Maminka.czVýživa a stravování

Co jíst, aby zmizela těhotenská únava? Tyhle potraviny vás nakopnou

Veronika Vlachová 17.  5.  2020
Hormonální změny v těhotenství znatelně pocítíte každý den. Stejně tak změnu počasí, která s vaším tělem i náladou zamává. Obrňte se proti únavě nebo splínu správně zvolenou stravou.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Vaše tělo se má co ohánět: Protože právě teď dotuje malé miminko usídlené ve vaší děloze. A proto je ten pravý čas pustit se do pořádné revize jídelníčku, abyste s lehkostí překonala dny plné vyčerpání a náladovosti. Kde a jak začít? 

Vsaďte na živou stravu 

První jarní dny možná ještě neoplývají venkovními příjemnými teplotami, ale pomyslné jaro byste do svého jídelníčku vpustit měla. Co to znamená? Zaměřte se na „živé potraviny“, tedy syrové, jako jsou zelenina, ovoce nebo ořechy. Tím předejdete nebo efektivně zamáváte s prvními známkami únavy.

„Vyhýbejte se smaženému nebo tradičním zahuštěným omáčkám a polévkám. Vsaďte na čerstvou sezonní zeleninu a bylinky. Taková hrst čerstvé řeřichy do salátu nebo do polévky je doslova vitaminovou bombou,“ doporučuje Zuzana Mařanová, lifestyle koučka a poradkyně pro výživu. A pokud konzumujete sladké ovoce, chroupejte ho společně s ořechy. Snížíte tak glykemický index, a tím pádem předejdete i rozmrzelosti a pozdějším útokům na ledničku. 

Menu pro těhulky. Kořenová zelenina vás nakopne a dodá vitamíny

Co vám nedělá dobře 

Úprava jídelníčku dokáže rozehnat pocity únavy a vyčerpání. Měla byste se zaměřit i na citlivější vnímání reakcí vlastního těla. „V těhotenství víc než kdy jindy poslouchejte, co vám říká vaše tělo,“ nabádá Zuzana Mařanová s tím, že pokud pocítíte nepříjemnou reakci organismu, jako je nadýmání, zahlenění nebo zácpa, takové potraviny ze svého jídelníčku jednoduše vyřaďte.

 

Každý den si naordinujte čerstvé ovoce a zeleninu pro dobrou náladu...

 

Například to mohou být i do té doby běžné suroviny, jako například květák, jogurty nebo luštěniny. „Pokud nepatříte mezi vegetariány nebo vegany, kteří jsou na příjem luštěnin již zvyklí, klidně je vyřaďte. Většinu lidí totiž nadýmají, protože mají obrovské množství vlákniny. A pokud se jich nadobro zbavit nechcete, zařazujte je jen v malých dávkách,“ radí Zuzana Mařanová. Po vyřazení si ale příjem makroživin, v tomto případě bílkovin, hlídejte a místo luštěnin sáhněte po jiné bílkovinové alternativě, třeba po mase nebo rybách. 

Jak přimět děti jíst zdravěji? Tahle kreativní máma našla způsob

Správná vzpruha pro tělo 

Na jaře se konečně můžete poohlížet po přirozených zdrojích důležitých vitaminů, například kyseliny listové, která patří v těhotenství mezi nejzásadnější. Najdete ji v listové zelenině, salátech, špenátu, mangoldu, brokolici či polníčku. „Vhodný je také mák díky svému vysokému obsahu vápníku,“ dodává nutriční poradkyně Zuzana Mařanová. Každý den si naordinujte čerstvé ovoce a zeleninu, abyste sobě i miminku poskytla nejen dostatek vitaminů a minerálů, ale hlavně dobrou náladu a pocit lehkosti. „Tělo můžete také podpořit pitím šťávy ze zeleného ječmene, která je plná živých enzymů,“ doporučuje Zuzana Mařanová a zároveň upozorňuje, abyste při nákupu této suroviny dbala na kvalitu: „Vždy kupujte jen ječmen vyráběný z lisované šťávy, nikdy ne z celé rostliny,“ uzavírá.   

Co jsou to superpotraviny?

PŘI ÚNAVĚ SI POMOZTE SUPERPOTRAVINAMI

Říká se jim superpotraviny, protože obsahují vysoké množství antioxidantů, vitaminů, minerálů či aminokyselin. Po kterých sáhnout, abyste si neuškodila a získala vrchovatou dávku energie?

GUARANA
Rostlina paulinie opojná, ze které se guarana vyrábí, v sobě skrývá velký potenciál pro jarní únavu. Guarana dokáže totiž oproti kofeinové kávě stimulovat centrální nervovou soustavu postupně, takže její účinek vydrží delší dobu. Na základě studie Centers for Disease Control si i v těhotenství můžete až do množství 200 mg kofeinu tuhle superpotravinu denně dopřávat, aniž byste se strachovala, že negativně ovlivníte vývoj plodu. 

CHIA SEMÍNKA
Drobounké kuličky obsahují velké množství vlákniny a omega-3 mastných kyselin, které pomáhají odvrátit deprese v těhotenství. Neváhejte je používat podle fantazie: třeba do ranní kaše, smoothie, koktejlů nebo při pečení moučníků. 

ZELENÝ JEČMEN 
Úžasně zelený jarní koktejl ze šťávy ze zeleného ječmene by neměl ve vašem těhotenském jídelníčku chybět. Obsahuje čtyřikrát více vápníku než mléko a dokonce dvaadvacetkrát víc železa než špenát. Pyšní se také vysokým množstvím bílkovin, minerálů a vitaminů. Nejčastěji se doporučuje prášek rozmíchat ve vodě do 40 stupňů Celsia, ovšem pokud ho přihodíte do skleničky se smoothie nebo džusem, vytvoříte si mnohem chutnější variantu.

NOPAL
Na české pulty se kaktusové fíky, respektive prášek z nich dostává zejména z oblasti Střední Ameriky. Je považován za skutečnou superpotravinu, protože je nízkokalorický a obsahuje vlákninu, aminokyseliny i vitaminy. Dokonce prý bojuje proti zácpě a úzkosti, což se v těhotenství víc než hodí! Ovšem všeho s mírou: doposud nebyly uskutečněny žádné klinické testy, které by potvrzovaly bezpečnost či naopak nebezpečí v užívání tohoto zázraku v těhotenství.     

Zelené superpotraviny: Proč nepatří do dětského jídelníčku?


                    

Témata: Zdraví, Těhotenství, Jídelníček, Výživa a stravování, Tipy a rady v těhotenství, Potraviny, Mango, Vláknina, Luštění, Množství bílkovin, Mastný, Kořenov, Úprava, Luštěnina, Ječmen, Zahlenění, Paulin, Ovoce, Lehkost, Pult, Vaš, Vzpruha, Zelenina, Vitamín, Únava, Zdraví na Heureka.cz
Mohlo by vás zajímat