Maminka.czPeníze a kariéra

Co je dobré vědět o práci na dohodu o provedení práce?

9. 4. 2015
Co je dobré vědět o práci na dohodu o provedení práce?
Přivýdělek na dohodu o provedení práce je pro rodinný rozpočet vítaným finančním impulzem. Jaká jsou omezení práce na dohodu o provedení práce, jaké je zdanění a jaké povinnosti?

Maminka si může na dohodu o provedení práce přivydělat během rodičovské dovolené bez omezení. Stejně tak může mít příjem plynoucí z dohody o provedení práce otec i během práce na hlavní pracovní poměr nebo výkonu samostatné výdělečné činnosti. Při dodržení zákonných podmínek práci na dohodu o provedení práce nic nebrání.

Podmínky pro uzavření dohody o provedení práce

Dohodu o provedení práce může zaměstnavatel se zaměstnancem uzavřít, když rozsah práce, na který se dohoda uzavírá, není vyšší než 300 hodin v kalendářním roce. Do uvedeného rozsahu se přitom taky započítává doba práce konaná zaměstnancem pro zaměstnavatele v témže kalendářním roce na základě jiné dohody o provedení práce. Co to v praxi znamená?

Zaměstnanec může pro jednoho zaměstnavatele pracovat na základě jedné dohody o provedení práce v rozsahu 300 hodin za rok nebo více dohod o provedení práce, přičemž však v souhrnu doba práce na tyto dohody o provedení práce nesmí překročit právě 300 hodin.

Vždy písemně

Dohoda o provedení práce musí být vždy uzavřena písemně. V písemné dohodě musí být přitom vymezen pracovní úkol, sjednaná odměna z provedení tohoto úkolu, rozsah práce a zpravidla i doba, v níž má být sjednaný pracovní úkol proveden.

Odměna není limitována

Legislativou není stanoveno, jak vysoká maximálně může být měsíční nebo hodinová odměna při práci na základě dohody o provedení práce. Záleží vždy na konkrétní smluvní dohodě. Výše měsíční odměny má však vliv na výpočet zdanění. Jestliže je měsíční odměna plynoucí z dohody o provedení práce 10 000 Kč a méně, tak se z odměny z dohody o provedení práce neplatí sociální pojištění ani zdravotní pojištění. U měsíční odměny nad limit se již sociální a zdravotní pojištění platí.

Kolik zaplatí zaměstnavatel

Když je měsíční odměna z dohody o provedení práce 10 000 Kč a méně, tak neplatí sociální a zdravotní pojištění za zaměstnance ani zaměstnavatel. Na straně zaměstnavatele se jedná o značnou úsporu. Mzdové náklady jsou nižší o 34 %, neboť zaměstnavatelé odvádí za zaměstnance 25 % na sociálním pojištění a 9 % na zdravotním pojištěním.

  • Mzdové náklady zaměstnavatele u zaměstnance pracujícího na základě dohody o provedení práce s měsíční odměnou 10 000 Kč činí 10 000 Kč.
  • Naproti tomu mzdové náklady zaměstnavatele u zaměstnance pracujícího na základě standardní pracovní smlouvy s hrubou měsíční mzdou 10 000 Kč jsou 13 400 Kč (10 000 Kč + 2 500 Kč + 900 Kč).
Máte letos nárok na přídavky na dítě?  

Zdanění při měsíční odměně 10 000 Kč a méně

V praxi je velmi často měsíční odměna plynoucí z dohody o provedení práce 10 000 Kč a méně. Právě z důvodu neplacení sociálního a zdravotního pojištění. Zdali se platí z dohody o provedení práce daň z příjmu fyzických osob, to závisí, zdali je podepsáno prohlášení k dani. Zjednodušeně růžový formulář.

Při podepsání daňového prohlášení je možné uplatnit slevu na poplatníka. Měsíční slevu na poplatníka ve výši 2 070 Kč je možné uplatnit v jednom měsíci pouze u jednoho zaměstnavatele. Prohlášení k dani není možné mít podepsáno souběžně u dvou zaměstnavatelů.

