jistou dávkou nadsázky říci, že už v druhé polovině 20. století se antibiotiky léčilo takřka vše a ke škodě pacientů mnohdy i neodůvodněně. Rychle nastupující účinek stále modernějších antibiotik vedl u některých nezodpovědných pacientů k předčasnému ukončení léčby. I díky těmto skutečnostem pak zesilovala rezistence záludných bakteriálních kmenů vůči antibiotické léčbě a mnohé preparáty ztrácely svou účinnost.

Testování CRP naznačí, zda opravdu nasadit antibiotika

Proč tedy alespoň v počátku nemoci nejprve nevyzkoušet přírodní léky s antibakteriálními účinky? Přírodní antibiotika neničí střevní flóru, nevyvolávají nevolnost, neoslabují obranyschopnost, a navíc obsahují další cenné látky, a na organismus tedy působí komplexněji. Pochopitelně stále existuje řada infekcí a chorob, kdy je nutné klasická antibiotika s vděčností nasadit!

Jak se zbavit bolesti hlavy? Jde to i přírodní cestou

10 u nás nejdostupnějších přírodních antibiotik

  • Cibule má jemné antibiotické účinky, osvědčuje se v léčbě zánětů dýchacích cest a při kašli. Nejčastěji se užívá ve formě jednoduchého cibulového sirupu (šťáva z cibule s medem či rozpuštěným cukrem). V sirupu z čerstvé cibule je navíc obsažen i vitamín C a některé další bioaktivní látky. Pokrájenou cibuli lze také inhalovat, stačí pár minut několikrát denně.
  • Křen býval silný a populární antibiotický prostředek našich babiček při katarech horních cest dýchacích – nejčastěji se užíval strouhaný křen smíchaný s medem. Oblíbená byla i „křenová placka“; obklad na hrudník z 200 g syrových brambor a 2 lžic nastrouhaného křenu. Ta se ale kvůli dráždivosti nepoužívala u malých dětí.
Cibule si považujte, léčí řadu neduhů a posiluje imunitu
  • Česnek je další tradiční bojovník proti patogenním bakteriím, virům, kvasinkám i parazitům! Česnek lze konzumovat v pomazánkách, polévkách, kapslích i jako tinkturu v kapkách.
  • Tymián je bylináři považován za jednu z nejmocnějších „antibiotických bylin“ u nás. Je skvělý ve formě čaje i kloktadla. Čaj pomáhá při bronchitidě, zánětech dýchacích cest i kašli. Oblíbená je i tymiánová mast, používaná k mazání prsou při zánětech průdušek apod.
  • Propolis je pryskyřičnatá látka, která slouží včelstvům k tmelení otvorů, dezinfekci úlu a k balzamování usmrcených vetřelců. Tato opatření zabraňují pomnožení patogenních organismů v úlu. Propolis je schopné antibiotikum i skvělé anestetikem a desinfekce. Nejčastěji se využívá ve formě tinktury či propolisového medu.
Útočí na vás bacily? Zažene je zázvorový čaj
  • Hřebíček je nejen příjemné koření, ale i zajímavý přírodní lék s výraznými antibakteriálními a desinfekčními účinky. Hřebíček se úžasně osvědčuje při infekcích v dutině ústní a krku. Skvělý je i ve formě odvaru jako kloktadlo, hodí se i k vyplachování zanícených dásní a zubů. U dětí se příliš nedoporučuje vnitřní užívání.
  • Lichořeřišnice je úžasná a chutná bylina a dle některých vědců antibiotikum budoucnosti. Tato krásně kvetoucí letnička se pyšní prokazatelnými účinky proti streptokokům a stafylokokům způsobujícím celou řadu nemocí (angíny, záněty středouší apod.). Lichořeřišnici lze v sezóně konzumovat jako zeleninu v salátech a pomazánkách (květy, listy, semena). Praktické je její užívání ve formě tinktury.
  • Citron, respektive citronová šťáva, má antibakteriální a protizánětlivé účinky, bonusem navíc je vysoký obsah vitamínu C v přirozené podobě a velmi snadné a příjemné užívání. Skvělá je například obyčejná domácí citronáda s medem!
  • Zázvor je u nás stále oblíbenější a snadno dostupný „lék“ při nachlazení. Obvykle se užívá ve formě čaje. Kořen zázvorovníku pravého se pyšní výraznými antivirovými i antibiotickými účinky. Silný zázvorový čaj se příliš nedoporučuje malým dětem a těhotným ženám.
  • Skořice je známé a oblíbené koření, které se může chlubit širokým spektrem antibiotických účinků. Pomáhá jak proti zánětům horních cest dýchacích, kdy mimo jiné rozpouští hleny a tlumí zánět, tak je účinná kupříkladu i při problémech s trávením a průjmy způsobenými bakteriemi. Nejjednodušší aplikací je skořicový čaj, který lze podzimně dochutit například slupkami z chemicky neošetřených jablek.

Mezi další snadno dostupná přírodní antibiotika patří kurkuma, brukev černá, celík zlatobýl, bez černý, lékořice a mnoho dalších bylin, druhů zeleniny a přípravků z nich.

Jak se zbavit chřipky či virózy přírodní cestou? Vyzkoušejte následující tipy
Jak se zbavit vší? Jde to i bez chemie. Podívejte se, jak na to
Už má zase rýmu? Naučte ho co nejdříve smrkat!

 

Témata: Zdraví, Těhotenství, Předškolák, Děti a nemoci, Nemoci, Bolest hlavy, prokletí, Vděčnost, Cibule, Prysk, Kurkuma, Jistá dávka, Antibiotika, Katar, Tinktura, Nastrouhaný křen, Zanícená dáseň, Med, Přírodní antibiotikum, Těhotná žena, Propolis, Hřebíček, Tymián, Květy, Pokrájená cibule, Zdraví na Heureka.cz