Maminka.czKojenec

Co byste měli vědět o vitaminech K a D, které dáváme našim nejmenším?

Než jsem měla děti, začínaly a končily moje znalosti vitaminů u céčka a béčka. Hned po narození první dcery mi ale došlo, že odteď bude na piedestalu jiné vitaminové duo - K a D.
, Časopis Betynka
26. 9. 2016
Co byste měli vědět o vitaminech K a D, které dáváme našim nejmenším?

Poznáte to i vy sama, a to hned po porodu. Ještě na sále se vás ošetřující lékař vašeho mrňouse zeptá, zda souhlasíte s podáním vitaminu K jednorázově injekční formou, anebo si dávkování rozložíte podáváním kapek. Co byste o těchto vitaminech měla vědět?

Vitamin K

Novorozenci jsou malí, bezbranní a ještě se rodí s deficitem vitaminu K, který je bojovníkem při krvácivých stavech (ty miminkům po narození nejvíce hrozí v rámci tzv. hemoragické nemoci). Krvácivé stavy vyděsí každou mámu, mohou se vyskytnout již den po narození, klasická forma krvácení novorozenců však spadá do období 2.-14. dne, vzácněji pak jako pozdní forma až do 12 týdnů věku.

 

Placenta ani mateřské mléko nedají miminku tolik „káčka“, kolik potřebuje.

 

Jak k tomu dojde? Nejčastěji se krvácení projeví viditelně (např. z pupečníku či po odběru krve), ale může probíhat i skrytě, a to například krvácením do mozku (laik jej odhalí těžko, zpozorněte například při poruše hybnosti končetin).

„Káčko“ je nezbytné jak pro správné srážení krve, tak pro tvorbu bílkovin, zdravých kostí a dalších tkání. Ani stravou tohoto vitaminu nepřijímají miminka mnoho (děti na náhradním mléce mají „káčka“ o polovinu více než kojené), jejich střeva navíc ještě nejsou dostatečně osídlena bakteriemi, které jej tvoří, a tak je třeba jim jej dodat. Injekčně, nebo kapkami?

Kanavit

Záleží na vás, zda uštědříte novorozeňátku píchanec navíc, anebo sobě povinnost pravidelně dávat kapku do mlíčka. MUDr. Mária Procházková z Nemocnice Mělník se přiklání k jednorázovému vpichu: „Po injekčním podání nastoupí účinek rychle, v období s největším rizikem, tedy ihned po porodu. Jedna injekce velmi malého objemu vitaminu K tenkou jehličkou není pro novorozence nijak zatěžující. Kanavit není očkování, a neklade tedy nároky na imunitní systém. Je to podání vitaminu, hotové látky. Kapky je třeba podávat delší dobu a efekt není okamžitý. Ovšem i tento postup je přípustný. Záleží na vaší domluvě s pediatrem.“

Osobně jsem svým dětem dávala kapičky, vždyť těch píchanců mají po narození přece jen dost. Vidíte to stejně? Pak budete po příchodu z porodnice kapat do mlíčka jednu kapku týdně a po prvním měsíci pak kapku měsíčně do zhruba 3-6 měsíců věku.

Témata: Děti, Novorozenec, Kojenec, Zdraví, Časopis Betynka, Miminko, Nemocnice Mělník, Letní období, Chladný měsíc, Autoimunitní onemocnění, Vpich, Mělník, Vitamín, Vadné držení
Přidat příspěvek
Komentáře k článku
Mohlo by vás zajímat
Deset rad, jak předejít dětské obezitě: Připravujte svačiny doma a sladké nedémonizujte
Omlazení intimních partií: O co jde a jak se zákrok provádí?
Praváci versus leváci: Jak je na tom vaše dítě?
„Jedna přes plínu je někdy lepší než domlouvání,“ říká Monika Absolonová

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

 

Předplatné

Aktuální číslo časopisu