Maminka.czDěti

Co by se mohly dnešní děti naučit od dětí z devadesátek? Nuda neexistuje a lajky nejsou potřeba!

Andrea Machajdíková 28.  10.  2023
Dnešní děti mají úplně jiné možnosti, zájmy i výchovu než ty, které vyrůstaly v 90. letech. Rozhodně jim to nechceme vyčítat, ale jsou věci, kterými by se mohly nechat inspirovat.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Vyrůstat v devadesátkách znamenalo nemít internet stále k dispozici, volat kamarádům z pevné linky a pamatovat si jejich telefonní čísla, zvonit na zvonky a ptát se, jestli může jít Kuba ven, a kapesné utratit za barevné pendreky, případně si dlouho šetřit na vysněného tamagočiho.

Dnešní děti jsou jiné a rozhodně jim to nemáme za zlé. Ale většina z nich dnes často sedí doma a s kamarády si vypisují na chatu, postují jedno storýčko za druhým, horlivě se označují v příspěvcích a posílají si skrze ně vzkazy, a když už vyrazí ven, často je stejně v hlavní roli mobil, od kterého jen málokdy odlepí svůj zrak. Za ušetřené peníze si pak koupí nový cool kryt se šňůrkou přes rameno nebo tričko obří velikosti s nápisem "swag". Co by se dnešní děti mohly od těch devadesátkových naučit?

VIDEO: Móda z devadesátek je zpět!

Kdo si počká...

Dnešní děti, ale pochopitelně i my jsme zvyklí, že všechno je hned. Na Netflixu jsou celé série populárních seriálů, objednání hračky nebo elektroniky netrvá ani 24 hodin, a když máte zrovna chuť na pizzu, do půl hodiny vám ji kurýr doveze až ke dveřím. Před třiceti lety děti čekaly celý týden, než se zase v neděli ráno mohly podívat na nový díl tehdy populárního seriálu Čarodějnice školou povinné, a když se jim zachtělo happy mealu, musely několik dní sekat dobrotu a čekat na okamžik, kdy bude mít jeden z rodičů čas a zaveze je do Mekáče. Díky tomu, že si na většinu věcí musely počkat, z nich byly pak mnohem nadšenější a nebraly je jako samozřejmost. 

Žádná nuda

Dnešní děti se nudí skoro pořád. A když se nudí, koukají do mobilu nebo na televizi a u toho si stěžují, že se stejně nudí. Devadesátkové děti se nudit neuměly, snad jen v případě, kdy dostaly "zaracha" a zákaz vytáčeného internetu. Prakticky každou volnou chvíli chtěly trávit venku, ať už skákáním přes gumu, hraním "vybiky" nebo mnohdy jen takovým roztomilým poflakováním se, které dnešní děti už vůbec neumí. 

Retro škola za socialismu: Stupínek u tabule, svačiny v pytlíku od mléka a fronty na obaly

Nedokonalost byla normální

Ruku na srdce, kdo z vás má taky doma v šuplíku schované školní fotky, na kterých vám v puse září rovnátka nebo máte přitroublý účes či brýle, kterým se nehezky přezdívalo "popelníky"? A určitě jste v tom nebyli sami. Nedokonalost byla tehdy v podstatě normální. A nikdo ze třídy nevypadal jako Britney Spears, která tehdy zdobila zdi snad každého dívčího pokojíčku. Dnešní děti mají značkové oblečení, holky účes jako Ariana Grande a perfektní líčení, které okoukaly z tiktokového tutoriálu. A když už je potrápí nějaká ta drobná nedokonalost, hravě ji zamaskují instagramovým filtrem, takže výsledná fotografie je hodná módního magazínu. A ten, kdo se, nedejbože, odlišuje, si to pěkně slízne.

Žádné lajky

Když si devadesátkové děti užívaly venku s kamarády, s rodiči na výletě nebo na dovolené v Chorvatsku, žily přítomným okamžikem. Něco málo si možná zaznamenali jejich rodiče na digitální fotoaparát, ale většinou z toho byla stejně rozmazaná fotka. Dnes když už se děti baví, mají tendenci pěkné chvíle sdílet s ostatními prostřednictvím sociálních sítí. Jasně, ve finále na tom není nic špatného, když se vaši spolužáci podívají, jak jste trávili víkend, ale myslete na to, že i to, co není na Instagramu nebo TikToku, může zůstat navždycky ve vašich vzpomínkách. A to je to nejkrásnější, i když jste ke svému zážitku nesesbírali desítky lajků.

Tělocvik za socialismu: Povinné trenýrky a jarmilky, otravný šplh a potrhané žíněnky
Témata: Děti, děti a telefon, Školák, Instagram, Sociální sítě, Puberta, TikTok, internet, Účes, Chorvatsko, Teenager, Netflix, Devadesátky, Lajk, Dnešní dítě, Ariana Grand, Britney Spearsová, Devadesátka, Pendrek, Kamarád, Nuda, Mekáč