Maminka.czOvulace

Bez ovulace neotěhotníte! Co dalšího o ní ale možná ještě nevíte?

3. 6. 2020
Ovulace nejsou jen „plodné dny“, jde o poměrně náročný hormonální proces, který zásadně ovlivňuje fungování organismu ženy. Panuje o ní spousta polopravd a mýtů. Chcete vědět víc? Proč ji někdy doprovází bolesti? Podle čeho poznáte, že je s vámi vše v pořádku a jaké potíže či poruchy vás mohou potrápit? Poradíme.

Spousta žen žije v domnění, že ovulace trvá několik dní, což je velký omyl. Samotná ovulace je krátký okamžik, kdy dojde k uvolnění zralého vajíčka z vaječníku. Ovulační proces je koordinován a řízen hormonálními změnami, které se odehrávají v těle během celého menstruačního cyklu, tedy od prvního dne menstruace až do začátku další menstruace.

Je rozdíl mezi ovulací a plodnými dny!

Ovulací se nazývá proces, kdy se na základě změn hormonálních hladin spustí ve vaječníku (vaječníky se obvykle střídají ob měsíc) uvolňování vajíčka. K ovulaci dochází přibližně v polovině menstruačního cyklu, 24 až 36 hodin po prudkém nárůstu hladiny tzv. luteinizačního hormonu (LH). Vajíčko pak pozvolna putuje vejcovodem směrem k děloze, a pouze pokud se během této cesty potká se spermií, může dojít k jeho oplodnění, tedy otěhotnění. Období, kdy je zralé vajíčko schopné oplodnění, je však velice krátké, udává se zhruba 12 (maximálně 24) hodin. Pokud oplodněno není, odchází z těla spolu s děložní sliznicí během následující menstruace. Oproti tomu spermie může zůstat v těle ženy životaschopná tři až pět dní, tudíž můžete otěhotnět i v případě, že jste měla pohlavní styk v době před uvolněním vajíčka, tedy třeba čtyři dny před ovulací. Plodné dny mohou tak podle lékařů být již pět dní před ovulací a následně až tři dny po ní.

Kalkulačka ovulace a plodných dnů: Vypočítejte si, kdy jste nejplodnější

Jak poznám, že se blíží ovulace?

Ovulaci řídí hormony a probíhá obvykle mezi 12. a 16. dnem menstruačního cyklu. Postupně, jak se okamžik ovulace blíží, produkuje tělo zvýšené množství hormonu estrogenu, který zajišťuje růst kvalitní děložní sliznice (výstelky), pro případ úspěšného uhnízdění oplodněného vajíčka. Vysoká hladina estrogenu pak následně způsobí náhlé zvýšení již zmíněného luteinizačního hormonu, díky kterému se zralé vajíčko uvolní z vaječníku. Málo se ví, že žena může během jednoho menstruačního cyklu ovulovat i dvakrát, přibližně ve stejnou dobu. Právě takto vznikají dvojvaječná dvojčata, z ovulace dvou různých vajíček. Stává se to častěji u žen po 35. roce věku.

Blížící se ovulaci dokážou citlivější a vnímavější ženy poznat samy. Některé udávají, že se jim více mastí vlasy i pleť, cítí tlak v prsou nebo podbřišku, mají jakoby „nafouklé“ břicho, trpí bolestí beder, malátností nebo závratěmi, pociťují psychické napětí, srovnatelné s tím, které často doprovází také premenstruační syndrom. Typický je také citlivější čich a mnohdy zvýšená chuť na sex.

Hormonální jóga: Platí na menopauzu, neplodnost i bolestivou menstruaci

Kdy jsem nejplodnější? Pomůžou ovulační testy!

Na principu zjišťování zvýšené hladiny luteinizačního hormonu (LH) v organismu, která ukazuje na blížící se ovulaci, fungují tzv. ovulační testy. Díky schopnosti detekovat tento hormon z moči rychle ukážou, kdy je žena na vrcholu své plodnosti, a může tak nejsnadněji otěhotnět. Kdy jste nejplodnější? Jednoznačně v den ovulace a rovněž v den, který samotné ovulaci předchází. Test je potřeba provádět opakovaně tři až pět dnů před očekávanou ovulací, nejlépe ve stejnou denní dobu. Po ránu jsou hladiny LH hormonu nízké, takže nejlepší dobou pro testování je čas mezi 11. a 20. hodinou. Ovulačních testů je na výběr celá řada typů, pořídíte je v každé lékárně a většině drogerií.

Plánujete těhotenství? Načasujte správně početí

Bolest při ovulaci

Některé ženy necítí žádné fyzické ani psychické změny a nepoznají, kdy u nich ovulace probíhá, jiné se zase potýkají s nejrůznějšími, často nepříjemnými, průvodními příznaky. Patří mezi ně migrény a bolesti hlavy, bolesti a křeče v podbřišku různé intenzity, špinění nebo slabé krvácení, která po pár dnech odezní, nadměrná produkce poševního hlenu a výtok, nevolnost. Většinou nejsou tyto symptomy ničím neobvyklým a po jednom či dvou dnech samovolně odezní. Jen pokud jsou extrémně silné a přetrvávají, je na místě konzultace s gynekologem, potíže mohou ukazovat na závažnější problém, například endometriózu.

Ovulace: co všechno potřebujete vědět?  

Ovulační poruchy

Mezi nejčastěji se vyskytující problémy patří chybějící ovulace neboli anovulace. Příčinou může být hormonální nerovnováha nebo takzvaný syndrom polycystických vaječníků (PCOS), který může způsobit, že nedochází pravidelně nebo vůbec k dozrávání a uvolňování vajíčka z vaječníku. K poruchám ovulačního cyklu může vést rovněž nízká funkce štítné žlázy (hypotyreóza), silná chudokrevnost, vysoká hladina hormonu prolaktinu (hyperprolaktinemie) nebo poškození vaječníku, například vlivem nesprávného vývoje nebo nemoci.

9 faktů o plodných dnech: Víte, které dny cyklu jsou plodné?
Za problémy s ovulací může chudokrevnost, nedostatek vitamínů i gynekologické potíže
Témata: Zdraví, Plodnost, Menstruace, Ovulace, Plodné dny, Vajíčko, Hormon, Bolest, Cyklus, Menstruační cyklus, Vaječník, Hladina

Mohlo by vás zajímat
Přehledně: Kolik hodin spánku potřebuje dítě pro zdravý vývoj
Žádost o rodičovský příspěvek: Návod, jak a kde rodičák jednoduše vyřídit
Kristýna Leichtová rodila doma! Mezi herečkami nebyla první
Dceru nebudeme učit ani uzbecky, ani romsky, říká Monika Bagárová
Nejdojemnější fotka týdne! Náhradní matka doma porodila syna nové rodině
Po císaři dávají lékaři dětem cumlat tampon z vaginy matky. Proč?
Tahle sexy plus size modelka Hilda vás pobaví. A třeba se i poznáte
Ve třinácti matkou! Těhotenství tajila, její máma ale ucítila pohyby dítěte
Monika Bagárová porodila. Holčička má netradiční jméno po babičce

Horoskopy

Ryby Vztah s trvalým partnerem je v ohrožení. Máte totiž dojem, že pro něj děláte mnoho, ale on vám nic…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Nora, Kilián, Edgar

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné