Maminka.czChování a vztahy

Chybějící sebevědomí: žena trápí sebe, muž trápí ostatní

24. 9. 2012
Chybějící sebevědomí: žena trápí sebe, muž trápí ostatní
Zamindrákovaná žena trápí sebe; užírá se, podceňuje, často je na sebe velmi přísná, snaží se být perfektní nebo mít třeba alespoň perfektní byt. Zamindrákovaný muž je jako „kalašnikov“; tváří se nebezpečně, odhodlaně a neohroženě, když mu nepadnete do oka, nebo by se tak mohl zviditelnit, sejme vás.

Alena (31): Jsem tlustá, mám nevýrazné oči a strašné zuby!

Alena samozřejmě není tlustá zubatá příšera, mžourající na svět úzkými štěrbinkami. Alena má jen výraznější boky, úžasně útlý pas a plný hrudník. Oči má naprosto normální, navíc orámované hustými černými vlnitými vlasy a krásně tvarovaným obočím. Zuby má Alena rovné, bílé a velké – jednoduše krásné severské. Občasný úsměv pak vypadá zdravě a dravě. Objektivně řečeno, pro mnoho mužů je Alena velmi atraktivním „objektem“. Nicméně Alena vše vidí jinak.

A tak se snaží neustále cvičit. Necvičí-li, cítí se velmi provinile (podobné je to i s dietami). Neustále řeší, zda ji to či ono nerozšiřuje boky. Moc se nesměje, aby nebyl vidět ten šílený zaječí chrup! Alena zkrátka žije v zajetí svých představ a nízkého sebehodnocení. Nemá ráda své tělo a tak nějak nanicovatá si přijde naprosto celá. Ještěže její manžel není typ „kalašnikov“, to by se Alena pravděpodobně propadla do nicoty a nevycházela z domu. „Kalašnikov“ by vedle ní rostl do netušených rozměrů a stával by se zbraní hromadného – či spíše rodinného ničení.

Neberte si „kalašnikova“, je to masakr!

Zamindrákovaný muž svůj pocit nedostatečnosti obvykle umě maskuje (mnohdy i před sebou samým), kamarádům se s tímto pocitem, na rozdíl od většiny žen, nesvěřuje. Neslyšíte ho kvílet: „Bože, já jsem nemožnej!“. Obvykle se vám nesvěří s tím, že na sobě musí ještě pracovat a mnoho zlepšit. Nesebevědomý muž mívá často sklony k tomu, pokoušet se zvyšovat své sebevědomí na někom jiném – na podřízených, partnerce, dětech apod. Čím hloupěji vypadá ten druhý, o to lépe se jeví on samotný: v práci naprosto zesměšní nového kolegu, manželce dá jasně najevo, že je s takovou slaboduchou a nesoběstačnou osobou jen ze soucitu. Dětem útrpně sdělí, že jsou celá maminka. Nakonec seřve i tupého psa a ještě tupější morče.

„Kalašnikov“ může být i ženská

Jste-li roztrpčené genderovými stereotypy, kterým předešlý text přihrává na smeč, musíme samozřejmě podotknout, že i dámy umí maskovat svou vnitřní nedostatečnost nepřehlédnutelným egem. Jenže to čas od času praskne jako mýdlová bublina a dotyčná dokonalá „železná lady“ se k údivu všech najednou sesype. A své okolí překvapí tím, co se skrývalo pod bezchybným, perfektním a naprosto sebevědomě se jevícím povrchem.

Témata: Chování a vztahy, Podřízený, Sebevědomí, Genderový stereotyp, Žena, Muž

Mohlo by vás zajímat
Dceru nebudeme učit ani uzbecky, ani romsky, říká Monika Bagárová
Maminka roku: Čekala holčičku a věděla, že nepřežije!
Růstový spurt: Období nenasytného kojence vás potká několikrát
Nejdojemnější fotka týdne! Náhradní matka doma porodila syna nové rodině
Žádost o rodičovský příspěvek: Návod, jak a kde rodičák jednoduše vyřídit
Pravda o mateřství? Vypadá přesně takhle, ukazují statečné mámy
Kristýna Leichtová rodila doma! Mezi herečkami nebyla první
Mateřská dovolená 2020: Vše, co potřebujete vědět
Kristýna Boková je těhotná. Čeká svoje třetí dítě, prozradila pohlaví?

Horoskopy

Střelec Váš život je momentálně jedno velké dobrodružství. Je jedno, zda jste svobodní, či zadaní. Vždy si…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Vavřinec, Lars, Lorenc

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné