Maminka.czCísařský řez

Císařský řez není porod bez bolesti. Maminky o něm často mají mylné představy. Pomoct proti předsudkům má projekt Císařovnám

Simona Procházková 22.  5.  2023
Císařský řez se v Česku týká každého čtvrtého porodu. Přesto je stále v mnoha porodnicích spíše zázrak, když je ženě umožněn bezprostřední skin to skin neboli kontakt kůže na kůži s miminkem nebo od sebe nejsou po porodu oddělovány. Ženám, které císařský řez čeká, chybí ucelené a správné informace. Zásadní témata otevírá v nové kampani projekt Císařovnám, který by měl pomoct vyvracet časté mýty.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Že císařský řez nebolí, že je za každou cenu bezpečnější, že jednou císař znamená vždycky císař nebo to, že když se jizva hezky zhojí na kůži, není třeba se jí věnovat... Tyto a mnohé další mýty a předsudky už několik měsíců řeší projekt Císařovnám, který vznikl s cílem šířit osvětu okolo císařského řezu. V rámci komunikace na sociálních sítích a propojování odborníků napříč obory se snaží otevřít témata spojená s císařskými řezy a poukázat na to, že současně nastavený systém zdravotní péče zdaleka nemyslí na vše. 

VIDEO: Maminka v porodnici Ústí nad Labem: BONUS Jak se starat o jizvu po císaři?

Chybí informace o rizicích

Poporodní péče o maminku po císařském řezu končí zpravidla propuštěním z porodnice. Přitom raná péče o jizvu je zásadní pro její správné hojení a zároveň je tou nejlepší prevencí přidružených zdravotních obtíží od bolestí hlavy či zad až po obtíže v dalším těhotenství.

„Největší mezerou v péči o císařovny je nedostatečná informovanost o skutečných rizicích a následcích této velké břišní operace,“ vysvětluje porodní asistentka a psycholožka Mgr. et Bc. Kristina Zemánková. „Stále je u nás málo porodnic, které umí z císařského řezu udělat pro ženu, její dítě a partnera hezký zážitek,“ dodává.

Soubor principů, který se snaží císařský řez co nejvíce přiblížit přirozenému porodu, se do obecného povědomí zapsal jako tzv. laskavý císařský řez. Jeho součástí jsou například jemné vybalení miminka z dělohy, podpora raného kontaktu novorozence s matkou (tzv. skin to skin bonding) nebo dotepání pupečníku.

Poporodní péče? Nevedeme

Ženy po císařském řezu standardně zůstávají v porodnici o den déle než ženy, které porodí fyziologicky. Během hospitalizace je péče o jejich zdravotní stav intenzivní, v den propuštění z porodnice však zcela končí. „Zatímco po operaci kolene vám lékař předepíše sérii rehabilitací, druhý den po císaři dostanete do ruky miminko a staráte se. Jizva nejizva,“ říká o poporodní péči zakladatelka projektu Císařovnám Eva Zubec. „V ideálním světě by měla za ženou pár hodin po porodu přijít fyzioterapeutka a vysvětlit jí zásady péče o jizvu a nové pohybové návyky. Péče fyzioterapeuta, a případně i komunitní porodní asistentky, by měla pokračovat i v šestinedělí a měla by být součástí systému veřejného zdravotního pojištění. To je v současnosti prakticky utopie,“ doplňuje.

Delší a bolestivá rekonvalescence

Správná informovanost a včasná péče o jizvu jsou naprosto zásadní pro optimální hojení a také mají pozitivní vliv na psychický stav ženy. Rané mateřství je samo o sobě mnohdy zatěžkávacím obdobím. Po náročném porodu, kterým císařský řez bezesporu je, bývá navíc ztíženo bolestivou rekonvalescencí a často i pocity vlastního selhání – zejména tehdy, když došlo k císařskému řezu během porodu neplánovaně. 

„V každodenní praxi zjišťuji, že ženy s císařským řezem nepočítají, a pokud k němu dojde, jsou z něj často velmi zklamané,“ uvádí doc. MUDr. Ondřej Šimetka, Ph.D., MBA, z Fakultní nemocnice Ostrava, který projekt Císařovnám od jeho počátku podporuje.

Jak vypadá laskavý císařský řez? Slovenská maminka si miminko z bříška vyndala sama

Ať se jizva na těle i na duši hezky hojí

Projekt Císařovnám vznikl na konci loňského roku s cílem sjednotit informace ohledně císařského řezu, ukazovat příklady dobré praxe a podporovat ženy, kterých se císařský řez týká. „Začalo to Instagramem, nyní vlastními silami tvoříme webovou platformu – vlastně takovou wikipedii pro císařovny. Do budoucna chceme natočit vlastní podcast nebo stát za vydáním edukačních materiálů, které by ženy našly přímo v porodnicích a gynekologických ambulancích,“ říká o plánech projektu zakladatelka Eva Zubec. Cílem je také přispět k systémové změně ohledně poporodní péče.

„Pro ženy je obzvlášť důležité, aby věděly, na koho se v šestinedělí a kdykoli dále obrátit. Mohou vyhledat pomoc duly, porodní asistentky, laktační poradkyně, fyzioterapeutky, lékaře či lékařky,“ popisuje dula a spoluzakladatelka projektu Ivona Remundová. Tento nedostatek by měl vyřešit vznik databáze odborníků, kteří se péči o ženy po císařském řezu prokazatelně věnují.

projekt císařovnám

  • V rámci měsíce císařského řezu (International Cesarean Awareness Month), což je každoročně měsíc duben, projekt spustil crowdfundingovou kampaň na stránce Donio, prostřednictvím které chce získat finance potřebné k realizaci jednotlivých aktivit.
  • Za podporu projektu si přispěvatelé mohou vybrat celou řadu odměn – třeba olejové sérum Císařovnám na péči o jizvu, webináře s odborníky nebo rovnou celodenní předporodní kurz. Veškerý zisk z prodeje odměn poputuje na rozvoj projektu.
  • Projekt Císařovnám podpořilo mnoho odborníků z řad lékařů, porodních asistentek, dul, fyzioterapeutů či psychologů, kteří pomáhají zejména s odbornou supervizí obsahu, aby byl v souladu s aktuálními doporučeními.
Témata: Zdraví, Porod, Po porodu, Porodnice, Instagram, Šestinedělí, Císařský řez, Zdraví žen, Fyzioterapie, kůže, projekt, Ústí nad Labem, Bříško po porodu, hospitalizace, Bolesti břicha, MBA, Zemánková, Siri, Jizva, Ondřej Šimetka, Péče, Česká republika, Skin, Kristina Zemánková, Wikipedia, Zdraví na Heureka.cz