Maminka.czPlodnost

Co dělat, pokud se vám ani po roce snažení nedaří otěhotnět?

Dominika Bártová vas 2.  11.  2023
Právě dnes, ve čtvrtek 2. listopadu, se připomíná Světový den plodnosti. Jeho cílem je edukovat společnost o moderní medicíně, která dnes dokáže při vhodné a včasné léčbě pomoct až 90 % párů s početím miminka. A při této příležitosti jsme se na nejdůležitější věci okolo plodnosti, genetických vyšetření a umělého oplodnění zeptali vedoucí lékařky skupiny PRONATAL Nicole Mardešićové.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Jaké faktory ovlivňují plodnost žen i mužů?

Nejvýznamnějším faktorem je jistě věk obou partnerů, hlavně ženy. Ideálním obdobím pro početí je věk kolem 25 let. Po 35. narozeninách se pravděpodobnost otěhotnění v přirozeném cyklu výrazně snižuje, protože se zhoršuje kvalita vajíček. Po 40. roce věku už to může být zásadní problém. To, že je někdo mladý, ale automaticky neznamená, že je plodný. Mnoho nemocí, které přímo nemusí souviset s reprodukční soustavou, snižuje i plodnost. Mezi další faktory přispívající k neplodnosti patří nezdravý životní styl jako například kouření, nadměrná konzumace alkoholu a návykových látek, dále také obezita, podvýživa, užívání anabolik (steroidů), nadměrná zátěž, stres a vyčerpání.

VIDEO:  O čem se mlčí: Neplodnost a umělé oplodnění

V případě, že se páru nedaří otěhotnět více než rok, měl by se objednat na vyšetření plodnosti?

Určitě. Jistě je vhodné zkontrolovat hormonální profil ženy, její štítnou žlázu, AMH a provést podrobné gynekologické vyšetření. Stejně důležité je i vyšetření partnerova spermiogramu.

Jak takové vyšetření probíhá?

Základní metodou diagnostiky mužské neplodnosti je spermiogram. Na základě výsledků vyšetření pak lékař doporučí případné další vyšetření. Můžou to být například andrologické vyšetření vylučující onemocnění varlat, nadvarlat a prostaty nebo genetické vyšetření. U ženy provedeme hormonální vyšetření, které zachytí poruchy menstruačního cyklu, ovulace nebo zvýšenou hladinu mužských hormonů. Imunologické vyšetření odhalí tvorbu protilátek proti spermiím nebo vlastním vajíčkům. Ultrazvukovým vyšetřením sledujeme průchodnost vejcovodů, velikost a tvar dělohy nebo přítomnost polypů a srůstů. Během vyšetření se zaměřujeme na všechny změny, které by mohly mít souvislost s tím, proč žena nemůže otěhotnět.

Kolik toto vyšetření stojí?

V případě, že chce žena znát svůj hormonální profil a přeje si provedení ultrazvukového vyšetření a netrpí žádnými zdravotními problémy, na naší klinice PRONATAL zaplatí kolem tří tisíc korun. Cena za vyšetření spermiogramu je tisíc korun. Nyní ale v rámci Světového dne plodnosti probíhá akce Plodnost není samozřejmost, kdy se můžou nechat páry, ale i jednotlivci otestovat zdarma, a to až do konce roku.

mýtus: za neschopnost přirozeného početí dítěte mohou pouze ženy

V Česku se dle statistik potýká s neplodností 25 % párů. Za neplodnost se považuje neschopnost otěhotnění po jednom roce pravidelného nechráněného styku. „Za neplodnost je zodpovědný asi ve 40 % muž, v dalších 40 % žena a ve zbývajících 20 % může být problém způsoben kombinací faktorů u obou partnerů,“ říká Nicole Mardešićová.

Když se prokáže neplodnost, jak následně probíhá léčba?

Další postup záleží na příčině neplodnosti, pokud jsme schopni ji hned odhalit. Velmi často začínáme intrauterinní inseminací, kdy jsou po ultrazvukovém potvrzení preovulačního stavu u ženy zavedeny partnerovy spermie až do dělohy. Jsou ale i páry, které jsou od začátku indikovány k IVF (mimotělní oplodnění), nebo dokonce vzhledem k charakteru jejich nemoci potřebují rovnou terapii darovanými buňkami.

Jaké jsou možnosti umělého oplodnění?

Možností, které IVF nabízí, je plno. Záleží na tom, co přesně daný pár potřebuje k úspěšnému dokončení terapie. Existuje mnoho technik, které můžeme použít v laboratoři, například selekce spermií pomocí nejrůznějších metod, ICSI pro oplození vajíček injekcí spermie do oocytu, prodloužená kultivace embryí a další. Vždy je dobré se poradit s ošetřujícím lékařem, které metody jsou pro daný pár vhodné.

