[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
Na každém vztahu je potřeba nepřetržitě a hlavně trpělivě pracovat, jinak nemáte šanci na přežití, shodují se psychologové. Šťastný a spokojený partnerský život totiž není samozřejmostí a nevzniká sám od sebe, jeho tajemstvím jsou určitá disciplína, ukázněnost a dodržování daných pravidel. Kromě dokola opakovaných frází, jako jsou zdůrazňování vzájemné důvěry, potřeba komunikace a sdílení, tolerance a respektu, jsou k úspěšně fungujícímu a naplněnému partnerskému vztahu potřeba ještě dvě důležité věci – nezapomínat svůj protějšek chválit a nechat se jím ovlivnit. Bez těchto aspektů to podle názoru odborníků jednoduše nefunguje. Proč?
I když si to možná ani neuvědomujete, pochvala má obrovskou moc a upevňuje citové pouto mezi partnery. Tím, že druhému říkáte, čeho si na něm vážíte, posilujete vzájemnou vazbu. „Z mnohých partnerství se vytratí jejich životaschopnost jen proto, že partneři, jakmile odezní fáze zamilovanosti, nepovažují za nutné se navzájem chválit. V každém komplikovaném nebo upadajícím vztahu najdeme mnoho kritiky a nápadný nedostatek pozitivní náklonnosti. Pochvala je jako životně důležitý vitamin a řada vztahů končí jen z důvodu, že se ho nedostává. Oba partneři totiž baží po uznání,“ zdůrazňuje psychoterapeut a manželský poradce Christian Thiel.
Doby, kdy úkolem každé dobré manželky bylo vychvalovat a podporovat svého muže za každých okolností a bez ohledu na své vlastní potřeby, jsou naštěstí pryč. Šťastné partnerství může existovat jen za předpokladu, že jsou oba ochotni a schopni překročit svůj vlastní stín a stát svému partnerovi po boku, pomáhat mu a nešetřit slovy uznání.
Pro většinu lidí je mnohem snazší kritizovat než chválit. Je to v podstatě přirozené, vždyť už od dětství jsme často slýchali od rodičů, prarodičů i učitelů, že každý člověk dělá chyby, a na ty vlastní jsme byli také pravidelně důrazně upozorňováni. Přehnaná kritika je tedy součástí našeho dědictví, které si s sebou přinášíme do partnerských vztahů. Děláme zkrátka to, co jsme se naučili jako děti. „Kritika partnera může mít svůj původ také v úpěnlivé snaze po perfekcionismu. Mnozí lidé kritizují proto, že jsou velmi kritičtí i sami vůči sobě. Kdo má vysoké nároky na sebe, klade je i na svého partnera, a to i tehdy, když jsou naprosto nerealistické. Kdo tedy sám není schopen nic udělat dobře, nenajde ani u partnera nic, co by mohl pochválit. A kdo s chválou šetří, ten se logicky dočká i méně pochvalného uznání od svého protějšku,“ vysvětluje Christian Thiel.
Pochvala je navíc výbornou pozitivní motivací, jelikož kdo chválí, ten věří, že jeho partner může být ještě lepší. Tak začněte pilně trénovat, možnosti, jak druhému vyjádřit respekt a uznání jsou takřka nevyčerpatelné. Snažte se partnera chválit za běžné každodenní věci, a to i maličkosti, jako jsou vynesené odpadky, uvařená (případně ohřátá) večeře, donesený nákup nebo s láskou připravený šálek horkého čaje s medem. Nepřehlížejte jeho úspěchy, ať už pracovní, sportovní či jakékoli jiné. Buďte velkorysá a oceňte to, co pro vašeho drahého znamená úspěch (a nepoměřujte to podle vlastních měřítek).
Pro stabilitu vztahu je rovněž důležité, abyste se pochvalně vyjadřovali o věcech a vlastnostech, kterých si na tom druhém vážíte. Často se totiž stává, že se vzájemně odcizíme a zkomplikujeme si život jen proto, že silné stránky a všechno pozitivní na svém partnerovi máme tendenci chápat jako samozřejmé a stále více se soustředíme na věci, které nám vadí. V těch se pak donekonečna „rýpeme“ a vyčítáme, což je cesta do pekel. A tak se někdy stane, že přestanete vidět, jaký je váš protějšek vlastně poklad, a jeho nedostatky nejsou ani zdaleka tolik dramatické. „Každý, kdo svého partnera hodně a rád chválí, získá úžasnou zkušenost: Ten druhý se změní žádoucím směrem. Kdo chválí, posiluje totiž pozitivní chování a motivuje k dalšímu snažení,“ je přesvědčen Christian Thiel.
Je zajímavé, že vlastnosti, které připadají oběma partnerům na začátku jejich vztahu na tom druhém přitažlivé nebo roztomilé, vedou postupem času k velkým problémům v soužití. Například, on je puntičkář, muž, který rád plánuje a má rád pořádek, ona naproti tomu spontánní žena se sklony k chaosu. Skutečně platí lidová moudrost, že protiklady se přitahují? Jak kdy. V některých ohledech může tato skutečnost partnerský vztah oživovat, zpestřovat a udržovat v rovnováze. Realita je ale většinou taková, že muže nesmírně rozčiluje nepořádek a nedochvilnost vlastní ženy, ona jemu zase vyčítá pedantství a sobectví a nadává mu, že ji kontroluje a utiskuje. Cítíte se podobně? Zkuste si položit otázku, proč jste si toho druhého tedy vybrali, jestliže vůbec neodpovídá vašim představám? Museli jste mít přece nějaký pádný důvod, proč jste se rozhodli žít právě s tímto člověkem!
„Vše hovoří pro volbu partnera s podobnými názory a přístupem k životu. Proč tedy tolik lidí volí protiklad? Důvěřují jen slepě mýtu, že láska překoná všechny překážky? Ano, ale nejen to. Pro tuto protikladnou volbu existuje naprosto racionální důvod – je to potřeba doplnit vlastní já. Partner má do vztahu vnést vlastnosti, které nám samotným scházejí, které u sebe postrádáme. Proto se protiklady skutečně přitahují,“ vysvětluje Christian Thiel.
Stěžujete si často, že je vás protějšek úplně jiný než vy sami, nerozumí vám a nechápe váš způsob uvažování? Z velké míry to souvisí s tím, že příliš rychle ztrácíme ze zřetele to, co máme společné, a soustředíme se jen na rozdíly, které nás štvou nebo je nechápeme. Pro šťastnější společný život je důležité, zda zastáváte podobné životní postoje – jak důležití jsou pro vás rodina a přátelé, jaké místo zaujímají ve vašem životě peníze a majetek, jak jste duchovně nebo nábožensky založeni, jak výrazně se liší vaše politické názory, jaký přístup k výchově dětí je vám blízký, které hodnoty jsou pro vás na světě skutečně důležité. Hodně záleží také na tom, zda máte podobné charaktery, založení osobnosti a přístup k životu. Dá se najít rozumný způsob, jak naložit se vzájemnými rozdíly? Jistě! Rozhodující je, jak moc jste ochotni a otevřeni k tomu pokusit se chápat odlišné vlastnosti toho druhého, komunikovat, hledat společně kompromisy a také vyhýbat se vyhroceným diskusím na témata, kde zastáváte naprosto odlišné názory. Pak mohou rozdíly mezi vámi být výborným zdrojem obohacení vašich životů. Nutí vás totiž dále rozvíjet své schopnosti, které jsou u vás oslabené, přemýšlet o věcech jinak a rozšiřovat si obzory, což vede k osobnostnímu růstu i spokojenějšímu a vyrovnanějšímu vztahu. Schválně, zkuste si vzít některé rysy vašeho partnera za vzor a nechte se jimi trochu ovlivnit…možná brzy pochopíte, proč se tak skvěle doplňujete!