[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
Jak je to možné? Inteligence je totiž závislá na chromozomu X. Ženy mají tyto chromozomy dva a muži pouze jeden. Navíc inteligence patří mezi podmíněné geny a ty fungují jen v případě, že pocházejí od matky, nikoliv od otce. Více si můžete přečíst TADY.
Vědci to ověřili i na studii, kterou prováděli za použití geneticky modifikovaných myší. Myši s velkou dávkou mateřských genů měly výrazně větší hlavy i mozky, ale malá tělíčka. Zvířata, která měla vyšší dávku genů od otce, měla naopak menší mozky, ale větší těla.
Zkoumali i další části mozku a zjistili zajímavou věc: Otcovské buňky ovlivňují funkce, mezi které patří spíš sexualita, potravinové návyky či agrese. Nepodařilo se jim však zjistit, jak je to s dalšími funkcemi, jako jsou třeba uvažování, myšlení či jazyk.
5 rad, které se osvědčily švédským rodičům
Předmětem zkoumání ale nebyly jen myši. Výzkumu se účastnilo i několik tisíc lidí a většina z nich opravdu měla IQ stejné jako jejich matky. Jenže výzkumní pracovníci přišli i na to, že genetika není jediným faktorem ovlivňujícím inteligenci. Určuje pouze 40–60 %, zbytek je závislý na prostředí, v kterém se vyvíjíme a rosteme. I zde však hrají matky velmi důležitou roli.