Maminka.czProbiotika

Co jsou probiotika a proč je potřebujeme? Chrání střeva, posilují imunitu a zabraňují depresím!

Simona Procházková 23.  7.  2020
Co jsou probiotika a kdy pomáhají? Opravdu jsou takovým hitem pro zdraví, jak se o nich všude mluví a píše? Kdy se bez nich neobejdeme a proč stojí v centru pozornosti vědců a lékařů? Prozradíme!

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Naši imunitu pomáhají držet v „kondici“ přátelské bakterie sídlící ve střevech. Při narušení rovnováhy tohoto prostředí se imunitní systém oslabuje a naše tělo je vystaveno většímu riziku potenciální nákazy jakoukoli virovou nebo bakteriální infekcí. Podpořit a posílit přirozené prostředí ve střevech dokáží účinně právě probiotika, která společně s pestrou stravou, pravidelnou fyzickou aktivitou, dostatkem spánku a přísunem potřebných vitaminů a minerálů chrání organismus před vnějšími škodlivými vlivy.

Co jsou probiotika?

Co to vlastně probiotikum je? Jde o živý mikroorganismus, který když přijímáte pravidelně a  v odpovídajícím množství, má na organismus celkově velice blahodárný účinek. Nejen, že přežije v trávicím traktu, ale je odolný proti žaludečním kyselinám. Probiotika pomáhají s trávením, povzbuzují přirozenou obranyschopnost, chrání před patogeny a jsou užitečné také při srážení krve.

Probiotika: Trend, nebo naprostá nezbytnost?

Co se děje ve střevech?

V lidském těle, zejména ve střevech, žijí miliardy prospěšných bakterií, které pomáhají s trávením, eliminací toxinů, produkují biologicky aktivní látky a učí imunitní systém chránit nás před škodlivými mikroorganismy. Souhrnně bývají označovány jako střevní mikrobiota. Její nerovnováha se negativně projevuje na našem zdraví. I proto jsou probiotika často doporučována po léčbě antibiotiky, která právě střevní mikrobiotu narušují. Probiotika mají schopnost podpořit mikroorganismy ve střevech a tím ve výsledku posílit imunitní systém. V posledních letech výrazně stoupl zájem vědců o problematiku onemocnění, která jsou spojována právě s poruchou střevní mikrobioty (alergie, obezita, zánětlivé onemocnění střev i psychické poruchy).

Ve střevech najdeme asi 100 bilionu bakterií, přičemž složení střevní mikrobioty, která se podílí na efektivním zpracování živin a trávicím procesu v těle (navíc vyrábí mnoho živin, jako jsou například vitamin K a B12, které si lidské tělo neumí samo vytvořit), záleží na mnoha faktorech. Patří mezi ně prodělané nemoci, životní styl, stres, hygienické návyky, porodní zralost (tzv. gestační věk) jedince, skladba jídelníčku a stravovací zvyklosti, také ale třeba to, jak často užíváte v průběhu života antibiotika.

Prevence i pomoc při letním průjmu!

Letní průjem je komplikací, která vás může překvapit nejen na dovolené u moře. Střevní komplikace se nevyhýbají ani těm, kteří nikam necestují. Vyplatí se proto znát a hlavně dodržovat důležitá a přitom jednoduchá pravidla prevence. Která to jsou? 

 • Přísněji dbát na hygienické zásady. 
 • Hlídat si jídelníček.
 • Užívat probiotika, která se hodí jako prevence i první pomoc v případě akutních potíží.

Průjem mohou vyvolat infekční a neinfekční příčiny. Neinfekční průjem při cestách souvisí se změnou jídelníčku a okolního prostředí (vzduch, kontaminanty) a s tím, že konzumujete nezvyklé pokrmy a kombinace, případně kontaminovanou vodu nebo nedostatečně tepelně upravenou stravu.

Mezi hlavní infekční viníky patří bakterie, které mohou za osm případů z 10. Více než polovinu všech cestovatelských průjmů vyvolávají Escherichia coli. Dále se jedná například o salmonelózu nebo úplavici, zbytek si pak dělí paraziti a viry. Součástí lékárničky by proto, kromě léků proti akutnímu průjmu, měly být též probiotické přípravky s kvasinkou S. Boulardii, která na sebe váže patogeny. Seženete ve formě tablet nebo kapek.

Na trhu již existují speciální probiotika určená pro cesty do zahraničí a pro případy zvýšeného rizika. Oproti běžným přípravkům obsahují větší počet probiotických kmenů a živých mikroorganismů (vhodné je volit přípravky doplněné o prebiotika sloužící zároveň jako potrava pro probiotika).

