Maminka.czNovorozenec

Co je to APGAR skóre a kdo tuto zkratku vymyslel? Podívejte se na video

kog sim 10.  9.  2021
Zdroj: Istock
Co je to APGAR skóre a kdo tuto zkratku vymyslel? Podívejte se na video | Zdroj: Istock
Věděli jste, že miminko hned po narození lékaři na porodním sále bodují? Možná jste si všimli v průkazce tří záhadných čísel. To je ono! Pokud se novorozenec pyšní body 10-10-10, je to ideální stav. Co konkrétně však číslování s názvem Apgar skóre znamená? A je důvod k obavám, když nevyjde dobře?

Apgar skóre způsobilo doslova převrat v porodnictví. Lékaři ho u novorozenců kontrolují již od roku 1952, a to díky lékařce a porodní asistentce Virginii Apgarové. Původně totiž anestezioložku trápila vysoká úmrtnost novorozenců, mnoho dětí totiž nepřežilo prvních 24 hodin života.

A tak Virginia Apgarová dlouhodobě zkoumala jednotlivé fyziologické projevy novorozenců, účastnila se tisíce porodů, aby shromáždila potřebná data pro sestavení Apgar skóre. Vymyslela tabulku a systém bodování, kde dítě může získat body za každý kontrolovaný tělesný projev.

ČTĚTE TAKÉ: Co všechno říká Apgar skóre o novorozenci?

APGAR: Mnemotechnická pomůcka pro zapamatování

Pokud si chcete zapamatovat, jaké faktory se po narození hodnotí, existuje dobrá mnemotechnická pomůcka s jednotlivým písmeny jména lékařky:

Adaptace kůže = vzhled a barva pleti

Pulz (srdeční činnost)

Grimasy (reakce na podněty – ověření reflexu dráždivosti)

Aktivita svalů

Respirace = dýchání

Apgar skóre se měří v první minutě narození dítěte, po pěti minutách a naposledy po deseti minutách života dítěte. Za každou kategorii se udělují až dva body. Děti, které dosáhnou alespoň sedmi bodů, jsou považovány za zdravé. 

Jaká vyšetření čekají miminko ještě v porodnici? Neděste se!

Podle porodníků by mělo mít dítě ideálně v první minutě Apgar skóre hodnoty 7–10. Pokud má méně, musí ho vyšetřit pediatr. Může se jednat o závažnější poruchu poporodní adaptace. Například novorozenci, kteří mají kolem pěti bodů, potřebují často pomoci s dýcháním. Pokud nedosáhnou ani tří bodů, je potřeba okamžitá resuscitace. 

Témata: Porod, Video, Novorozenec, Miminko, Kojenec, Miminko, Dítě je na světě, Po porodu, Porodnice, Adaptace, Podnět, Srdeční činnost, První minuta, Apgarová, Porodní asistentka, Ideální stav, Narození, První hodina, ArticleBox originál, Virginia Apgarová, Virginie, Poporodní adaptace, Průkazka, Zkratka, Apgar skóre
Mohlo by vás zajímat
Na fotkách je vidí celý Londýn: Dost nerealistických očekávání, za své tělo po porodu se nestydíme!, říkají odvážné maminky
Mrázková Dita
Po porodu
Dojemné, syrové, lidské. Nahlédněte do největší galerie porodních fotek!
redakce
Porod