Maminka.czVýživa a stravování

Co dělat, když má maminka málo mléka

Reklama 2.  8.  2013
Čekáte miminko, nebo jste už porodila a pečujete o právě narozené miminko? Pak možná řešíte kojení a potíže s nedostatkem mléka. Jak postupovat a jaké kojenecké mléko zvolit, pokud kojení není možné a pediatr vám doporučil například dokrmování, aby bylo miminko co nejspokojenější?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Kojení je ta nejpřirozenější věc na světě. Dítěti nemůžete dát lepší a přirozenější stravu. Ovšem někdy se mohou vyskytnout nejrůznější potíže, které způsobí, že je nutné přejít na kojeneckou výživu. Může to být brzy po porodu, ale může to být také mnohem později, když už miminko povyrostlo a mateřské mléko mu přestává stačit. V každém případě je rozhodnutí o ukončení kojení nezvratné a je nutné je pečlivě zvážit a poradit se se svým pediatrem.

Když nemůžete kojit

Pokud jste se snažila všemi možnými způsoby zvýšit laktaci, a přesto miminko nedostatečně přibývá na váze, nebo vás k tomu vedou jiné důvody, je načase po poradě s pediatrem miminku nabídnout vhodnou náhradu.

Naštěstí existují umělá kojenecká mléka, která mají svou recepturu odvozenou od složení mateřského mléka a obsahují podobné bílkoviny, tuky, cukry a ostatní živiny. Jde sice o náhradní kojeneckou mléčnou výživu, ale velmi zdařilou, sestavenou na základě mnoha vědeckých informací o mateřském mléce a s povinným složením vycházejícím ze zákona.

Náhradní výživu vybírejte pečlivě

Pokud tedy přemýšlíte, jaké kojenecké mléko vybrat, pak byste měla mít na paměti několik důležitých věcí. Jednak věk svého miminka – v prvních měsících se pro miminko hodí pouze tzv. počáteční mléka, která jsou komplexní výživou a dodávají děťátku všechny potřebné živiny. Rozhodně tedy nekupujte mléko pokračovací, které je určené pro starší děti, které již dostávají příkrmy a důležité nutriční látky dostávají nejen z mléka.

Vybírejte také podle toho, co mléka obsahují – pokud dáte přednost takovému mléku, které obsahuje tzv. prebiotické oligosacharidy, což jsou látky podporující růst i aktivitu „hodných“ bakterií, pozitivně tím ovlivníte vyváženost střevní mikroflóry miminka. Kromě toho by mléko mělo mít dostatek železa (podporuje vývoj mozku), dostatek vápníku a vitaminu D (pro správný růst kostí).

Speciální mléka, která pomohou

V prvních měsících života mohou miminko trápit nejrůznější drobné zažívací potíže, ať už je to nadýmání, prdíky, zácpa či kolika, nebo ublinkávání. Není to nic příjemného ani pro miminko ani pro maminku. Miminko je většinou neklidné, pláče a nemůže spát. Pokud vám pediatr sdělí, že se jedná jen o malé nepříjemnosti, které jsou způsobeny zatím citlivým zažíváním dítěte, zamyslete se nad vhodným řešením problému, a tím je výběr speciálního kojeneckého mléka. Existují totiž speciální mléka obsahující:

• přírodní složku karubin, který kojenecké mléko zahušťuje a zmírňuje tak ublinkávání
• betapalmitát – tuk, který změkčuje stolici a působí tak proti zácpě a kolikám
• recepturu s fermentovanou mléčnou složkou pro lepší stravitelnost, která zmírňuje nadýmání

A jejich další výhoda? Můžete je miminkům podávat i dlouhodobě, jsou totiž stejně výživově hodnotná jako standardní mléka.

Témata: Jen pro maminku, Výživa a stravování
Mohlo by vás zajímat
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
Lékař u porodu nízkorizikové rodičky nemá co dělat. Někde se porody vyvolávají zbytečně, shrnuje porodník Igor Michalec
Víchová Tereza
Maminka v porodnici
Žena po porodu upadla do kómatu. Otec pak dceru sám "nakojil". Udělal bych cokoli, říká hrdě
Formánková Simona
Příběhy
Tělo po třech porodech? Děti mezeru mezi stehny neocení. Tato máma za svůj instagramový post sklidila uznání
Formánková Simona
Po porodu
Tohle že je máma 5 dětí? Známá fitness trenérka ukázala své tělo 9 týdnů po porodu dvojčat
Formánková Simona
Po porodu
Dcera spisovatelky Haliny Pawlowské Natálie: Už od mala chtěla být módní návrhářkou, dnes má svou značku
Brožová Lenka
Časopis Maminka
Záchvaty zlosti dětem prospívají! Čtyři kroky, kterými zvýšíte emoční inteligenci potomka
Procházková Simona
Péče o dítě a jeho výchova
Rodiče sdíleli hrůzu z restaurací: Těchto 20 bizarně naservírovaných pokrmů hlava nebere!
Mrázková Dita
Galerie
Měla to být památka, a vznikl trapas: 15 těhotenských fotek, které nedojmou, ale spíš rozesmějí
Formánková Simona
Galerie