Maminka.czKojenec

Co musíte vědět o hubnutí. Odpovídá odborník Ing. Petr Havlíček!

, Časopis Dieta
9. 8. 2012
Co musíte vědět o hubnutí. Odpovídá odborník Ing. Petr Havlíček!
Ach, jo. Už je to tu zas. Potřebuji zhubnout, ale nevím jak. Mám přestat jíst a držet hladovku? Nebo stačí pouze vyřadit z jídelníčku určité potraviny? Nebo třeba přestat jíst přílohy? To je jen výčet několika málo otázek, které trápí snad každou druhou ženu. A tak jsem se začala ptát. Na pomoc jsem si přizvala Ing. Petra Havlíčka, specialistu na výživu.

Co je při hubnutí nejdůležitější?

1) Jídlo. Vědět, kolik toho můžu sníst. Nastolit si svůj stravovací režim tak, aby výdej byl o něco vyšší než příjem. Ten rozdíl nesmí být příliš propastný.

Například: příjem 1000–1200 kcal/4200–5040 kJ s tím, že výdej bude 2500 kcal/10500 kJ je zcela nesmyslný a vede pouze k pocitům hladu, nepohody, únavy, demotivace a následného opuštění tohoto režimu a k návratu k původnímu stravování. Výsledkem je samozřejmě jo‑jo efekt. Mnohem efektivnější se mi jeví upravit skladbu stravy, lehce snížit energetický příjem pod optimum a naopak zvýšit výdej pomocí vhodně zvoleného pohybu. Tedy, raději výdej zvyšovat pohybem, nikoli pouhým snížením příjmu.

NENECHTE SI UJÍT: Pořiďte si ploché bříško už za měsíc. Stačí 10 minut denně

2) Pravidelnost. Pravidelně jíst, v pravidelných intervalech a nehladovět ani v průběhu dne.

3) Pohyb. Bez správného a dostatečného pohybu to v žádném případě nepůjde. To si musí uvědomit každý, kdo chce snižovat svoji váhu. Pokud někdo tvrdí opak, jedná se většinou o krátkodobé snížení váhy nebo o celoživotní omezování se v jídle, hlídaní každého sousta, budování strachu z jídla, který přináší jen únavu…

4) Relax a hlavně dostatečné množství spánku (minimálně 6–7 hodin denně). Prostě, když celý den pracujeme, jsme ve stresu, hýbeme se, pak bez kvalitní regenerace náš tělesný systém chátrá. A pokud máme být svěží, výkonní, psychicky v pohodě a štíhlí, pak se bez dostatečného odpočinku neobejdeme.

Jaký je správný průběh hubnutí?

Váha klesá pomalu, nedochází k výkyvům – rychlému úbytku či nabytí kilogramů. Dále hubnete správně, pokud se cítíte dobře, nemáte zásadní hlad, výraznější chutě, jste v psychické pohodě, nereagujete agresivně, dobře spíte, zvládáte pokušení, nejste unavení. Normální je zhubnout 1,5–2 kg tuku měsíčně.

Extra tip: Žena, která váží 80 kg, má bazální metabolismus 1600 kcal/6720 kJ. Její spotřeba bez sportu je 2200 kcal/9240 kJ, když lehce zredukujeme jídelníček, je to -600 kcal/2520 kJ, přidáme pohyb, to je -200 kcal/840 kJ, a pokud vše půjde správně a žena bude spalovat kalorie v tucích, pak denně spálí 86 gramů × 30 dní je 2,5 kg měsíčně. V případě, že má člověk opravdu extrémní nadváhu, pak jde hubnutí samozřejmě rychleji.

Kolik toho můžu za den sníst?

Musíme vycházet z toho, jakou má člověk konstituci – jaká je jeho váha a kolik z toho je aktivní tělesná hmota, a dále to závisí na denních aktivitách – zda se živíme kancelářskou nebo manuální prací.
Extra tip:Teoreticky můžeme říct, že průměrná žena by měla mít příjem 2000 kcal/8400 kJ a muž 2500 kcal/10500 kJ.

Jak je to s dietou a věkem? Můžu dosáhnout stejné váhy, jakou jsem měla v dospívání? Kolik je možné zhubnout?

Náš organismus se neustále vyvíjí a jinou skladbu těla má člověk v odbobí dospívání, jinou v dospělosti, jinou ve vyšším věku. Doufat, že se mi po dětech povede zpětně dosáhnout pubertální váhy, je nerealistické. A pokud mají být cíle motivační, je třeba si klást cíle reálné.

Může hubnutí či dietu dodržovat i těhotná žena?

Těhotná žena z mého pohledu nemůže redukovat váhu (pokud je těhotná žena obézní, tak by si měla spíše hlídat, aby váha v těhotenství nestoupala). Rozhodně ale žádné těhotné nebo kojící ženě neublíží dodržování zásad zdravého životního stylu – tedy jíst zdravě, přirozeně a pravidelně. K tomu se trochu hýbat – návodů pro správné cvičení v těhotenství existuje celá řada. Pokud váhu redukovat, tak až po ukončení 6. měsíce kojení.

Co udělat, aby nebylo mé dítě cvalík? Matky mají většinou tendenci nutit děti k jídlu...

Vše začíná u rodičů. Obézní líný rodič bude mít pravděpodobně obézní a líné dítě. Ale pokud bych měl v bodech uvést, co dělat, abychom se problémům s váhou dítěte vyhnuli, je třeba: změnit sám sebe, správně jíst a hýbat se. Děti nás totiž kopírují, jiný vzor než nás v raném věku nemají. Snažte se plně kojit alespoň do 6 měsíců věku dítěte. Veďte svoje dítě k pohybu a hýbejte se s ním… To je alespoň základ. Těch bodů je samozřejmě víc. A vaše dítě je tím více nadváhou ohrožené, čím více vašich předků nadváhou nebo obezitou trpělo.

Převzato z knihy Jídlo jako životní styl, autor: Petr Havlíček

Maminka roku - Hlasování
Témata: Zdraví, Těhotenství, Děti, Porod, Novorozenec, Kojenec, Batole, Předškolák, Školák, Krása a styl, Časopis Dieta, Stravovací režim, Správný průběh, Hubnutí, Petr Havlíček, Odborník

Mohlo by vás zajímat
Co pořád vařit dětem? Kuře na paprice zbožňují, zkuste náš recept
Nejdojemnější fotka týdne! Náhradní matka doma porodila syna nové rodině
Porod jste nikdy neviděli tak zblízka! Šokuje vás brácha v porodním bazénku?
Zveřejňuje fotky dcery na sítích, ale neukáže ji! Jak to dělá?
Nechala jsem si zpracovat placentu, ale lesana nejsem, říká Eva Burešová
Tohle napsal muž o břichu své ženy! Na internetu z toho byl poprask!
Jak si ušít roušku? Kdy ji kvůli koronaviru nosit?
Monika Bagárová porodila. Holčička má netradiční jméno po babičce
Rouška bez šití: Jednoduchý návod! Stačí kus látky a gumičky

Horoskopy

Lev V tomto období se vám velice daří, a proto máte jedinečnou možnost napravit všechny své chyby. Když to…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Maxmilián, Max, Maxim

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné