[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
Epidurální anestezie je metoda znecitlivění spodní poloviny těla. Účinná látka se vpichem aplikuje do epidurálního prostoru, tedy do místa poblíž páteře, které leží vně míšních obalů.
Tedy místem, kudy procházejí míšní kořeny, nejde tedy o zásah přímo do míchy. V okamžiku, kdy léky začnou účinkovat, dojde k částečnému znecitlivění nervů zásobujících oblast břicha a pánve. Pacient pak tolik nevnímá bolest ve spodní části těla.
V porodnictví má však při použití v porodnictví svoje zvláštnosti. „Neměla by změnit normální průběh porodu, omezit běžný pohyb ženy či bránit v pohybu. To se dosahuje tím, že vedle anestetika, látky tlumící bolest se podává ještě tzv. opioid, který umožnuje snížit dávku místního anestetika,“ vysvětlil gynekolog a porodník profesor Pavel Calda z Gynekologicko-porodnické kliniky U Apolináře v Praze. Ten také zodpověděl všechny otázky.
V současné době se v některých porodnicích užívá epidurální anestezie až u 80 procent všech porodů. Jde o zcela rutinní a bezpečnou metodu.
Kdy se epidurální anestezie podává?
Podává se v v první době porodní, kdy žena začne vnímat kontrakce bolestivě a velikost branky odpovídá počínajícímu porodu.
Kdo epidurální anestezii podává?
Epidurální anestezii podává u nás anesteziolog vyškolený v tomto způsobu anestezie. O jejím podání však rozhoduje porodník. Aby epidurální anestezie přinesla ženě očekávaný efekt, je třeba ji podat ve správný okamžik.
Musím pak rodit v poloze na zádech?
Rodička může po podání epidurální anestezie zaujmout libovolnou polohu, nemusí ležet v poloze na zádech.
Během porodu mohou nastat situace, kdy epidurální anestezie není vhodná – například když, je dítě ohroženo nedostatkem kyslíku. Také se může stát, že porod běží tak rychle (překotný porod), že epidurální anestezii nelze podat. Při krvácení či odlučování placenty je potřeba urychleně vyřešit tyto porodnické komplikace a tlumení bolestivých kontrakcí není na pořadu dne.
Další možností ztlumení bolestí při porodu je Oxid dusný (N2O). "rajský plyn" byl k tlumení porodních bolestí užit poprvé před více než 100 lety pro svůj výrazný rychle nastupující a neméně pohotově ustupující analgetický účinek bez významnějších nežádoucích účinků na rodičku a plod.
Směs N2O + O2 v jedné tlakové lahvi s redukčním ventilem a průtokoměrem s názvem Entonox se u nás nyní běžně používá. Na vhodnost tohoto tlumení bolesti jsou různé názory, ale momentálně převažují postoje spíše pozitivní.
Máte zkušenost s tzv. epidurálem?