Maminka.czMateřství

Co dělat na mateřské aneb 6 osvědčených tipů, jak se nezbláznit

Lenka Knápková 5.  9.  2023
Určitě se shodneme, že mateřská dovolená opravdu není dovolená. I když své děti milujete nade vše, někdy je to zkrátka náročné. Jak si najít čas pro sebe a zachovat si zdravý rozum? Poradíme vám.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Nezapomínejte na sebe

Přestože své děti zbožňujete a věnujete jim většinu svého času, nezapomínejte na sebe a na to, kým jste. Dlouhodobé odsouvání vlastních zájmů na druhou kolej vede k vyčerpání, psychické nepohodě, depresím, a dokonce až k pocitu vyhoření. A to není prospěšné ani pro vašeho potomka. Myslete vždy na heslo "spokojená máma – spokojené dítě". Dopřávejte si malé radosti, udělejte si každý den chvíli jen pro sebe, zaveďte do svého života každodenní malé rituály. Například si vychutnejte na procházce s kočárkem oblíbenou kávu nebo si udělejte ráno před snídaní pár protahovacích cviků.

VIDEO: Emma Smetana o poporodních depresích: "Jordy ani rodina mi nedovolili sjet do žádné melancholie"

Řekněte si o pomoc

Jakmile dítě povyroste a je dostatečné velké na to, abyste s ním nemusela být neustále, zkuste požádat o pomoc prarodiče, kteří většinou rádi tráví čas se svými vnoučaty. Pokud nemáte žádné babičky a dědečky k dispozici, zkuste se na hlídání třeba domluvit s kamarádkou nebo sousedkou. Příště jim zase vypomůžete na oplátku vy. Pravidelné hlídání vám umožní být chvíli sama se sebou, jít si zacvičit nebo třeba zajít ke kadeřníkovi. Uvidíte, že se hned budete cítit lépe.

Buďte v kontaktu s jinými maminkami

Stýkejte se s jinými maminkami, které mají podobně staré děti. Pomůže vám to udržet si nadhled. Můžete si předávat zkušenosti, vzájemně se podporovat, postěžovat si a děti budou v kolektivu. Pokud ve vašem okolí nikoho nemáte, začněte chodit na kroužky nebo třeba jen na hřiště vedle v ulici, určitě tam potkáte maminku podobného ražení, se kterou se dáte do řeči.

Buďte aktivní

Lidově řečeno „neseďte doma na zadku“. Být celé dny doma mezi čtyřmi stěnami neprospěje vám ani dítěti. S dětmi jakéhokoliv věku se dá jezdit na výlety, chodit na dlouhé procházky, do zoo, cvičit jóga nebo můžete třeba vyrazit do divadla na dětské představení. V dnešní době můžete využít také širokou nabídku různých kroužků a sportovních aktivit pro děti. Určitě je ve vašem okolí mateřské centrum, které nabízí spoustu činností.

Poslouchejte zajímavé podcasty

Při procházkách s kočárkem, když vaše dítko usne, je ideální čas poslouchat zajímavé rozhovory, které vás inspirují. Zkuste naše tipy na podcasty o mateřství a rodičovství nebo o tom, že i slavné mámy řeší stejné problémy jako vy.

Doporučujeme podcasty:

  • Podcast Maminka.cz
  • Mama on air
  • Rodičovská posilovna
  • Mámy sobě
  • Od mámy pro mámy.

Zapojte tatínka

Od narození vašeho miminka se snažte zapojit tatínka do péče a výchovy. Nejen pro to, aby vás mohl v případě potřeby naplno zastoupit, ale především pro to, aby si dítě zvyklo, že tráví čas také s druhým rodičem. Nebude pak plakat, když si půjdete zacvičit nebo na kafe s kamarádkou. Zkuste třeba s partnerem dohodnout, že by mohl jednou týdně chodit s dítětem na nějaký kroužek nebo třeba jen na hřiště. 

Co vám ještě pomůže zvládnout mateřskou?

  • Nesnažte se být dokonalá matka za každou cenu.
  • Zajímejte se o to, co se děje, ať už u nás nebo ve světě.
  • Zkuste si najít přivýdělek.
  • Najděte si uklízečku, která vám pomůže zvládnout domácí práce.
Témata: Mateřská a rodičovská dovolená, Mateřství, Péče o dítě a jeho výchova, Rodina a vy, Kočárek, Mateřská, Tip, Podcast, Dovolený, Děti, Jorda, Máma, Zdravý rozum, Maminka, Mateřská dovolená, Kočárky na Heureka.cz