Maminka.czRodina

Co dělá ty pravé Vánoce? Tradice

Michaela Karavarakis 10.  12.  2016
Co dělá ty pravé Vánoce? Tradice
Smažený kapr, vánoční stromeček, dárky a poslouchání či zpívání koled už většině z nás přijdou tak samozřejmé, že bez nich bychom si Vánoce uměli jen těžko představit. Jak jste na tom ale s dalšími vánočními tradicemi? A víte, jak Vánoce slaví za hranicemi?

Barborky

Tradice praví, že dívky, které se chtěly provdat, řezaly 4. prosince (na svátek Barbory) větvičky třešně. Pokud jim do čtyřiadvacátého rozkvetly, přání se jim mělo do roka vyplnit. Jiná verze tohoto zvyku praví, že kolikátý den po uříznutí větvička vykvetla, tolikátý měsíc následujícího roku měl být pro dotyčného/dotyčnou šťastný. Dnes si lidé pořizují barborky do svých domovů převážně z dekoračních důvodů.

Jak prožít Vánoce v pohodě? Nestresujte se úklidem a zvolněte

Lití olova

Tradice, která se z pochopitelných důvodů do dnešní doby dochovala spíš z knížek, i když v posledních letech jsou hlavně ve velkých knihkupectvích či papírnictvích k dostání jednoduché sady na lití olova, ke kterým nepotřebujete nic víc než sporák a hrnec se studenou vodou. Roztavená trocha olova se vylije do nádoby se studenou vodou, kde okamžitě ztuhne. Podle tvaru, který vytvoří, se hádá, co dotyčného v příštím roce čeká.

Rozkrajování jablíček

Hodně se dříve věštilo z rozkrojených jablíček či rozlousknutých ořechů. Jadřinec ve tvaru hvězdičky znamenal štěstí, kříž varoval před smrtí či vážnou nemocí. Podobně tomu bylo u ořechů. Zdravý vnitřek předpovídal radost a štěstí, černý neštěstí a smutek.

Kolik dárků pro děti na Vánoce je tak akorát? Příliš velkým množstvím jim bereme radost

Pouštění ořechových skořápek po vodě

Ořechů se využívalo i při dalším věštění. Do vyloupnuté skořápky se umístila svíčka a zapálená se pustila po vodě. Její „chování“ ukazovalo na budoucnost dotyčného v příštím roce.

Házení pantoflem

Svobodné a nezadané dívky házely pantoflem, aby se dozvěděly, zda se do roka provdají. Postavily se zády ke dveřím, vzaly pantofel (či jakoukoli jinou botu) a pravou rukou ji hodily za sebe. Pokud špička směřovala ke dveřím, očekávala se do roka svatba a odchod z domu.

VIDEO: Podívejte se, jak mohou vypadat Vánoce s malým dítětem

Zápalky

Usnadnit rozhodování při volbě toho pravého měl svobodným dívkám zvyk zapichování sirek do jablka. Každá sirka představovala jednoho nápadníka. Všechny se zapíchly do jablka a ve stejnou chvíli se zapálily. Ta, která hořela nejdéle, ukázala na dívčina vyvoleného.

Zlaté prasátko

Podle staré tradice prý ten, kdo vydrží čtyřiadvacátého celý den nejíst maso, uvidí zlaté prasátko (v pohanských dobách bylo prase symbolem slunce a o zimním slunovratu - 21. prosince se Země začíná znovu ke Slunci přiklánět). Přísnější verze této tradice hovoří o půstu absolutním. Rodiče často dětem za odměnu držení půstu ukazovali zlaté prasátko jako odraz zrcátka na zdi.

Kapří šupiny

Další skupina zvyků se váže ke kapřím šupinám. Traduje se, že několik kapřích šupin pod talířem při štědrovečerní hostině má přinést hodovníkům po celý rok dostatek peněz. Stejného efektu má docílit vložení kapří šupiny do peněženky.

Vánoce ve světě

Australské štědrovečerní večeře se díky tamním zeměpisným šířkám podávají často na terasách, v zahradách či klidně v parku nebo na pláži. Na Ukrajině se nikdy nevzdali používání juliánského kalendáře, a proto slaví Vánoce až 7. ledna. Mezi oblíbené vánoční dekorace v Brazílii patří zejména řezané květiny.

Na Hawai Vánoce začínají připlutím vánoční lodi s obrovským nákladem tradičních vánočních pokrmů. Santa Claus sem nepřijíždí na tradičním sobím spřežení, ale po vodě ve svém člunu. Ve Španělsku děti dostávají dárky až na Tři krále a to přímo od tří králů. Do školy jdou až po 7. lednu. V USA, ale například také ve Velké Británii či v Nizozemsku děti rozbalují dárky až pětadvacátého ráno.

Ježíšek nerozdává dárky jenom u nás, ale také třeba v Rakousku či v Lucembursku. Ve Švédsku dárky roznáší naparáděný vánoční kozel.

Tipy na knihy pod stromeček pro nejmenší, které budou mít úspěch
Světové Vánoce v kuchyni
Výživa a stravování

Světové Vánoce v kuchyni

Témata: Rodina, Váš domov, Vánoce, Tradice, Následující rok, Větvička, Rozkvět, Třešně, Van, Terasa, Papírnictví, Lití olova, Hrnec, Svíčka, Pantofle, Vánoční dekorace, Květiny, Slunovrat, Kozel, Zahrada, Zlaté prasátko, Štědrovečerní večeře, Julián
Mohlo by vás zajímat
GALERIE: Přáli si pro dceru sourozence a dočkali se paterčat! Jak žije rodina, kterou milují celé Spojené státy?
Formánková Simona
Instagram
Má 21 dětí a těší se na další! Budeme jich mít nakonec 105, říká hrdě mladá maminka
Formánková Simona
Galerie
Na fotkách je vidí celý Londýn: Dost nerealistických očekávání, za své tělo po porodu se nestydíme!, říkají odvážné maminky
Mrázková Dita
Po porodu
Tahle máma zapsala 41 neuvěřitelných důvodů, proč tříletá dcera dostala záchvat vzteku. Pobavíte se
Procházková Simonakog
Mateřství
Herečka Kristýna Hrušínská: Náš Vojta by chtěl být momentálně buď Hurvínek, nebo Belmondo
Mrázková Dita
Slavné maminky
Herečka Eva Josefíková je maminkou. A miminko má neobvyklé jméno
Víchová Tereza
Slavné maminky
Neuvěřitelné "skóre"! Krásná Michaela Salák se stala po páté maminkou!
Zenklová Veronika
Slavné maminky
Intimněji už to nejde: Dítě se poprvé podívalo na svět přímo přes plodové obaly!
Zenklová Veronika
Porod
To je ale bříško! Podívejte se na těhotenství s trojčaty týden po týdnu!
Kolinová Gabriela
Těhotenství