Maminka.czChování a vztahy

Co by si k vám partner neměl nikdy dovolit

27. 12. 2012
Co by si k vám partner neměl nikdy dovolit
Tetu Jiřinku s jejími 100 kg živé váhy nešlo přehlédnout. Snad jediný, kdo se o Jiřinčině korpulentnosti nikdy nezmínil, byl její manžel. Pokud by si to dovolil, pravděpodobně by mu teta sbalila kufry a poslala ho k mamince.

K úplnosti příběhu je nutné podotknout, že Jiřinka byla vdaná dvakrát. S prvním manželem, despotou a žárlivcem, byla 10 let. Žárlivé scény byly na každodenním pořádku, hrubé výrazy i občasné facky poletovaly v nepravidelných intervalech dusnou atmosférou Jiřinčiny domácnosti. Po mnoha vyčerpávajících letech společného soužití se teta rozvedla. Druhý manžel si musel na Jiřinku počkat, řekla mu totiž, že si ho vezme a přestěhuje se k němu, až děti vyrostou. A je tedy na něm, zda bude chtít počkat. Druhé manželství trvalo 20 let. Bylo veselé, harmonické a jemné. Zvláštní je, jak rozdílná obě manželství byla. V jednom Jiřinka inkasovala nadávky a facky, v druhém ve vypjatých situacích maximálně tak odcházelo na ryby. Je tedy vůbec možné říct, co by si partner neměl nikdy dovolit?

Násilí a strach je „přes čáru“ vždy

Je jen malé procento žen (možná spíše promile), které nepovažují jakoukoliv formu fyzického násilí za chování „přes čáru“. Možná ještě horší, než jediná životní facka ve vyhrocené situaci je systematické vzbuzování strachu – které se může dokonce dít bez použití fyzického násilí. Se zastrašováním pak chodívá ruku v ruce vyhrožování, ponižování a hrubé nadávky. Partner se vás snaží dostat do situace absolutní závislosti na své osobě – je vaším pánem a svrchovaným vládcem.
Násilí a strach je v partnerství vždy „přes čáru“.

Jsi má!

„Jsi jen má!“ – může být v období zamilovanosti okouzlující kompliment, tedy pakliže to partner postupem času nevezme doslova. Začne vás sledovat, kontrolovat váš čas, koníčky, oblečení. Možná vám začne i zakazovat kontakt s přáteli a dokonce i s rodinou. A jelikož jste jeho po všech stránkách, bude si brát i vaše tělo, kdy bude chtít on! I takové chování by v partnerském vztahu mělo být nemyslitelné.

Lež mívá dlouhé nohy a blonďaté vlasy

Zatímco některé z nás již přestály a odpustily tucty velkých i malých lží. Pro jiné by jediná lež znamenala vážnou krizi. A podobně tomu je i se „lží“ s dlouhýma nohama a blonďatými (černými, hnědými) vlasy – ano, i nevěra je jednou z věcí „přes čáru“. Avšak nevěra nemusí vždy znamenat konec, je mnoho párů, které nevěru zvládly, v rámci možností odpustily a mají se dál rádi. I z toho je patrné, že v partnerství neakceptovatelné chování je do velké míry záležitostí individuální. A jak je vidět na vztahových peripetiích tety Jiřinky, individuální do té míry, že co dlouhodobě procházelo jednomu partnerovi, je u dalšího nemyslitelné.

Jestli oni si nedovolí jen to, co jim dovolíme my…

Témata: Chování a vztahy, Nepravidelný interval, Jiřinka, Partner, Par, Druhý manžel, Facka, Pár, Blond vlas, Fyzické násilí

Mohlo by vás zajímat
Co by měli všichni milující rodiče naučit své děti? Nejen mýt ruce a čistit zuby!
Kdyby chlapi chodili k porodům, nebyly by války, říká zpěvák Roman Tomeš
Vše o preventivní onkologické cytologii. Chodíte pravidelně?
Lékařka mi řekla, že dcera je autistka. Ona ale špatně slyšela!
Syn se narodil s jinou barvou pleti, než má jeho táta. Podezírali mě z nevěry
Meghan a Harry pokřtili syna Archieho. Chyběla královna a obřad byl soukromý
Sedm znaků, podle kterých poznáte, že z dítěte roste psychopat
Nejtěžší je rozdělit čas a pozornost pro každé dítě, říká devítinásobná maminka
Nechci být otrokem dětí. Dva potomci stačí, říká Agáta Prachařová

Horoskopy

Ryby Na konec pracovního týdne jste se moc netěšili, ale nakonec musíte uznat, že se docela vyvedl.…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Světluše, Oleg, Světluška

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu