Maminka.czTěhotenství

Co byste měla vědět o těhotenství v prvním trimestru

Prezentace klienta
24. 7. 2017
Co byste měla vědět o těhotenství v prvním trimestru
Těhotenství je obdobím plným radosti. Ale ať už se jedná o akt plánovaný nebo neplánovaný, může se zpočátku střídat překvapení se záchvaty paniky. Jak se s tím vším srovnat a jaké změny vás čekají?

Vyzrajte na psychiku

Těhotenství je obrovskou zatěžkávací zkouškou, hlavně pro vaši psychiku. Na povrch vyplují zcela nové pocity. Hlavně obavy a strach z nové situace. Je nutné se vyrovnat se skutečností, že se vše bude točit kolem dítěte. Strach může mít mnoho podob, ale hlavně se budete potýkat se strachem o materiální jistoty, že nestihnete všechny vytyčené cíle, se změnou identity.

I přesto, že jste zrovna našla práci svých snů, pokuste se udržet chladnou hlavu a neudělejte zbrklé rozhodnutí. Promluvte si o nové situaci s partnerem a rodinou, protože do budoucna bude právě jejich podpora pro vás ta nejdůležitější.

Co vás v těhotenství čeká a nemine

Zpočátku můžete pociťovat ranní nevolnosti, zvýšenou únavu a další fyziologické změny, které souvisí s hormonálními změnami. Co vás ale hlavně čeká, jsou pravidelné lékařské prohlídky. Do 23. týdne těhotenství probíhají každé 4 týdny a poté častěji. Na nich vám budou měřit tlak, puls, kontrolovat váhu a vyšetřovat moč na přítomnost cukru a bílkovin.  

V těhotenství je ovšem nejdůležitější zaměřit se na zdravou životosprávu s dostatkem potřebných vitaminů a minerálů. Ty jsou nezbytné, abyste byla zdravá vy i vaše miminko, a jsou základem pro bezproblémový průběh těhotenství.

Určitě si vyhledejte seznam zakázaných jídel v těhotenství. Neměla byste kouřit a pít alkohol. Omezte také pití kávy na jeden šálek denně. Dále se například vyhněte plísňovým sýrům, sushi nebo bylinkám. Hodně bylinek je v těhotenství nevhodných, proto v prvním trimestru nepijte bylinkové čaje. Dodržujte správný pitný režim, ale pijte raději obyčejnou vodu.

Pro zdravý průběh těhotenství

V prvním trimestru musí budoucí maminka přijímat dostatek kyseliny listové, která je důležitá pro správné dělení a vznik zárodečných buněk. Kyselina listová, neboli vitamin B9, se do těla neukládá, a proto je třeba ji doplňovat ze stravy každý den. 

Klepněte pro větší obrázek

Zajistěte svému organizmu dostatečný denní přísun kyseliny listové díky osvědčenému doplňku stravy Elasti-Q® kyselina listová 800 µg. Tento přípravek účinně vyřeší nedostatek vitaminů v těhotenství. Je vhodné jej začít užívat 3 měsíce před plánovaným těhotenstvím jako prevenci vývojových vad plodu, v těhotenství pro zdravý průběh a při ranních nevolnostech a po porodu a v době kojení.

Předplatné časopisu Maminka
Témata: Těhotenství

Mohlo by vás zajímat
Otázky kolem přebalování: Jak často měnit plenku? Utírat, nebo umývat?
Rodičovská dovolená 2020: Vše, co o ní potřebujete vědět
Marta Jandová: Dcera chodí do státní školy, na úkoly jsme připraveni
Pár dní ve školce a už je zase nemocné? Poradíme vám, jak podpořit imunitu
Těhotenství jim navždy změnilo tělo. Není se za co stydět, vzkazují tyhle matky!
Přiznání: Nenávidím mateřství. Dceru miluji, ale být matkou mě štve!
Doma beránci, ve školce vlci. A mohla jsem za to já, perfektní matka!
Sedm znaků, podle kterých poznáte, že z dítěte roste psychopat
Jsem obézní. V těhotenství jsem cítila ze strany lékařů odpor a styděla se

Horoskopy

Kozoroh V práci jste vzali iniciativu do vlastních rukou a předpokládáte, že všechno půjde jako po másle. Po…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Albert, Elvíra, Elvira

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu