Maminka.czŠkolák

Co by mělo vaše dítě dělat ve volném čase? Nabízí jeho škola dostatek kroužků?

4. 8. 2010
Co by mělo vaše dítě dělat ve volném čase? Nabízí jeho škola dostatek kroužků?
Děti začalo bavit vařit! Ne cizí jazyky a sport ale vaření se v posledním době stává oblíbeným kroužkem dětí. „Je to zřejmě i kvůli popularitě televizních pořadů o vaření. Z kuchařů se stali celebrity a pro děti jsou slavní lidé lákavým vzorem,“ uvádí Marie Růžičková z Dětské agentury Kroužky. Zároveň dodává, že cizí jazyky, florbal, keramika a hra na flétnu stále patří k populárním způsobům aktivního trávení volného času dětí.

Vaření prožívá skutečný boom. A všimly si toho i děti. „Možná se už vidí na televizních obrazovkách ale možná je jejich cílem jen připravit rodičům originální dárek v podobě netradičního dortu nebo umět vyrobit na párty s kamarády občerstvení,“ vypočítává Růžičková důvody zájmu dětí o kuchtění.

„ Naši lektoři samozřejmě pracují s dětmi podle jejich věku. Mezi žáčky byli i třeba pětiletí „kuchtíci“. Ti vaří taková jídle, na jejichž přípravu nepotřebují ostré nože, nemusí zapínat vařič ani troubu,“ vysvětluje jak její lektoři chrání své svěřence na kroužku i vlastně při přípravě pokrmů doma.

Právě proto, aby agentura kroužek vaření cíleně směřovala, vydala vlastní metodiku včetně receptů. „Invenci našich lektorů samozřejmě nechceme nějak omezovat ale výuka jakéhokoliv předmětu má základní osnovy, které určují, jaký má být cíl školního roku, co by děti na konci měly umět,“ popisuje.

Podobné učebnice Dětská agentura kroužky připravila i pro výuku oblíbené flétny, angličtiny, počítačů, tanečků a jógy.
Všechny jsou psané hravě a jsou plné zábavných ilustrací. „Naše filozofie je, že nejen kroužek ale všechno co k němu děti potřebují musí děti hlavně bavit. I proto je naším hlavní sloganem vše pro dětský úsměv,“ dodává s úsměvem.

TABULKA OBLÍBENOSTI KROUŽKŮ ZÁKLADNÍ ŠKOLY

Moderní tanec a aerobik
Florbal
Hip hop
Angličtina pro nejmeší
Keramika
Vaření
Počítače a internet
Sportovní hry
Bojové sporty a sebeobrana

MATEŘSKÉ ŠKOLY

Tanečky a aerobik
Hra na flétnu
Angličtina pro nejmenší
Keramika
Vaření
Sportovní hry
Výtvarná výchova
Divadlo a dramatika
Jóga pro děti
Zpívánky

Sport a nebo umění?

Tradičním tématem zářijových rozhovorů rodičů s dětmi jsou zájmové kroužky. Je lepší nějaký sport, cizí jazyk, hra na hudební nátroj a nebo kroužek zdokonalující zručnost dětí?

„ Rodiče by měli nechat svého potomka zájmovou činnost vybrat. Volnočasová aktivita by neměla být pokračováním výuky ale něco, co toho kterého jedince skutečně baví,“ vysvětluje Marie Růžičková.
A právě tady občas dochází mezi její agenturou a rodiči ke střetu zájmů. „Rodiče samozřejmě chtějí, aby se za investované peníze rozvíjely schopnosti a dovednosti jejich dětí, aby se v kroužku něco naučily. Jenže účast na kroužku je dobrovolná a když to bude dítě vnímat jako výuku ve škole – tedy povinnost – odhlásí se. Snažíme se tedy najít zlatou stření cestu – aby se děti bavily ale zároveň se i něco naučily,“ uvádí.

Při volbě kroužku doporučuje rodičům vybírat podle aktivity a zájmů dítěte. „Je nesmyslné aktivního chlapečka nutit hrát na flétnu. Ten se potřebuje vyběhat aby přebytečnou energii ze sebe dostal.“
A když se stane, že kroužek dítě přestane bavit? „U nás se kroužkovné platí na každé pololetí zvlášť. Když tedy chlapeček či holčička zjistí, že florbal ho nebaví a že raději chodil s kamarádem chodit na keramiku není problém v pololetí ale i v průběhu školního roku přestoupit,“ dodává.

Věkový rozdíl na kroužku

Kroužky organizované přímo ve školách i školkách navštěvují různě zdatné a různě staré děti. A tak se stává, že zatímco jedno dítě neumí anglicky ani počítat jiné už ná barvy. Jak takové situace řeší lektor?
„Ve sportovních kroužcích se snažíme děti věkově co nejvíce přiblížit a při samotné hře jednotlivé tými rozdělit tak, aby na obou stranách byla fyzická a dovednostní vyspělost přibližně stejná. A při nácviku sportovních dovedností či herních situacích ti šikovnější trénují složitější věci,“ říká Marie Růžičková s tím, že lektoři jsou pečlivě vybíraní pedagogové a trenéři. „U všech klademe důraz kromě vzdělání také na kladný vztah k dětem a jejich práci pravidelně kontrolují naši inspektoři,“ vysvětluje.
„A třeba u výuky cizího jazyka nebo flétničky ti zdatnější dostávají více samostatné práce a na vystoupení si připravují složitější básničky či skladby,“ popisuje Růžičková práci svých lektorů.

Témata: Děti, Předškolák, Školák, Základní škola, Výtvarná výchova, Televizní obrazovka, Vaše dítě, Volnočasová aktivita, Škola, Čas, Originální dárek, Sportovní dovednost

Mohlo by vás zajímat
Povzdech znechucené matky: Jak utéct před rodičovskou soutěživostí?
Babičky mají rozmazlovat, ale tchyně to opravdu přehání
Matka kojila dceru neuvěřitelných devět let! Čekala, až se sama odstaví
Dcera ve školce pořád pláče. Rodina mi to vyčítá
Děti mají náš smysl pro humor, takový drsnější, říká Aňa Geislerová
V autosedačce sedí špatně polovina dětí. Vadí zimní oblečení i sklopené madlo
Miminko po císaři mějte co nejvíce u sebe. Co vás po operaci čeká?
Předčasný porod: Nikdo na světe ho neumí zastavit, říká porodník
Od početí k porodu. Fascinující snímky zrození očima známého fotografa

Horoskopy

Rak Páteční den je trochu chaotický a snažíte se dohnat resty, které vznikly během týdne. Naštěstí jich…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Radana, Radovana, Ivica

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu