[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
Nedávno se na internetu rozhořela diskuse, kde se maminky navzájem ujišťovaly, že nejsou jediné na světě, které se po odjezdu dětí na víkend či na prázdniny vrhnou na jejich pokojíček a bez milosti vytřídí hračky. Podle svého uvážení. Přiznám se, že to taky tak dělám, protože představa, že dám dětem velký pytel a řeknu: "Tak, a teď vyřaďte hračky, se kterými si nehrajete, dáme je jiným dětem, kterým ještě udělají radost," je pro mě tak trošku sci-fi.
Popravdě jsem to zkoušela jen jednou a nevyřadilo se absolutně nic, ani miniatury z Kinder vajíček. A navíc, když jsem jim hračky sama probrala a nechala jen ty, o kterých vím, že patří mezi nejoblíbenější, děti ani jednu z nich po mé čistce následně nehledaly…
Je to ale ode mě férové, potažmo výchovné jednání? Sama jsem nad tímhle občasným gruntováním nikdy příliš nepřemýšlela a prostě jsem ho udělala. Děti si musejí samy pravidelně každý den uklízet, tak jim takováhle občasná „pomoc“ přece nijak neublíží.
Někteří rodiče i odborníci na to mají jiný názor. „Redukovat dětem počet hraček bez jejich vědomí? Trochu mi to zavání obavami rodičů a vyhýbání se možnému konfliktu. Sám v tom nevidím moc velký přínos a upřímně – také by se mi to nelíbilo. Chápu, že je obtížné dítě naučit respektu z některých rozhodnutí, ale tomu se takovým obcházením stejně rodiče nevyhnou,“ podotýká dětský psycholog Martin Zajíc. A já nemůžu než souhlasit. Chce to zkrátka možná jen jiný přístup.
Čím méně věcí, tím jednodušší úklid. A lehčí život!
Kdybychom měli nechat třídění hraček pouze na rozhodnutí dítěte, pravděpodobně bychom se nikam nedobrali. Můžeme ale zkusit navrhnout kompromis: Hračky vytřídíme společně. Nebude to lehký úkol a zřejmě bude vyžadovat velkou dávku trpělivosti a důslednosti, rozhodně je to ale mnohem víc „košer“.
„Fér mi přijde klidně probrat hračky, to dítě musí respektovat, případně říci, ať si vybere několik, které si může nechat, ale nikoli všechny. A učit ho tak zodpovědné volbě. Také je fajn vysvětlit, proč je to potřeba. Ale rodiče by neměli čekat, že samotné vysvětlení dítě pochopí a odkýve,“ radí Martin Zajíc.
Zkuste si před generálním úklidem s ratolestmi promluvit – vysvětlete jim, že hračky, se kterými si už nehrají, udělají radost jiným dětem, třeba těm, které jich příliš nemají. Můžete jejich darování spojit s výletem a vydat se přímo za novými majiteli. Připravte se, že bez určitého vzdoru to možná nepůjde (a možná to půjde snadněji, než jste očekávala), ale vydržte, rozhodně se to vyplatí. Dítě se v menším množství věcí navíc mnohem snadněji zorientuje.
A právě to je často kámen úrazu. Hromadění věcí, které stejně nepoužíváme. Pokud se postupně zbavíme všeho, co nám doma jen zabírá místo a několik let jsme se toho stejně netkli, bude se nám jednodušeji uklízet i žít. Protože čím méně věcí, tím jednodušší úklid. A tím i snadnější život – pro všechny. Nesmíme zapomínat, že právě naším příkladem se děti učí a ve svých dospělých životech pak třeba už budou vědět, že nemusejí schraňovat kdejakou věc, kterou nepoužívají. Nemusejí se tak stát jejím otrokem, ale tím, komu opravdu slouží. Minimalistická filozofie KonMari radí: Zbavte se nepoužívaných věcí, zbavíte se tím i stresu. Začněte nejprve oblečením.
Každý kus vezměte do ruky a společně s dětmi vyřaďte to, co je jim už malé, i to, co stejně nechtějí nosit. Totéž udělejte i s hračkami. „Nějaké vytřídit musíme, ale uděláme to společně, co říkáš?“ Nenechávejte práci rozdělanou několik dní, jen vás to bude stresovat. Až budete mít vše takto uklizené a vytříděné, snažte se to i udržovat – denně děti motivujte, aby vše vracely na své místo. Důslednost se vám opravdu vyplatí! Pokud si děti získají návyk po sobě věci třídit a pravidelně rovnat, získávají tím navíc obrovský benefit do svých partnerských vztahů.
Skvělý nápad: půjčovny hraček, které fungují jako knihovny
A navíc, jestliže se pak časem nějakým zázrakem ocitnete sama doma, potažmo tedy jen s partnerem, nemusíte tak celý tento čas „bez dětí“ strávit pouze úklidem. Čeká vás relax, odpočinek podle vlastního gusta, společná večeře, víno. Užijte si to!