Maminka.czléky

Co dělat, když chybí léky na horečku pro děti? Vyrobte nouzový sirup doma, radí na pohotovosti

Lenka Brožová 21.  12.  2022
Respirační choroby jsou v plném proudu a lékárny nejen v Česku, ale i v okolních státech se potýkají s nedostatkem sirupů a čípků s ibuprofenem a paracetamolem. A zrovna u dětí nelze tyto účinné látky ničím nahradit. Primářka Jitka Dissou a vrchní sestra Monika Vilímová z dětské pohotovosti v Motole vysvětlují rodičům, jak postupovat – například vyrobit nouzový sirup doma.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Trochu to připomíná počátky covidové pandemie, kdy se na Twitteru objevil povzdech: Roušky jsme si ušili, dezinfekci vyrobili – nějaký tip, jak uvařit paralen? Následováno komentem: A návod na plicní ventilátor, prosím! Pamatujete přece, jak se objevila hypotéza, že ibuprofen může zhoršovat průběh infekce covid-19? I když se vědecky neprokázala, lidé tehdy v panice vykoupili léky s paracetamolem.

VIDEO: Teplota u dětí: Jak ji správně změřit a kdy je čas volat lékaře? 

Něco podobného se děje i dnes. S tím rozdílem, že aktuálně jsou nedostatkové léky pro děti s oběma účinnými látkami – s paracetamolem i ibuprofenem. Česká lékárnická komora nervózní rodiče vyzývá: „Prosíme, buďte ohleduplní vůči ostatním pacientům i lékárníkům a nehromaďte doma zásoby!“ Jenže respirační choroby jsou v plném proudu a sirupy a čípky s ibuprofenem a paracetamolem nelze ničím nahradit.

Dotazy na sirupy a čípky proti horečce se množí a pohotovosti se plní vystrašenými rodiči. Proto se zdravotnice z Fakultní nemocnice v Motole rozhodly na svém instagramovém a facebookovém účtu zveřejnit návod, jak v nouzi nejvyšší vyrobit náhradní sirup z léků pro dospělé s toutéž účinnou látkou.

Chce to tři věci: šikovnost, kalkulačku a klid

„Nikdy jsme si nemysleli, že pojedeme na medicínu typu rozvojová země. Ale člověk se musí přizpůsobit situaci. Než nechat malé dítě v horečkách, tak je lepší mu podat lék na horečku klidně ve formě rozdrcené tabletky nebo její části,“ říká primářka Oddělení urgentního příjmu a LSSP dětí Fakultní nemocnice v Motole Jitka Dissou, která spolu se svou kolegyní, vrchní sestrou Monikou Vilímovou, provozuje instagramový účet @detska.pohotovost, kde se snaží působit na rodiče malých dětí a zvýšit jejich informovanost o akutních stavech u dětí.

„Chce to jen trochu šikovnosti a umět počítat. Šikovnost při půlení tablet můžete nahradit půličem tablet (ke koupi v každé lékárně, cena kolem 40 Kč), následně je třeba část tabletky rozdrtit mezi lžičkami a dát do malého množství šťávy nebo čaje dítěti vypít,“ říkají zdravotnice a připomínají dávkování a dostupné léky pro dospělé.

Co tedy máte k dispozici, když nejsou čípky ani sirup?

Paracetamol: Paralen 125mg tbl., Paralen 500mg tbl., Paramax 500mg tbl...

Ibuprofen: Ibalgin 200mg tbl., Nurofen Aktiv 100mg cucací tbl., Ibuprofen 400mg tbl...

Dávkování:

U paracetamolu je jednotlivá dávka 10–15 mg/kg.

U ibuprofenu je jednotlivá dávka 7,5–10 mg/kg.

Jste ohledně drcení a dávkování nervózní?

