Maminka.czKojenec

Chystáte se s dětmi plavat? Vyměňte kruh za vhodnější plavecké pomůcky

Alena Čálková 16.  8.  2016
Než se s dětmi sbalíte a vyrazíte k bazénu, zadržte. Víte, jaká pravidla letní koupání s kojencem vlastně má?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Nafukovací raději ne

Až se budete chystat k vodě, nezapomeňte mrňouskovi zvolit správné plavecké pomůcky. „Ty hrají velmi důležitou roli při výuce plavání a v samotném vztahu mezi vodou a dítětem. Pomáhají nadnášet a dítě s nimi získává pocit bezpečí. S jejich pomocí se učí správnou polohu při plavání. Pokud však zvolíme ty správné,“ zdůrazňuje Vanda Schreierová.

Vaničkování: Plavejte už s miminkem

Možná vás ale zklameme podruhé: zažitý model nafukováků (kruhů či rukávků) totiž v podstatě škodí dětskému zdraví a jejich používání se dnes již jednoznačně nedoporučuje.

„Nafukovací kruh a rukávky jsou jistě první, které nás napadnou, dětem ale bohužel spíše uškodí. Neudrží dítě ve správné splývavé poloze a brání v pohybu. Rukávky navíc vytahují ruce nahoru a dítě nemůže připažit, a pokud rukávky přefoukneme, mohou ke všemu snadno zhoršit prokrvování paží,“ říká odbornice a varuje zejména před kojeneckým kruhem s křížem mezi nožičkama.

„Z hlediska pohybového aparátu, který ještě není vyvinutý, je právě kruh s ‚křížovými kalhotkami‘ tím nejhorším zlem. V takovém kruhu dítě nejenže pasivně sedí, jeho páteř se bortí, krční páteř je přetížená, ale zároveň jsou utlačované nervy, mozek se dobře neokysličuje a dráždí nervovou soustavu miminka.
Kyčle v kruhu trpí obrovským tlakem, který na ně působí. Dítě má nožičky prostrčené v ‚kalhotkách‘ a doslova visí dolů. Hrozí tak dysplazie kyčle a vymknutá kyčel. Je to podobné, jako byste dítě zavěsila do hopsadla či takzvaného vysoka, tedy neergonomického nosítka.“

Stačí tedy používat kruh klasický? „Bohužel ne, a to hned z několika důvodů: dítě je v něm zavěšené a pasivní, kruhu se nedá upravovat velikost ani poloha (dítě je v něm ve vertikální poloze a plave se na bříšku), dítě je zároveň nadlehčováno moc vysoko (v oblasti prsou a lopatek, vhodné je nadlehčovat v oblasti bříška či pánve) a dalším rizikem je samozřejmě píchnutí či vypuštění,“ upřesňuje odbornice.

Zkuste tedy zvolit pomůcky, které dítěti nejen neuškodí, ale naopak jej podpoří v přirozeném a zdravém pohybu ve vodě. A za co tedy nafukovací pomůcky vyměnit? „Určitě doporučuji pásek s pěnovými plováky. Dítě v něm není pasivní, drží dobrou polohu těla, pásek je lehký a pevný, dobře se s ním manipuluje a podle potřeby (tedy schopností a váhy dítěte) můžete upravovat počet dílků, ze kterých je pás tvořen.

Vhodnou pomůckou je plavecká pěnová deska s otvory pro prsty, která pomáhá k držení ve správné pozici těla, nebo pěnové rukávky.


Dítě také nadnáší na dobrém místě, tedy v okolí bříška a pánve,“ říká Vanda Schreierová a radí, jak pásek používat. „Pásek nasazujeme na suchu, umisťujeme ho v okolí boků, ve spodní části bříška. Jednotlivé dílky vždy směřují z vody ven. Když chceme plavat na zádech, připneme pásek na zádech a zase naopak. Pokud chceme plavat na bříšku, pásek zapínáme na bříšku. Dostatečně jej utáhneme, ale dáme pozor, aby neškrtil.“

VIDEO: Plavání miminek po asijsku

Další vhodnou pomůckou je plavecká pěnová deska s otvory pro prsty, která pomáhá k držení ve správné pozici těla, nebo pěnové rukávky. „Jsou lehké a jsou výbornou pomůckou k doplnění při použití pásečku. Zpočátku je tedy dobré dítěti dávat pásek a tyto rukávky.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek


Po čase si z nich dítě může udělat ‚volant‘ či malou plaveckou destičku, kterou drží před sebou s nataženými pažemi a kope jen nožičkama. Lze je také použít jako podhlavníček pod hlavu při tréninku zádové polohy. Na rozdíl od nafukovacích rukávků vám vydrží déle, protože je není možné ‚píchnout‘, a navíc neucházejí, a tak se nemohou náhodou vypustit.“

Použít nebo vyhodit?

Vanda Schreierová odbornice na vývoj, plavání a manipulaci s dětmi

Babyring (kruh na krk): POUZE PO ODBORNÉ INSTRUKTÁŽI! „Je zdravotně nezávadný jen tehdy, pokud se správně používá, to znamená s potřebnými znalostmi a instruktáží. Miminko totiž musí zaujímat pouze polohu na zádech a cvičit (mít zaťaté břišní přímé svaly a k tomu stehenní, mít přitažené nožičky k bříšku), jinak to velmi škodí krční páteři!“

Swimtrainer: NEVHODNÉ! „Jde o speciální kruh pro kojence, který by měl učit takzvaný žabí pohyb nohou. Je potřeba si ale uvědomit, že učit malého kojence plaveckým stylům je holý nesmysl. Dítě v kruhu sice skoro leží, ale ruce jsou ve špatném postavení a dítě nemá žádný kontakt přední poloviny těla s vodou. Dítěti tato pomůcka tedy nic nedá.“

Plavecká vesta: SPÍŠE NE. „Doporučuji spíše plavecké plavky než vestu. U ní se může stát, že nesedí správně na tělíčku dítěte a posouvá se nahoru. Ruce se tak zvedají do vyššího postavení a dítě může proklouznout. Vhodnější je rozhodně popruh i mezi nohama.“ Nudle nebo žížala – VHODNÉ. „Doporučuji pro větší děti k vodním hrátkám či samotné výuce plavání. Mohou si ji dát do podpaží, když plavou prsa, nebo za krk v poloze na zádech.“


VIDEO: Plavání miminek po asijsku

 

Témata: Děti, Časopis Maminka, Kojenec, Praktické rady, Plavání s dětmi, Pásek, Krční páteř, Nafukovací kruh, Chýš, Píchnutí, Dětský bazén, Dysplazie, Mořská voda, Nudle, Vanda Schreierová, Veřejný bazén, Špatné postavení, Kruh, Dobré dítě, Pomůcky, Plavec, Dětské zdraví, Vířivka, Žížala