Maminka.czVýchova

Čím může panenka pomoci změnit svět?

redakce 22.  7.  2021
Hra s panenkami je odpradávna jednou z nejoblíbenějších. A to nejenom u holčiček. Co všechno může vaše děti naučit?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

I panenka může změnit svět. Tak se jmenuje nová kampaň založená na neurovědeckém výzkumu, který provedl tým výzkumníků z Cardiffské univerzity ve spolupráci s Barbie. 
Recenzovaná studie, publikovaná v říjnu 2020, pomocí neurozobrazování prokázala, že hra s panenkami, jako je Barbie, umožňuje dětem rozvíjet empatii a dovednosti sociálního zpracování, které jsou klíčovými faktory určujícími budoucí emoční, studijní a sociální úspěch dětí.

Výzkumný tým zjistil, že zadní horní spánkový sulcus (pSTS), oblast mozku spojená se zpracováním sociálních informací, se aktivoval, i když si dítě hrálo samo.

„Jedná se o zcela nové zjištění,“ uvedla vedoucí výzkumná pracovnice Cardiffské univerzity Dr. Sarah Gerson. „Tuto oblast mozku používáme, když myslíme na jiné lidi, zejména když přemýšlíme o myšlenkách nebo pocitech ostatních. Panenky děti povzbuzují k vytváření vlastních malých fantazijních světů, na rozdíl například od řešení problémů nebo stavebních her. Podněcují děti k přemýšlení o jiných lidech a o tom, jak by na sebe mohli vzájemně působit."

„Výzkum týmu z Cardiffské univerzity naznačuje, že když se děti prostřednictvím hry s panenkami ponoří do nekonečné fantazie, jsou schopny budovat si empatii. Doufáme, že tím, že v nejnovější kampani značky ukážeme skutečné příběhy, které děti doma při hře prožívají, připomeneme rodičům a vychovatelům, že i prosté hraní s panenkami má vývojový přínos,“ říká Lisa McKnight, viceprezidentka a globální ředitelka divize Barbie a panenek ve společnosti Mattel. 

Rozhovor

Mgr. Lucie Šmahelová Černá, dětská psycholožka (psychologie-biofeedback.cz)

Jaké benefity podle vás dětem přináší hra s panenkami?

Obecně hra, i ta s panenkami, na rodinu, je skvělá názorová hra, která nutí dítě přemýšlet nad rodinným životem. Může si to svým způsobem trénovat, starat se a vozit kočárek. Pomáhá mu to, i co se týče vzorování do budoucna. Hra s panenkami je přirozená, děti k ní vždycky inklinovaly a inklinovat budou. Co se týče konkrétně barbín, osobně mi na nich v minulosti nevyhovoval zkreslený ideál krásy v podobě útlého pasu a "silikonů". Dnes už se ale dají sehnat všemožné typy barbín, včetně těch "oplácanějších". Hra s nimi každopádně děti většinou hodně baví. 

Někteří tatínci neradi vidí, když si s panenkami hrají kluci. Jaký na to máte názor?

I kluci si mají chuť hrát s domečky i s panenkami a obecně na rodinu, a je to naopak velmi vhodné. Rádi vozí kočárky, klidně bez panenky, obvykle se jim na tom líbí určitá techničnost. Nicméně pokud o to ten kluk zájem projeví, a to se většinou v nějakém období děje, tak je hrozně fajn, když tu možnost dostane, stejně jako s šatičkami nebo růžovou barvou. Osobně se tomu vůbec nebráním, naopak. Někteří kluci si potřebují s panenkami hrát, a vůbec to nemusí znamenat, že by byli transsexuální nebo homosexuální. 

Hračky, nebo poklad? Prohlédněte si galerii nejdražších panenek světa!
Idol dětí, Ken slaví 60. narozeniny!
Témata: Časopis Maminka, Rodina, Výchova, Hračky pro děti, Kočárek, pomoc, Kampaň, Sára, Lucie Šmahelová Černá, Výzkum, Vytváření, Děti, Nová kampaň, Mattel, Kluk, Barbie, Panenka, Pán, Výzkumník, Černá, Hračky na Heureka.cz

Video