Co když dítě nějaký ostřejší kousek vyplivne? Nebo hůř – co když se při půlení tablety "o kousínek" netrefíte vy? „Když podáte i o pár desítek miligramů vyšší dávku, dítěti se nic nestane, lepší než dítě poddávkovat. Předávkování více hrozí u paracetamolu, ale to by dítě muselo sníst několik tablet,“ uklidňuje rodiče MUDr. Jitka Dissou. A připomíná, že dítě, které váží více než 20 kilogramů, by se mělo začít učit polykat tabletky v celku. „Další variantou srážení horečky je fyzikální chlazení – omývání horkých míst žinkou, vlažná koupel, vlažná sprcha,“ dodává vrchní sestra Monika Vilímová.

A asi to víte, ale pro jistotu: nikdy takto nedrťte dětem acylpyrin (aspirin, anopyrin...)! Děti do 12, respektive do 16 let (dle příbalového letáku konkrétního léku) nesmějí užívat v něm obsaženou kyselinu acetylsalicylovou. Hrozí riziko vzniku Reyova syndromu, při kterém dochází k poškození jater a mozku.

Horečka u kojence – jak správně měřit teplotu? A srážet, nebo ne?

Lékárny se snaží, ale docházejí jim suroviny i postupy 

Pokud si na domácí postup netroufáte, nezbývá vám než obvolávat lékárny. „Zkuste se po sirupech a čípcích na teplotu podívat i v drogeriích a na benzinkách, kde prodávají léky. Obvodní pediatr může eventuálně předepsat recept na čípky obsahující ibuprofen nebo paracetamol, které vám vyrobí v lékárně – pokud jsou zrovna k dispozici účinné látky. Jejich expirace je pak 3 měsíce,“ říká MUDr. Jitka Dissou.

Je však potřeba se připravit na to, že čípky skutečně nenamíchá každá lékárna. Navíc některé jsou momentálně bez účinných látek pro jejich výrobu. Výpadky totiž zvýšily poptávku po ostatních lécích s ibuprofenem a paracetamolem včetně právě vyráběných čípků, takže někde se v rámci hromadné paniky účinné látky vyprodaly.

Individuálně se dají namíchat i sirupy, ale jejich výroba je náročnější než u čípků a většinou to zvládnou jen v nemocničních lékárnách.

Můžete si také zajet pro volně prodejné léky za hranice nebo si je objednat ze zahraničního e-shopu. Jenže – třeba výpadek nurofenu pro děti je celoevropský.

Lékárníci radí, jak se v současné situaci zachovat: 

Pokud nemáte dítě nemocné, nepodléhejte panice.

Pokud doma máte zásobu, nepodléhejte panice.

Pokud máte dítě nemocné, poraďte se s lékárníkem:
Dětem od 9 kg je možné podat tablety pro děti s obsahem 125 mg paracetamolu.
Dětem nad 20 kg je možné podat půlku tablety s obsahem paracetamolu pro dospělé, tablety pro děti s obsahem 125 mg paracetamolu, tablety s ibuprofenem o dávce 200 mg nebo horký nápoj s paracetamolem pro juniory.
Dětem pod 9 kg, resp. 20 kg jsou určeny sirupy a čípky pro děti nebo individuálně připravované čípky nebo tobolky s paracetamolem či individuálně připravované čípky s ibuprofenem.

Individuálně připravované léky připravují jen některé lékárny,a to  podle toho, zda mají suroviny, pomůcky, přístroje či personální kapacity. Individuální léky mají kratší expiraci a nemá smysl je pořizovat do zásoby, případně pro větší děti. 
 
Situace je pro lékárníky stejně náročná a stresující jako pro rodiče, ale za nedostatek léků nemohou. Pro jejich zajištění pro své pacienty dělají maximum. 

Prosíme, buďte ohleduplní vůči ostatním pacientům i lékárníkům a nehromaďte doma zásoby.

Zdroj: Česká lékárnická komora

Témata: Zdraví, Děti a nemoci, léky, Twitter, Sirup, Čípek, Paracetamol, Ibuprofen, Choroba, Lék, Ace, Lékárna, Drogérií, Účinná látka, Česká republika, Motol, Česká lékárnická komora, Zdraví na Heureka.cz