[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
Cluster feeding je jedna z těch mnoha mateřských věcí, kterým úplně neporozumíte, dokud je skutečně nezažijete. A ani pro to není český termín! Otrocký překlad „shlukové kojení“ zní hrozně. „Možná kojení podle potřeby?“ navrhuje smířlivě viceprezidentka Unie porodních asistentek Ivana Königsmarková. Potíž je, že ta potřeba je v případě cluster feedingu doslova neukojitelná.
VIDEO: Kojení a dokrmování v porodnici
Laktační poradkyně radí být s prsem k dispozici, WHO a UNICEF doporučují, „aby se kojenci krmili na požádání a tak často, jak chtějí, ve dne i v noci“.
„To, co radí WHO a UNICEF, je na rozdíl od toho, co radí v mnohých našich porodnicích a někteří dětští lékaři, pravda. Po porodu mívá dítě velmi často obrácený denní režim: den v noci a noc ve dne. Může chtít pít třeba dvě až tři hodiny v kuse s krátkými přestávkami a pak i čtyři až pět hodin spí. Tento režim se postupně mění někdy kolem věku šesti týdnů až dvou měsíců. I pak se ale dítě budí na kojení několikrát během noci,“ popisuje častý kojicí maraton novopečených maminek Ivana Königsmarková.
Zní to trochu jako tortura, a vlastně i je. Zvlášť pokud máte povinnosti kolem dalších dětí, domácnosti, nebo k tomu ještě pracujete. Čím dál častěji vás napadá: Jak mám tohle všechno zvládnout?! Časově, energeticky, ale i fyzicky – s dítětem u prsu toho moc nenaděláte.
„Bohužel nám chybí velké polygenerační rodiny. Dnes málokterá žena před svým vlastním porodem viděla novorozence a kojence, natož aby měla možnost ho mít v ruce. A to už vůbec nemluvím o kojení,“ popisuje mateřsky nepřívětivé nastavení společnosti na nukleární rodiny Ivana Königsmarková a navrhuje možnosti, jak si v takové situaci ulehčit.
Ani odborníci nemají úplně jasno v tom, proč kojenci některé hodiny (a hodiny a hodiny) vyžadují téměř nepřetržité sání. Existuje několik teorií. Zajímavá je třeba ta, že u novorozence cluster feeding koreluje s rutinou v děloze: pamatujete, jak jste šla těhotná večer spát a vaše břicho vstávalo? Tenhle biologický rytmus aktivity prý může pokračovat první týdny života dítěte.
U starších dětí se nejedná až tak o prokojené večery, ale spíše o nárazově prokojené dny. „Tyto situace jsou spojovány s pojmy růstový spurt nebo vývojový skok, popřípadě s růstem zubů. Jde o přechodná období. Je třeba zachovat klid, obvykle se jedná o několik málo dní. Pokud byste měla pochyby, konzultujte techniku kojení s porodní asistentkou, popřípadě s laktační poradkyní,“ říká Ivana Königsmarková.
Vysvětluje, že tvorba mléka je hormonálně podmíněna a zároveň jde o otázku poptávky a nabídky: „Pokud přikládáte dítě k prsu, je to podnět k tvorbě mléka a začnou se uvolňovat potřebné hormony – začne se ‚vařit‘. Takže zapomeňte na pojmy jako slabé nebo nedejbože hladové mléko. Něco takového neexistuje! Pokud má dítě normální množství počuraných a pokakaných plenek a přibírá, není důvod se znepokojovat."
Navíc je tu pojem nenutritivní sání. Znáte? Kojení totiž není jen o plném bříšku, ale dochází během něj i k naplňování dalších potřeb, jako jsou bezpečí, jistota, přijetí, sounáležitost… Mateřské mléko je vlastně taková tekutá láska. Taky mírní bolest a má další spoustu známých benefitů.
Možná vás napadlo ošidit cluster feeding dudlíkem. „Cumlání dudlíku může kazit techniku kojení, tedy přisátí dítěte k prsu, a v konečném důsledku může vést k předčasnému ukončení kojení,“ připomíná Ivana Königsmarková. Zároveň mírní obavy maminek, že si potomek udělal dudlík z jejich prsu: „Kojení je pro dítě taky trochu práce. Neznám člověka, který by rád zbytečně pracoval. Dítě si vezme, co potřebuje. Některým to trvá ale trochu déle.“
Zkuste s těmito kojicími maratony přestat bojovat, řešit je. Je to normální chování dítěte, není to známka toho, že by snad bylo něco špatně. Možná budete muset hlavně změnit svá očekávání – na dítě i na sebe. Cluster feeding netrvá věčně, nakonec přejde. A připusťte si, že vedle nevýhod má i své výhody. A vlastně je to docela plichta.
NEVÝHODY: Je to nepředvídatelné. Může to být vyčerpávající jak fyzicky, tak emocionálně. Může to zvýšit bolestivost bradavek. Bere to čas ostatním rodinným nebo domácím potřebám, zejména po večerech.
VÝHODY: Takové kojení zvyšuje tvorbu mléka. Prodlužuje dobu kontaktu kůže na kůži, což má své benefity pro maminku i miminko. Když si tuhle kojicí „šichtu“ odsloužíte, může dítě spát déle. Má to relaxační, uvolňující a analgetické účinky.