  • Když je měsíční odměna z dohody o provedení práce 10 000 Kč a méně a je podepsáno prohlášení k dani, tak je čistý příjem obdržený na účet shodný se sjednanou odměnou. Při měsíční odměně 10 000 Kč je čistý příjem 10 000 Kč.
  • Jestliže však není podepsáno prohlášení k dani, tak se z odměny zaplatí daň z příjmu fyzických osob. Při měsíční odměně 10 000 Kč činí daň z příjmu 1 500 Kč (10 000 Kč x 15 %).

Když je měsíční odměna plynoucí z dohody o provedení práce nad 10 000 Kč, tak se zdaňuje stejně jako mzda z hlavního pracovního poměru na základě pracovní smlouvy.

Proč je dohoda výhodná pro přivýdělek?

Pro maminky na rodičovské dovolené je přivýdělek na dohodu o provedení práce výhodný. Proč? Zpravidla mohou maminky pracovat pouze několik hodin denně, a proto mohou využít výhody nižšího zdanění u dohody o provedení práce s měsíční odměnou do limitu. Maminky na rodičovské dovolené mají vyřešen svůj pojistný vztah a zdravotní pojištění za ně platí stát. Proto mohou mít maminky na rodičovské dovolené příjem, ze kterého se neodvádí zdravotní pojištění.

Proč nepracovat pouze na dohody do limitu?

Některé maminky chtějí i po skončení rodičovské dovolené mít co nejvíce času, aby se mohly věnovat domácnosti a dětem, které jsou v prvních letech ve školce častěji nemocné. Proto volí po skončení rodičovské dovolené práci pouze na základě dohody o provedení práce. Třeba nepravidelně pro více zaměstnavatelů. Pracovat pouze na dohodu o provedení práce nebo dohody pro více zaměstnavatelů však není dobré. Proč?

Příjem plynoucí pouze na základě dohody o provedení práce s měsíční odměnou do limitu se nezapočítává do odpracované doby pro důchodové účely a ani se nezapočítává do příjmů ovlivňujících výši důchodu. Z takového příjmu nevzniká nárok na ošetřovné, případnou další mateřskou nebo nemocenskou. Když maminka pečuje o jedno dítě do 7 let nebo o dvě děti do 15 let, tak za ni zdravotní pojištění platí stát, je státním pojištěncem, musí však splnit u své zdravotní pojišťovna oznamovací povinnost.

Neplacení zdravotního pojištění z měsíční dohody o provedení práce by nemělo v takovém případě vliv na placení zdravotního pojištění. S ohledem na sociální jistoty však není vhodné pracovat pouze na základě dohody o provedení práce. Dohoda o provedení práce je svým způsobem vhodná zejména pro přivýdělek. Ať už během rodičovské dovolené nebo jako druhý příjem k hlavnímu pracovnímu poměru.

Témata: Kariéra, Peníze a kariéra, Ošetřovné, Zpátky do práce, Přivýdělek, Práce, Sociální pojištění, Čistý příjem, Pracovní poměr

Mohlo by vás zajímat
Klasické fotky mimin jsou nuda. Tenhle táta proto fotí děti jinak
Starat se o dítě je mnohem těžší než vrcholově sportovat, tvrdí nová studie!
Děti mají náš smysl pro humor, takový drsnější, říká Aňa Geislerová
Introvert bere sílu v samotě. Jak poznáte, že jednoho máte doma?
Fejeton Marie Doležalové: Tady můžu s klidem říkat MY, kašlík a prdíky
Tajemný Rh faktor. Proč je důležité jej znát?
Co vás může zaskočit po porodu? Čekají vás tyhle procedury
Narodí se holka, nebo kluk? Kdy se pozná pohlaví dítěte?
Poznáte moluska? Podívejte se, jak vypadají a jak se jich zbavit

Horoskopy

Blíženci V druhé polovině týdne přemýšlíte stále více o pracovních zahraničních možnostech. Už dlouho jste…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Radko, Radoš, Rajko

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu