Maminka.czVýživa a stravování

Co bude dnes k obědu?

Ivana Ašenbrenerová 15.  5.  2009
Co bude dnes k obědu?
Možná se vás takto ptají vaše ratolesti každý den a vy vždycky ustoupíte jejich chutím a přáním. Nebo patříte k přísným rodičům, kteří vaří vždy jen to, co považují za zdravé? Přečtěte si, jak na tom jsou s prosazováním zdravé výživy naše čtenářky.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Jít příkladem

Je velmi těžké, když do vašich představ o zdravém jídelníčku hovoří babičky a dětem i přes váš výslovný zákaz vnucují nejrůznější kalorické máslové bomby (omáčky, knedlíky a další naprosto nezdravé věci) se slovy: prarodiče mají rozmazlovat, vždyť se jim nic nestane – a my to jedli taky! Pokud nechcete, aby došlo ke konfliktu, pak holt musíte buď ustoupit, nebo děti babičkám nepůjčovat. Obojí je složité, proto už prázdniny a víkendy, které děti tráví se svými prarodiči, neřeším.

Z kojeneckých a batolecích let už vyrostly, takže jsem dospěla ke kompromisu a zdravě vařím doma. Nejmladšímu synovi je pět let, nejstaršímu deset, takže někdy je to náročnější. Nicméně smažené dělám výjimečně, ke každé večeři mají děti vždy zeleninový salát, vypustila jsem omáčky a knedlíky, kupujeme jen celozrnné pečivo nebo žitný chléb, nákup sladkostí jsem omezila a nahrazuji je ovocem, případně 70 % čokoládou, vařím spíše kuřecí a krůtí maso nebo ryby. Prosazovat zdravé zásady do stravování jde, ale chce to velkou trpělivost.

Ella P., Semilsko


Společné stolování

Mám dva syny ve velkém věkovém rozdílu – patnáct let. U prvního jsem zdravé papání zaváděla pomalu a asi jsem mu připadala jako hodně přísná maminka. Při každém zeleninovém jídle se netvářil právě nadšeně, ale vždy ho bez řečí snědl. V pubertě už spoustu těchto zdravých jídel odmítal a polemizoval se mnou, zda je to či ono opravdu zdravé. Druhý syn je právě batole. Odmalička mu nabízím hodně zeleniny a zapojuji ho i do přípravy jídla. Jsem s ním doma, takže jíme společně a nešidíme se. Zdravou stravu si my dva užíváme ve velkém.

Myslím, že jeho zapojení do přípravy, velká nabídka i společné jídlo udělaly své.

Syn dnes nemá problém sníst brokolici, cuketu ani kukuřici. Ryby přímo miluje, takže je dělám i 3x týdně. Zapamatoval si i zvláštní sklenici s olivovým olejem a sám si ho kape nejen na těstoviny, ale i na další jídla. Problém nastává, když se sejde celá rodina. Zbývající dva mužští už tolik zdravou stravu nemusí. Hodně tedy taktizuji a nějak je vždy ošidím, protože jinak bych pravidla zdravé výživy neprosadila ani minimálně. Majonézu nahrazuji tajně jogurtem, jíšku škrobovou moučkou, místo másla dávám Floru a tak bych mohla pokračovat. V každém případě budu bojovat dál, zdraví mých blízkých mi za to stojí!

Marie Galetová, Radslavice


Těžká vítězství

Ach, ta zdravá výživa... jak to krásně zní, ale jíst zdravě v reálném životě je velice těžké. Jak přemluvit manžela, který po ročním nekouření přibral jedenáct kilo a jehož celková hmotnost je už přes sto kilogramů, že by měl změnit jídelníček? Váha dolů asi nepůjde, když si před cvičením dá vyuzený čerstvý špek s chlebem a hořčicí. A to všechno v 18.30! To asi není to pravé ořechové. Jak ráda bych byla tou maminkou ze seriálu Ranč U Zelené sedmy, maminkou Kudrnovou, abychom celá rodina jedli zdravě a pili kozí mléko, které nám mimochodem nabízí můj tchán zadarmo. Když nám bohužel doma zdravá výživa vydrží vždycky jen chvíli. Snažím se sice každý den něco zdravého připravit, ale manžel jí, co chce a co mu nabízí „špajz“ a lednička, takže si udělá svůj výběr sám. Já s dcerami se snažím jíst hlavně ovoce, pít čaje, ne minerálky, někdy vyhraji se zeleninovým salátem k večeři místo pizzy, ale je to těžké. Jak to udělat, abych vyhrávala častěji? Nevím...

čtenářka z Velkých Karlovic

Témata: Časopis Maminka, Výživa a stravování, oběd, Zdravá výživa, Krůtí maso, Celková hmotnost, Žitný chléb, Sto kilogramů