Existuje také program pro single ženy, které si přejí otěhotnět? 

Léčba single žen bohužel v České republice povolená není.

Nejčastější otázky kolem náhradního mateřství: Co musí náhradní matka splňovat a jakou dostává finanční kompenzaci?

Pokud žena plánuje odložit těhotenství "na později", co byste jí doporučila?

Jestliže musí žena těhotenství odkládat, pak je vhodné si preventivně zamrazit vajíčka (tzv. social freezing). Jak jsem již uvedla, hlavním a nejdůležitějším faktorem při léčbě neplodnosti je věk. Ovšem vajíčka, která jsou zamražená, nestárnou. Takže až žena najde vhodného partnera a rozhodne se pro těhotenství, může tato vajíčka využít. Oplodnění těchto vajíček pak samozřejmě probíhá v laboratoři spermiemi partnera.

Co vše se dá zjistit u potenciálních rodičů a jejich embryí v genetické laboratoři?

Podrobná odpověď na tuto otázku by zabrala mnoho stran. Dnešní genetika nabízí opravdu nevídané možnosti diagnostiky. Základním genetickým vyšetřením pacientů je stanovení karyotypu – tedy kontrola, že má daný člověk 46 chromozomů, ženy dva X chromozomy, muži XY. Součástí je kontrola, že chromozomy nejsou nijak translokované (přeházené). Je možné ale také velmi podrobné vyšetření, tzv. compa test, kdy můžeme zkontrolovat, že daný pár je geneticky kompatibilní (žena a muž nenesou stejné genové mutace), a proto s velkou pravděpodobností nehrozí riziko, že by se jim narodilo miminko s nějakou genetickou vadou. U pacientů, kteří již vědí o tom, že v rodině je nějaká genetická zátěž, můžeme testovat i jednotlivé geny dle potřeby. U embryí můžeme též vyšetřovat chromozomy a také, pokud je to nutné kvůli rodinné zátěži, jednotlivé geny.

Jaké jsou další výhody genetického testování?

Pokud provedeme preimplantační genetické testování (PGT) u embryí, pak přesně víme, které embryo je vhodné k transferu do dělohy, a které není. Tedy hlavním pozitivem je, že výrazně zkrátíme time-to-pregnancy, tedy dobu do pozitivního těhotenského testu. Geneticky špatná embrya do dělohy nepřenášíme, proto pacientka neztrácí čas transfery, které nemají šanci na úspěch.

Jakou máte úspěšnost na vaší klinice? Kolik dětí se díky vám ročně narodí?

Na naší klinice jsme schopni pomoct více než 90 % párů. Úspěšnost léčby závisí na mnoha faktorech. Pro někoho je cesta za miminkem snadná, pro jiné páry se jedná o běh na dlouhou trať. Kromě toho úspěšnost léčby hodně ovlivňuje věk obou partnerů, proto je vhodné terapii neodkládat. Ročně se díky nám narodí lehce přes tisíc miminek.

Klepněte pro větší obrázek
vedoucí lékařka skupiny PRONATAL Nicole Mardešićová

plodnost není samozřejmost

Dnešním dnem byl spuštěn registrační formulář, kde se může jednotlivec či pár objednat na bezplatné vyšetření v PRONATAL. U mužů probíhá vyšetření spermiogramu z odebraného vzorku po zhruba dvou- až sedmidenní sexuální abstinenci. Pokud je kvalita spermatu nízká nebo jsou spermie málo aktivní, jsou navržena následná zdravotní opatření. Ženám je odebrána krev, kterou lze odebrat jakýkoliv den menstruačního cyklu. Z krve se pak stanoví hladina AMH (antimülleriánský hormon), díky které je možné odhadnout, zda má žena dostatečné množství vajíček pro plánované těhotenství, dále hladina hormonů ovlivňujících úspěšnost otěhotnění, funkce štítné žlázy a pohlavně přenosné nemoci.

„Dalším vyšetřením v rámci bezplatného programu jsou, kromě vstupního pohovoru a anamnézy, také ultrazvuk vaječníků k odhadnutí ovariální rezervy (zásoby vajíček) a odborné vyhodnocení získaných výsledků. Zaměřujeme se na všechny změny, které by mohly mít souvislost s tím, proč žena nemůže otěhotnět – například změny ve vejcovodech, polypy, ovariální cysty, eventuálně vrozené děložní vady atd.,“ vysvětluje Nicole Mardešićová.  

Témata: Miminko, Neplodnost a IVF, Zdraví žen, Plodnost, Umělé oplodnění, Embryo, Početí, Klinika, Hormonální léčba, sperma, Zmrazení vajíček, Vyšetření, Léčba, Spermie, Souvislost, Vajíčko, AMH, Eve, Česká republika, Steroidy, PRONATAL