Maminka.czVýchova

Čím může panenka pomoci změnit svět?

redakceČasopis Maminka 22.  7.  2021
Hra s panenkami je odpradávna jednou z nejoblíbenějších. A to nejenom u holčiček. Co všechno může vaše děti naučit?

I panenka může změnit svět. Tak se jmenuje nová kampaň založená na neurovědeckém výzkumu, který provedl tým výzkumníků z Cardiffské univerzity ve spolupráci s Barbie. 
Recenzovaná studie, publikovaná v říjnu 2020, pomocí neurozobrazování prokázala, že hra s panenkami, jako je Barbie, umožňuje dětem rozvíjet empatii a dovednosti sociálního zpracování, které jsou klíčovými faktory určujícími budoucí emoční, studijní a sociální úspěch dětí.

Výzkumný tým zjistil, že zadní horní spánkový sulcus (pSTS), oblast mozku spojená se zpracováním sociálních informací, se aktivoval, i když si dítě hrálo samo.

„Jedná se o zcela nové zjištění,“ uvedla vedoucí výzkumná pracovnice Cardiffské univerzity Dr. Sarah Gerson. „Tuto oblast mozku používáme, když myslíme na jiné lidi, zejména když přemýšlíme o myšlenkách nebo pocitech ostatních. Panenky děti povzbuzují k vytváření vlastních malých fantazijních světů, na rozdíl například od řešení problémů nebo stavebních her. Podněcují děti k přemýšlení o jiných lidech a o tom, jak by na sebe mohli vzájemně působit."

„Výzkum týmu z Cardiffské univerzity naznačuje, že když se děti prostřednictvím hry s panenkami ponoří do nekonečné fantazie, jsou schopny budovat si empatii. Doufáme, že tím, že v nejnovější kampani značky ukážeme skutečné příběhy, které děti doma při hře prožívají, připomeneme rodičům a vychovatelům, že i prosté hraní s panenkami má vývojový přínos,“ říká Lisa McKnight, viceprezidentka a globální ředitelka divize Barbie a panenek ve společnosti Mattel. 

Rozhovor

Mgr. Lucie Šmahelová Černá, dětská psycholožka (psychologie-biofeedback.cz)

Jaké benefity podle vás dětem přináší hra s panenkami?

Obecně hra, i ta s panenkami, na rodinu, je skvělá názorová hra, která nutí dítě přemýšlet nad rodinným životem. Může si to svým způsobem trénovat, starat se a vozit kočárek. Pomáhá mu to, i co se týče vzorování do budoucna. Hra s panenkami je přirozená, děti k ní vždycky inklinovaly a inklinovat budou. Co se týče konkrétně barbín, osobně mi na nich v minulosti nevyhovoval zkreslený ideál krásy v podobě útlého pasu a "silikonů". Dnes už se ale dají sehnat všemožné typy barbín, včetně těch "oplácanějších". Hra s nimi každopádně děti většinou hodně baví. 

Někteří tatínci neradi vidí, když si s panenkami hrají kluci. Jaký na to máte názor?

I kluci si mají chuť hrát s domečky i s panenkami a obecně na rodinu, a je to naopak velmi vhodné. Rádi vozí kočárky, klidně bez panenky, obvykle se jim na tom líbí určitá techničnost. Nicméně pokud o to ten kluk zájem projeví, a to se většinou v nějakém období děje, tak je hrozně fajn, když tu možnost dostane, stejně jako s šatičkami nebo růžovou barvou. Osobně se tomu vůbec nebráním, naopak. Někteří kluci si potřebují s panenkami hrát, a vůbec to nemusí znamenat, že by byli transsexuální nebo homosexuální. 

Hračky, nebo poklad? Prohlédněte si galerii nejdražších panenek světa!
Idol dětí, Ken slaví 60. narozeniny!
Témata: Časopis Maminka, Rodina, Výchova, Hračky pro děti, Kočárek, Mattel, Barbie, Vytváření, Výzkum, Kluk, Nová kampaň, Lucie Šmahelová Černá, Panenka, Černá, Děti
Mohlo by vás zajímat
Přiznání matek! Nejtrapnější zážitky z porodnice. Tohle jsme nečekaly!
redakce
Porod
Maminka roku: Čekala holčičku a věděla, že nepřežije!
Procházková Simona
Maminka roku 2020
Nejkrásnější fotky porodů? Vyhrála holčička koukající na novorozeného bratra
Wallerová Radka
Porod
Dojemnější fotku jste neviděli! Náhradní matka doma porodila syna nové rodině
kog
Porod
Marie Doležalová má syna, na svět přišel nečekaně. Jak se jmenuje?
kog
Slavné maminky
Miminko v manželské posteli? Nedělejte to, varuje tahle máma. Proč?
Prachařová Kateřina
Vaše příběhy
Tohle neříkejte dětem, když brečí! Proč a co se může stát?
redakce
Chování a vztahy
Emoce a detaily z nevídané blízkosti! Nejlepší porodní fotky roku 2021
Porod
To je ale bříško! Podívejte se na těhotenství s trojčaty týden po týdnu!
Kolinová Gabriela
Těhotenství