Maminka.czKojení

Cluster feeding jako kojicí maraton až do vyčerpání. Díky těmto tipům ho zvládnete

Lenka Brožová 10.  3.  2024
Než se dítě narodí, psychicky se připravujete na to, že se moc nevyspíte. Co vás ale překvapit může, je vyčerpání, které provází takzvaný cluster feeding, kdy máte dítě u prsu i hodiny.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Cluster feeding je jedna z těch mnoha mateřských věcí, kterým úplně neporozumíte, dokud je skutečně nezažijete. A ani pro to není český termín! Otrocký překlad „shlukové kojení“ zní hrozně. „Možná kojení podle potřeby?“ navrhuje smířlivě viceprezidentka Unie porodních asistentek Ivana Königsmarková. Potíž je, že ta potřeba je v případě cluster feedingu doslova neukojitelná. 

VIDEO: Kojení a dokrmování v porodnici

Jděte s proudem 

Laktační poradkyně radí být s prsem k dispozici, WHO a UNICEF doporučují, „aby se kojenci krmili na požádání a tak často, jak chtějí, ve dne i v noci“.

„To, co radí WHO a UNICEF, je na rozdíl od toho, co radí v mnohých našich porodnicích a někteří dětští lékaři, pravda. Po porodu mívá dítě velmi často obrácený denní režim: den v noci a noc ve dne. Může chtít pít třeba dvě až tři hodiny v kuse s krátkými přestávkami a pak i čtyři až pět hodin spí. Tento režim se postupně mění někdy kolem věku šesti týdnů až dvou měsíců. I pak se ale dítě budí na kojení několikrát během noci,“ popisuje častý kojicí maraton novopečených maminek Ivana Königsmarková. 

Zní to trochu jako tortura, a vlastně i je. Zvlášť pokud máte povinnosti kolem dalších dětí, domácnosti, nebo k tomu ještě pracujete. Čím dál častěji vás napadá: Jak mám tohle všechno zvládnout?! Časově, energeticky, ale i fyzicky – s dítětem u prsu toho moc nenaděláte.

„Bohužel nám chybí velké polygenerační rodiny. Dnes málokterá žena před svým vlastním porodem viděla novorozence a kojence, natož aby měla možnost ho mít v ruce. A to už vůbec nemluvím o kojení,“ popisuje mateřsky nepřívětivé nastavení společnosti na nukleární rodiny Ivana Königsmarková a navrhuje možnosti, jak si v takové situaci ulehčit.

VIDEO: Je v pořádku kojit tříleté dítě? Zeptali jsme se laktační poradkyně
  • Podporu vám může poskytnout porodní asistentka (unipa.cz) a podívejte se k tomuto tématu na projekt na podporu komunitní porodní asistence Ať můžou!
  • Nestyďte se říct si o pomoc komukoli v okolí – kamarádce, sestře, švagrové…
  • Spěte s dítětem ve společné posteli, nemějte obavy, nezalehnete ho. Dítě bude klidnější, noční kojení bude jednodušší. I když se nejprve zdá téměř nemožné usnout, když se vedle vás mrně vrtí, vrní a vyžaduje kojení každou hodinu, nakonec to dokážete. Buď si zvyknete, nebo únavou s prsem venku prostě vytuhnete. Tak se zkuste uvolnit a jít s proudem – doslova. 

Co chce ten upírek? 

Ani odborníci nemají úplně jasno v tom, proč kojenci některé hodiny (a hodiny a hodiny) vyžadují téměř nepřetržité sání. Existuje několik teorií. Zajímavá je třeba ta, že u novorozence cluster feeding koreluje s rutinou v děloze: pamatujete, jak jste šla těhotná večer spát a vaše břicho vstávalo? Tenhle biologický rytmus aktivity prý může pokračovat první týdny života dítěte. 

U starších dětí se nejedná až tak o prokojené večery, ale spíše o nárazově prokojené dny. „Tyto situace jsou spojovány s pojmy růstový spurt nebo vývojový skok, popřípadě s růstem zubů. Jde o přechodná období. Je třeba zachovat klid, obvykle se jedná o několik málo dní. Pokud byste měla pochyby, konzultujte techniku kojení s porodní asistentkou, popřípadě s laktační poradkyní,“ říká Ivana Königsmarková.

Vysvětluje, že tvorba mléka je hormonálně podmíněna a zároveň jde o otázku poptávky a nabídky: „Pokud přikládáte dítě k prsu, je to podnět k tvorbě mléka a začnou se uvolňovat potřebné hormony – začne se ‚vařit‘. Takže zapomeňte na pojmy jako slabé nebo nedejbože hladové mléko. Něco takového neexistuje! Pokud má dítě normální množství počuraných a pokakaných plenek a přibírá, není důvod se znepokojovat."

Tekutá láska 

Navíc je tu pojem nenutritivní sání. Znáte? Kojení totiž není jen o plném bříšku, ale dochází během něj i k naplňování dalších potřeb, jako jsou bezpečí, jistota, přijetí, sounáležitost… Mateřské mléko je vlastně taková tekutá láska. Taky mírní bolest a má další spoustu známých benefitů. 

RETRO: Kojení v běhu času. Podívejte se na historické snímky, které zachycují intimní chvíle mezi matkou a dítětem

Možná vás napadlo ošidit cluster feeding dudlíkem. „Cumlání dudlíku může kazit techniku kojení, tedy přisátí dítěte k prsu, a v konečném důsledku může vést k předčasnému ukončení kojení,“ připomíná Ivana Königsmarková. Zároveň mírní obavy maminek, že si potomek udělal dudlík z jejich prsu: „Kojení je pro dítě taky trochu práce. Neznám člověka, který by rád zbytečně pracoval. Dítě si vezme, co potřebuje. Některým to trvá ale trochu déle.“ 

Jak to zvládnout? 

Zkuste s těmito kojicími maratony přestat bojovat, řešit je. Je to normální chování dítěte, není to známka toho, že by snad bylo něco špatně. Možná budete muset hlavně změnit svá očekávání – na dítě i na sebe. Cluster feeding netrvá věčně, nakonec přejde. A připusťte si, že vedle nevýhod má i své výhody. A vlastně je to docela plichta.

NEVÝHODY: Je to nepředvídatelné. Může to být vyčerpávající jak fyzicky, tak emocionálně. Může to zvýšit bolestivost bradavek. Bere to čas ostatním rodinným nebo domácím potřebám, zejména po večerech.

VÝHODY: Takové kojení zvyšuje tvorbu mléka. Prodlužuje dobu kontaktu kůže na kůži, což má své benefity pro maminku i miminko. Když si tuhle kojicí „šichtu“ odsloužíte, může dítě spát déle. Má to relaxační, uvolňující a analgetické účinky. 
 

Témata: Šestinedělí, Porod, Časopis Maminka, Novorozenec, Kojenec, Mateřství, Po porodu, Kojení, prsa, Unicef, hodiny, maraton, UNIPA, Mára, Mléko, Děti, Cluster, Ivana Königsmarková, Vyčerpání

Video