Maminka.czChování a vztahy

Co by si k vám partner neměl nikdy dovolit

27. 12. 2012
Co by si k vám partner neměl nikdy dovolit
Tetu Jiřinku s jejími 100 kg živé váhy nešlo přehlédnout. Snad jediný, kdo se o Jiřinčině korpulentnosti nikdy nezmínil, byl její manžel. Pokud by si to dovolil, pravděpodobně by mu teta sbalila kufry a poslala ho k mamince.

K úplnosti příběhu je nutné podotknout, že Jiřinka byla vdaná dvakrát. S prvním manželem, despotou a žárlivcem, byla 10 let. Žárlivé scény byly na každodenním pořádku, hrubé výrazy i občasné facky poletovaly v nepravidelných intervalech dusnou atmosférou Jiřinčiny domácnosti. Po mnoha vyčerpávajících letech společného soužití se teta rozvedla. Druhý manžel si musel na Jiřinku počkat, řekla mu totiž, že si ho vezme a přestěhuje se k němu, až děti vyrostou. A je tedy na něm, zda bude chtít počkat. Druhé manželství trvalo 20 let. Bylo veselé, harmonické a jemné. Zvláštní je, jak rozdílná obě manželství byla. V jednom Jiřinka inkasovala nadávky a facky, v druhém ve vypjatých situacích maximálně tak odcházelo na ryby. Je tedy vůbec možné říct, co by si partner neměl nikdy dovolit?

Násilí a strach je „přes čáru“ vždy

Je jen malé procento žen (možná spíše promile), které nepovažují jakoukoliv formu fyzického násilí za chování „přes čáru“. Možná ještě horší, než jediná životní facka ve vyhrocené situaci je systematické vzbuzování strachu – které se může dokonce dít bez použití fyzického násilí. Se zastrašováním pak chodívá ruku v ruce vyhrožování, ponižování a hrubé nadávky. Partner se vás snaží dostat do situace absolutní závislosti na své osobě – je vaším pánem a svrchovaným vládcem.
Násilí a strach je v partnerství vždy „přes čáru“.

Jsi má!

„Jsi jen má!“ – může být v období zamilovanosti okouzlující kompliment, tedy pakliže to partner postupem času nevezme doslova. Začne vás sledovat, kontrolovat váš čas, koníčky, oblečení. Možná vám začne i zakazovat kontakt s přáteli a dokonce i s rodinou. A jelikož jste jeho po všech stránkách, bude si brát i vaše tělo, kdy bude chtít on! I takové chování by v partnerském vztahu mělo být nemyslitelné.

Lež mívá dlouhé nohy a blonďaté vlasy

Zatímco některé z nás již přestály a odpustily tucty velkých i malých lží. Pro jiné by jediná lež znamenala vážnou krizi. A podobně tomu je i se „lží“ s dlouhýma nohama a blonďatými (černými, hnědými) vlasy – ano, i nevěra je jednou z věcí „přes čáru“. Avšak nevěra nemusí vždy znamenat konec, je mnoho párů, které nevěru zvládly, v rámci možností odpustily a mají se dál rádi. I z toho je patrné, že v partnerství neakceptovatelné chování je do velké míry záležitostí individuální. A jak je vidět na vztahových peripetiích tety Jiřinky, individuální do té míry, že co dlouhodobě procházelo jednomu partnerovi, je u dalšího nemyslitelné.

Jestli oni si nedovolí jen to, co jim dovolíme my…

Sourozenecké předplatné - únor 2020
Témata: Chování a vztahy, Nepravidelný interval, Fyzické násilí, Jiřinka, Druhý manžel, Pár, Par, Facka, Partner, Blond vlas

Mohlo by vás zajímat
Porod? Dost syrový zážitek. Nevím, zda krásný, říká herec Lukáš Příkazký
Zimní děti versus ty letní: Datum narození ovlivňuje zdraví i charakter
Kojila na špinavé podlaze vlaku. Nikdo z cestujících ji nepustil sednout
Meghan vyrazila se synem Archiem na procházku. Ale co to nosítko?
Marie Doležalová: Celé léto jsem tajila, že znovu čekáme zázrak
Nejčastější mateřské hříchy: Tímhle brzdíte vývoj dítěte a možná to nevíte
Děti musí zažít i nepohodlí. Nevozte je jen autem a nedělejte vše za ně!
Šéfkuchař Přemek Forejt: Jsem krkavčí táta. Dceru nevídám moc často
Obula jsem podpatky a vyrazila si. Mé staré já stále existuje, jásá Marie Doležalová

Horoskopy

Ryby Pokud budete pokračovat tímto dechberoucím pracovním tempem, můžete očekávat tučnou odměnu. Start února…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Dorota, Dora, Melissa

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné