Maminka.czChování a vztahy

Chybějící sebevědomí: žena trápí sebe, muž trápí ostatní

24. 9. 2012
Chybějící sebevědomí: žena trápí sebe, muž trápí ostatní
Zamindrákovaná žena trápí sebe; užírá se, podceňuje, často je na sebe velmi přísná, snaží se být perfektní nebo mít třeba alespoň perfektní byt. Zamindrákovaný muž je jako „kalašnikov“; tváří se nebezpečně, odhodlaně a neohroženě, když mu nepadnete do oka, nebo by se tak mohl zviditelnit, sejme vás.

Alena (31): Jsem tlustá, mám nevýrazné oči a strašné zuby!

Alena samozřejmě není tlustá zubatá příšera, mžourající na svět úzkými štěrbinkami. Alena má jen výraznější boky, úžasně útlý pas a plný hrudník. Oči má naprosto normální, navíc orámované hustými černými vlnitými vlasy a krásně tvarovaným obočím. Zuby má Alena rovné, bílé a velké – jednoduše krásné severské. Občasný úsměv pak vypadá zdravě a dravě. Objektivně řečeno, pro mnoho mužů je Alena velmi atraktivním „objektem“. Nicméně Alena vše vidí jinak.

A tak se snaží neustále cvičit. Necvičí-li, cítí se velmi provinile (podobné je to i s dietami). Neustále řeší, zda ji to či ono nerozšiřuje boky. Moc se nesměje, aby nebyl vidět ten šílený zaječí chrup! Alena zkrátka žije v zajetí svých představ a nízkého sebehodnocení. Nemá ráda své tělo a tak nějak nanicovatá si přijde naprosto celá. Ještěže její manžel není typ „kalašnikov“, to by se Alena pravděpodobně propadla do nicoty a nevycházela z domu. „Kalašnikov“ by vedle ní rostl do netušených rozměrů a stával by se zbraní hromadného – či spíše rodinného ničení.

Neberte si „kalašnikova“, je to masakr!

Zamindrákovaný muž svůj pocit nedostatečnosti obvykle umě maskuje (mnohdy i před sebou samým), kamarádům se s tímto pocitem, na rozdíl od většiny žen, nesvěřuje. Neslyšíte ho kvílet: „Bože, já jsem nemožnej!“. Obvykle se vám nesvěří s tím, že na sobě musí ještě pracovat a mnoho zlepšit. Nesebevědomý muž mívá často sklony k tomu, pokoušet se zvyšovat své sebevědomí na někom jiném – na podřízených, partnerce, dětech apod. Čím hloupěji vypadá ten druhý, o to lépe se jeví on samotný: v práci naprosto zesměšní nového kolegu, manželce dá jasně najevo, že je s takovou slaboduchou a nesoběstačnou osobou jen ze soucitu. Dětem útrpně sdělí, že jsou celá maminka. Nakonec seřve i tupého psa a ještě tupější morče.

„Kalašnikov“ může být i ženská

Jste-li roztrpčené genderovými stereotypy, kterým předešlý text přihrává na smeč, musíme samozřejmě podotknout, že i dámy umí maskovat svou vnitřní nedostatečnost nepřehlédnutelným egem. Jenže to čas od času praskne jako mýdlová bublina a dotyčná dokonalá „železná lady“ se k údivu všech najednou sesype. A své okolí překvapí tím, co se skrývalo pod bezchybným, perfektním a naprosto sebevědomě se jevícím povrchem.

Maminka Roku 2019
Témata: Chování a vztahy, Muž, Sebevědomí, Podřízený, Žena, Genderový stereotyp

Mohlo by vás zajímat
Zimní děti versus ty letní: Datum narození ovlivňuje zdraví i charakter
Dvojčata s křehkými kostmi. Narodila se se zlomeninami, ublíží jim i mazlení
Maminka roku: Syn mi holil hlavu, smál se, já brečela, říká Andrea
S dětmi jsem dospěl. Kvůli nim jsem přestal pít alkohol, říká Tomáš Třeštík
Obyčejný den očima mámy a dítěte. Tohle video vás dojme
Jsem v tom? Jak poznáte, že jste těhotná, i bez testu
Marika Šoposká: Těhotenství bez komplikací není samozřejmost, už to vím!
Mateřská dovolená 2020: Vše, co potřebujete vědět
Ve třinácti matkou! Těhotenství tajila, její máma ale ucítila pohyby dítěte

Horoskopy

Panna Jen s velkými obtížemi zvládáte pracovní tempo. Ono by to nebylo tak hrozné, kdyby vám nadřízený ještě…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Dana, Arpád

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné