Maminka.czZdraví

Čistíte dětem nebo sobě uši vatovými tyčinkami? Už to radši nedělejte!

Radka Wallerová 18.  1.  2021
Čistíte dětem nebo sobě uši vatovými tyčinkami? Už to radši nedělejte!
Vaše dokonale vymydlené dítě má uši špinavé jako nějaký vandrák? Viditelný žlutý až hnědý mázek se vám nelíbí, a proto se mu snažíte vyčistit uši klasickými vatovými tyčinkami už jen kvůli tomu, aby to nevypadalo, že se o něj nestaráte? Nebo aby z toho dítě nechytlo nějakou nemoc, třeba zánět středního ucha? Jenže to je úplně špatně. 

Víte, co říká otorinolaryngolog neboli ušař Jan Slezák z Radotína? Hlavně si nečistěte uši vatovými tyčinkami a dětem to samozřejmě taky nedělejte. Zní to možná jako výzva k tomu, aby se člověk o uši nestaral, a zadělával si tak na potíže, ale je to přesně naopak.

Žlutý mázek , který se objevuje v uchu, je možná vizuálně nepěkná věc, ale věřte, že jeho tvorba má svůj význam. Zachycuje totiž prach a různé nečistoty, které by jinak mohly vniknout do ucha a poškodit bubínek. Pomáhá k tomu, aby vnitřní ucho zůstalo suché a nedostaly se do něj bakterie. 

Jak naučit malé dítě smrkat? Tady je 7 šikovných tipů!

Lidské tělo produkuje právě tolik mazu, kolik potřebuje. A množství se u každého jedince liší, jak u dětí, tak dospělých. Dokonce i každé ucho u jednoho člověka může potřebovat různé množství mazu. Za normálních okolností není vůbec nutné mázek z oušek odstraňovat a jakkoli je čistit. O to se postarají řasinky v uchu a pravidelné koupání potomka.

Pozor na zvukovod

Naopak platí, že pokud budete čistit uši vatovými tyčinkami, způsobíte ještě větší tvorbu mazu. A především – vatovou tyčinkou ho nechtěně zatlačíte hlouběji do ucha. Odsud už se maz sám neodloučí, naopak ucho zablokuje ve formě takzvané mazové zátky a kromě potíží se sluchem může do vnitřního ucha zanést infekci, kterou provází nepříjemná bolest.

Velkým rizikem je i samotné mechanické čištění zvukovodu. On i bubínek jsou velmi citlivé orgány a jakékoli nešetrné zacházení je může nenávratně poškodit. Zcela malé miminko se možná čištění oušek bránit nebude, ale už o něco starší kojenec sebou často nekontrolovatelně škube, a dloubnutí tyčinkou hluboko do ucha ho tak může v tom nejhorším případě připravit o sluch. Čím tedy uši čistit? Jednoduše – nečistit je vůbec.

Jak se konečně rozloučit s dudlíkem? Stačí jednoduchý trik. Inspirujte se!
Reflux u dětí často může za rýmu, záněty uší i kašel. Napadlo by vás to?
Témata: Zdraví, Miminko, Batole, Předškolák, Nemoc, Dětské nemoci, Děti a nemoci, Nemoci, Čištění, Maz, Radotín, Zvukovod, Děti, Vnitřní ucho, Tyčinka, Bubínek
Mohlo by vás zajímat
Intimněji už to nejde: Dítě se poprvé podívalo na svět přímo přes plodové obaly!
Zenklová Veronika
Porod
To je ale bříško! Podívejte se na těhotenství s trojčaty týden po týdnu!
Kolinová Gabriela
Těhotenství
Sedm znaků, podle kterých poznáte, že z vašeho dítěte roste psychopat
Kolinová Gabriela
Péče o dítě a jeho výchova
Tohle musíte vidět! Intimní, syrové i dojemné fotografie z porodů
Zenklová Veronika
Porod
Herečka Eva Josefíková je maminkou. A miminko má neobvyklé jméno
Víchová Tereza
Slavné maminky
VIDEO: Tohle těhotenství bylo největší překvapení mého života, říká herečka Petra Hřebíčková
Víchová Tereza
Podcasty
Nechce se vám v noci vstávat k miminku? Nechte se inspirovat trikem téhle maminky!
Novák Matějková Markéta
Miminko