[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
Nejčastěji děti zvrací, protože snědly něco, co neměly. Ať už nevhodnou, příliš kořeněnou nebo zkaženou potravinu. Taková dietní chyba se obvykle do několika hodin projeví trávicími obtížemi. Zvracení v takovém případě ale probíhá bez teploty a dalších příznaků a poměrně brzy se dítku uleví. Jakmile se žaludek zkrátka vyčistí, je mu hned lépe.
"Trávicí potíže a bolesti bříška jsou, zvláště u malých dětí, poměrně častým jevem, a i když je dítě vnímá a navenek prožívá často dramaticky, většina případů je nezávažných a rychle odezní. Pokud ale bolesti břicha přetrvávají delší dobu nebo se opakují, případně se objeví i další příznaky jako například tvrdé břicho, bolest v okolí pupku, nevolnost, zvracení nebo průjem, je potřeba zvýšit pozornost a pomýšlet na závažnější stav,“ uvádí dětský lékař MUDr. Pavel Srnský ve své knize První pomoc u dětí (Grada, 2007).
Pokud dítě zvrací, znamená to, že jeho tělo se čistí a zbavuje škodlivých a potenciálně nebezpečných látek. Dětský organismus ale zvracení velmi vyčerpává a také dehydratuje. Jak tedy můžete dítěti pomoct? Poradíme, co v takovém případě udělat.