Užíváte antibiotika? Potom nezapomeňte na probiotika. Patří k sobě

Nastavte si správně střeva

Abyste se cítili dobře, fyzicky i psychicky, potřebujete být v pořádku uvnitř. Základem je kvalitní a vyvážená výživa, která zajistí optimální funkčnost střev a tím rovnováhu jejich mikroflóry.

Lékaři tvrdí, že střeva jsou druhý mozek. „Dnešní doba přináší hodně stresu, pracovního vytížení a dalších starostí. To vše se nám potom odráží v trávení – střevní neuróza má hodně projevů. I když tomu nepřikládáme důraz, může nám to způsobit zdravotní potíže (bolesti břicha, průjmy, řídkou stolici, pálení žáhy, plnost žaludku, ale i vyrážky, ekzémy, plísně, migrény či svědění kůže) a následně i únavu, stavy úzkosti či deprese,“ vysvětluje Dana Hodanová, terapeutka ze Studia Danah.

Probiotika, ať už přijímané v přirozené formě potravou (kysané mléčné výrobky, kysané zelí, nakládané okurky, tempeh, některé druhy sýrů, kombucha atd.) nebo v podobě doplňku stravy, udržují střeva zdravá.

Probiotika – klíč ke zdraví dítěte

K čemu potřebujeme a jak pomáhají probiotika?

 • Pomáhají vytvářet přirozenou bariéru trávicího traktu proti škodlivým bakteriím zvenku, což lze využít právě v létě, v době střevních viróz.
 • Přispívají k tomu, aby se střevní mikrobiota udržovala v rovnováze.
 • Fungují jako účinná prevence proti trávicím potížím a nevolnostem.
 • Pomáhají zmírňovat následky léčby antibiotiky a přispívají k rychlejší obnově a regeneraci zdravého prostředí v trávicím traktu.
 • Ve formě doplňku stravy se hodí všude tam, kde předpokládáte zhoršené hygienické podmínky (v kempu, pod stanem, na exotické dovolené, na festivalu…)
 • Při akutních potížích sáhněte po přípravku, který obsahuje větší počet probiotických kmenů a živých mikroorganismů a obsahuje zároveň  též prebiotika.
 • Probiotika fungují také jako prevence, pokud víte, že vás čeká „nezvyklá“ strava, sáhněte po nich ideálně týden před plánovanou cestou.
 • Probiotika sama neléčí, ale dokážou léčbu podpořit: Lékař či lékárník vám jejich užívání doporučí v případě, že máte průjem, zácpu, intoleranci laktózy, zánětlivé či autoimunitní onemocnění střev, ekzém, kvasinkovou infekci v ústech či pochvě nebo v případě, že užíváte antibiotika.
 • Studie ukazují, že pravidelné užívání probiotik redukuje četnost užívání antibiotik u kojenců a dětí, protože přispívají ke snížení rizika běžných akutních respiračních infekcí.
 • Prospěšná jsou i pro těhotné ženy, protože mohou pomoci nejen udržet bakteriální rovnováhu u maminek, ale i pozitivně ovlivnit imunitní reakce ještě nenarozených dětí.
Témata: Zdraví, Imunita, Výživa a stravování, Deprese, Průjem, Probiotika, lidské tělo, Souhrn, Patogen, Prevence, Bakterie, Antibiotika, Mikroorganismus, Probiotikum, Vitamín a, Střevo, Zdraví na Heureka.cz
Mohlo by vás zajímat
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
Tohle že je máma 5 dětí? Známá fitness trenérka ukázala své tělo 9 týdnů po porodu dvojčat
Formánková Simona
Po porodu
Rodiče sdíleli hrůzu z restaurací: Těchto 20 bizarně naservírovaných pokrmů hlava nebere!
Mrázková Dita
Galerie
Tělo po třech porodech? Děti mezeru mezi stehny neocení. Tato máma za svůj instagramový post sklidila uznání
Formánková Simona
Po porodu
Jedna vlastní, druhá adoptovaná: Dcery herce Toma Cruise Suri a Isabella vyrostly jako z vody! V čem našly největší vášeň?
Mrázková Dita
Děti slavných
Záchvaty zlosti dětem prospívají! Čtyři kroky, kterými zvýšíte emoční inteligenci potomka
Procházková Simona
Péče o dítě a jeho výchova
Měla to být památka, a vznikl trapas: 15 těhotenských fotek, které nedojmou, ale spíš rozesmějí
Formánková Simona
Galerie
Rodiče, těchto 7 věcí přestaňte dělat. Nejlépe hned, přejí si pediatři
Procházková Simona
Děti a nemoci
Úsměvná realita těhotenství! Pobavte se nad snímky, které sdílely nastávající maminky na sociálních sítích
Formánková Simona
Galerie