Věděli jste, že miminko hned po narození lékaři na porodním sále bodují? Možná jste si všimli v průkazce tří záhadných čísel. To je ono! Pokud se novorozenec pyšní body 10-10-10, je to ideální stav. Co však číslování s názvem Apgar skóre znamená?
Apgar skóre způsobilo převrat v porodnictví. Lékaři ho kontrolují již od roku 1952 díky lékařce a porodní asistentce Virginii Apgarové. Původně anestezioložku trápila vysoká úmrtnost novorozenců, mnoho dětí totiž nepřežilo prvních 24 hodin života.
A tak Apgarová dlouhodobě zkoumala projevy novorozenců, účastnila se tisíce porodů, aby shromáždila data pro sestavení Apgar skóre. Vymyslela tabulku a systém bodování, kde dítě může získat body za každý kontrolovaný tělesný projev.
APGAR: Mnemotechnická pomůcka pro zapamatování
Pokud si chcete zapamatovat, jaké faktory se po narození hodnotí, existuje dobrá mnemotechnická pomůcka s jednotlivým písmeny jména lékařky:
Adaptace kůže = vzhled a barva pleti
Pulz (srdeční činnost)
Grimasy (reakce na podněty – ověření reflexu dráždivosti)
Aktivita svalů
Respirace = dýchání
Skóre se měří v první minutě narození dítěte, po pěti minutách a naposledy po deseti minutách života dítěte. Za každou kategorii se udělují až dva body. Děti, které dosáhnou alespoň sedmi bodů,jsou považovány za zdravé.
Podle porodníků by mělo mít dítě ideálně v první minutě Apgar skóre hodnoty 7–10. Pokud má méně, musí ho vyšetřit pediatr. Může se jednat o závažnější poruchu poporodní adaptace. Například novorozenci, kteří mají kolem pěti bodů, potřebují často pomoci s dýcháním. Pokud nedosáhnou ani tří bodů, je potřeba okamžitá resuscitace.