Maminka.czPředškolák

Zvládne zapnout zip a chodit pozpátku? Tohle naučte svého předškoláka!

Simona Procházková 14.  4.  2021
Jak dobře připravit potomka na školu? Každé dítě je originál a rozvíjí se jiným tempem. Co všechno je „normální“ a které aktivity a dovednosti by neměly dělat problém dětem mezi čtvrtým a šestým rokem věku? Víme, na co se zaměřit.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Vykročilo vaše dítko do předškolního věku a stále máte pocit, že je možná mírně pozadu a oproti svým vrstevníkům stagnuje? Podle lékařů to v určitých fázích vývoje rozhodně není důvod k obavám. Je totiž velmi pravděpodobné, že ratolest nakonec všechno dohoní, a to v některých případech dokonce ve velmi krátkém čase. Každopádně, existují věci (z nichž některé možná považujete za samozřejmost nebo vás o nich naopak ani nenapadlo přemýšlet), které by měla drtivá většina dětí zvládnout dříve, než oslaví šesté narozeniny

Dovednosti hrubé motoriky:

 • chodit po schodech nahoru i dolů zcela bez pomoci
 • jezdit na tříkolce a koloběžce
 • stát na jedné noze minimálně deset vteřin
 • udělat kotrmelec
 • poskakovat snožmo i na jedné a pak druhé noze
 • chodit (i lézt po rukou neboli dělat raka) pozadu a neztrácet stabilitu
 • házet, chytat a kopat míč (mířit na cíl, branku)
 • zvládat prolézačky na hřišti
 • umět se samostatně houpat na houpačce
 • přeskakovat nízké překážky (eventuálně také skákat přes švihadlo)
Co má dítě umět, než půjde do školy? Praktický návod pro vaše dítě na míru!

Dovednosti jemné motoriky:

 • postavit věž z kostek nebo stavebnice
 • stříhat nůžkami a lepit papír
 • navlékat korálky na nit nebo provázek
 • nakreslit postavu člověka s celým tělem, nejen tzv. hlavonožce
 • držet a používat nejrůznější náčiní a nástroje pomocí prstů, nikoli sevřené v pěsti
 • obléknout se a svléknout včetně patentek a zipů na oblečení
 • zvládnout samostatně hygienu po použití toalety včetně umytí rukou
 • rozpoznat alespoň pár písmen

„Žijeme v rychlé době plné moderních technologií. Pokud rodič ztratí kontrolu a dítě je pořád na mobilu nebo na tabletu, tak aktivně nemluví. Posiluje si jen pasivní slovní zásobu. Navíc děti mají v současné době daleko nižší množství aktivního pohybu. Hrubá motorika přitom rozvíjí motoriku jemnou. Děti se prostě málo pohybují. Velmi málo chodí ven hrát si s ostatními dětmi,“ upozorňuje klinická logopedka Mgr. Jitka Kaulfuss.

Máte doma předškoláka? Těchto 6 věcí byste neměli promeškat!

Zábava a motivace

Děti v předškolním věku jsou ze své podstaty zvídavé a snaží se být stále více nezávislé na rodičích, proto si mnohé z těchto dovedností osvojují naprosto přirozeným způsobem v každodenním životě. Pořád máte ale spoustu příležitostí, jak je v jejich snažení ještě více podpořit. Například je nechte zapsat do fotbalového mužstva nebo ať zkusí jiný týmový sport. A pro domácí trénink máte možností nepřeberně. Co je ovšem nejdůležitější? Děti (i vás) to musí bavit.

Zkuste na zahradě vybudovat opičí překážkovou dráhu, jejíž zdolání se neobejde bez skákání a lezení. Vezměte je do sadu na třešně, ať si je samy natrhají přímo ze stromu, na hřišti je nechte zahrát na pavouky a vyšplhat až na vrchol provazové sestavy (uvízly a nevědí, jak dolů? Se záchrannou misí si dejte na čas, povzbuzujte je, ať samy vymyslí, jak se dostat dolů – jen je zlehka naveďte na správný a bezpečný způsob, jak zpátky na zem). Zajděte společně do lanového centra a svěřte je do rukou zkušeného instruktora, který jim ukáže, co a jak. Nepomáhejte se zapínáním zipů, obouváním bot, čištěním zubů ani rozepínáním košil a skládáním prádla. Jen zpovzdálí pozorujte a korigujte, případně upravujte. Jak malé šikuly motivovat k lepším výkonům? Chvalte, povzbuzujte, odměňujte, uklidňujte a zůstaňte pozitivní. A hlavně jděte příkladem! A jedna rada na konec – čím více zábavy a legrace, tím rychleji a snadněji si dítě rozšiřuje obzory a naučí se jakékoli nové dovednosti!

Zápisy do prvních tříd se blíží. Co by měl umět předškolák a jak mu pomoct s přípravou?

Jak připravit dítě k zápisu do školy? 

Zápisy do prvních tříd právě probíhají (a budou probíhat po celý duben) a rodiče mnohdy trochu tápou, jak by měli své ratolesti na vstup do školy a usednutí do první třídy správně připravit. Jak na to? Nejlépe zábavnou a hravou formou, nesoustřeďte se jen na pilování říkanek, číslic a písmenek, trénujte s předškoláky také jiné dovednosti.

Zaměřte se na motoriku

Dítě není potřeba na zápis do první třídy nikterak intenzivně připravovat, stačí, aby zvládalo pár základních věcí. Pokud s potomkem pravidelně pracujete, učíte ho novým dovednostem, vyprávíte si a společně si hrajete a čtete, sportujete, poskytujete mu dostatek nových podnětů, není žádná speciální příprava nutná. Podle odborníků by rodiče měli s dětmi dlouhodobě procvičovat zejména jemnou a hrubou motoriku. Bez ní totiž dítě nezvládne stříhat nůžkami nebo lepit a v tu chvíli bude složité naučit se i správný úchop tužky, tedy jednu z prvních věcí, se kterou se prvňáčci ve škole setkají.

Jaké jsou nejčastější vady řeči u dětí? S těmito je na místě odklad školní docházky!

Nechte ho mluvit. Správně   

Bez mluvení to ve škole nepůjde, podstatné je tedy to, aby dítě poznalo první a poslední hlásku ve slově a zároveň vše správně vyslovovalo. I to je jeden z předpokladů pro budoucí psaní. Mluvení s dětmi procvičujte zejména pravidelnou komunikací, povídáním, zpíváním si nebo společným čtením knížek. Důležité je řeč rozvíjet nenásilně a zábavným způsobem. Kromě toho by měly děti umět zazpívat písničku nebo přednést krátkou říkanku. Bezva pomůckou pro předškoláky může být mimo jiné projekt Hláskování s Lipánkem, díky kterému mohou rodiče spolu s dětmi trénovat správnou artikulaci, a to podle názorných a zábavných videí (hlaskovanislipankem.cz). 

„A čí ty jsi?“ „Přeci maminky!“

Ano, právě tohle je jedna z těch vět, kterou mohou někteří předškoláčci u zápisu naprosto odzbrojit. Dítě by mělo znát základní údaje o sobě a své rodině, a to jak se jmenuje ono, rodiče, případně sourozenci, a také své místo bydliště. Kromě toho se učitelé zaměřují na tzv. sociální zralost, tedy schopnost dítěte komunikovat, a to jak s dospělými, tak i s ostatními dětmi, zda se příliš nestydí a podobně. Ratolest by měla zvládat také pozdravit, poprosit, poděkovat a rozeznávat rozdíl mezi tykáním a vykáním.

FOTO: Istock.com

VIDEO: Kdy mají rodiče řešit, že dítě drží pastelku nebo tužku úplně špatně?

Říkadla a říkanky: Proč je děti potřebují a jak jim škodí, když je neznají?
Patlavostí trpí stále více předškoláků! Co s tím a proč tuto vadu řeči neignorovat?
Vývojová dysfázie: Specifická porucha řeči, kterou je třeba řešit!
Témata: Rodiče, Děti, Předškolák, Školák, Péče o dítě a jeho výchova, Hry pro děti, První třída, Obzor, Triko, Motorika, Předškolní věk, Potomek, Fyzická aktivita, Třešně, ČT sport, Fotbal, Patent, Zip, Dovednost
Mohlo by vás zajímat
20 nejbizarnějších záběrů z dovolené! Tyto povedené snímky jen tak něco nepřekoná
Formánková Simona
Galerie
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
Perličky ze žákovských knížek: Tyhle poznámky vás zaručeně pobaví, máte nějakou podobnou?
kog sim
Školák
Desetiletý syn herce Bena Afflecka naboural luxusním vozem. Co na to "macecha" Jennifer Lopez? Podívejte se na fotky!
Mrázková Dita
Děti slavných
Fejeton fotra: Máte doma "kazišuky"? Čím to je, že děti vycítí přesný okamžik, objasní Dominik Landsman
Landsman Dominik
Časopis Maminka
Tohle že je máma 5 dětí? Známá fitness trenérka ukázala své tělo 9 týdnů po porodu dvojčat
Formánková Simona
Po porodu
Jak si užít léto v Čechách a přitom ušetřit: Nejlepší tipy na dobrodružství pro celou rodinu!
Mrázková Dita
Tipy na výlet
Syn se narodil hodinu po přijetí do porodnice, sama jsem mu nahmatala hlavičku: Jana se s námi podělila o porodní příběh i fotky
Formánková Simona
Vaše porodní příběhy
Rychlá zeleninová polévka s krupičkou. Uvaříte ji za deset minut a děti si ji zamilují
redakce
Recepty