Maminka.czPorod

Co myslíte: Čím větší strach, tím komplikovanější porod?

, Časopis Maminka
2. 10. 2012
Co myslíte: Čím větší strach, tím komplikovanější porod?
Říká se, že průběh porodu ovlivňuje samotná žena. Už jen tím, s jakými pocity k těhotenství přistupuje, jestli je dítě skutečně chtěné atd. Podle studie, která byla provedena v norském Oslu, rodí ženy prvorodičky, jež mají z porodu strach, průměrně 8 hodin, zatímco ty, které se na porod těší, jen 6 hodin. Obavy navíc zvyšují různé faktory (první porod, věk, psychologické potíže atd.).

Pokud žena cítí strach, do krve se jí vyplavují stresové hormony jako adrenalin a kortizol, které zpomalují uvolňování oxytocinu a prolaktinu a nepříznivě tak ovlivňují postup porodu. Klíčové je tedy umění „uvolnit se“. K tomu mohou dopomoci i různá jógová cvičení (schopnost koncentrace, správné dýchání).

Důležité je rovněž zbavit se potřeby mít průběh věcí pod kontrolou a místo toho je dobré se poddat tělesným procesům, čímž se porod velmi usnadní. A jaký mají na věc názor psychologové? Mgr. Tereza Beníšková odpovídá: „Myslím, že psychika skutečně průběh porodu ovlivňuje, a pokud z něj má žena panický strach, tak jeho postup opravdu zhorší.
Je samozřejmé, že určitá míra strachu je přirozená, porod je sice krásný, ale náročný proces. Mírný strach je svým způsobem i nápomocný, vybudí organismus budoucí maminky tak, že,podá lepší výkon‘. Žena by si však měla věřit, že porod zvládne. Jestliže má příliš velké obavy, může pomoci zkušená kamarádka, dula či psycholog.“

Ano i ne!

Jak to vidí čtenářka Renata Pokorná, Jablonec nad Nisou

Zcela jistě se mohou objevit určité komplikace, které si žena může způsobit sama stresem před porodem. Mezi tyto faktory patří nervozita, strach, obavy, jež stresují také miminko v bříšku, které se obrazně řečeno „bojí“ vykouknout na svět. V důsledku toho mohou vyvstat různé tělesné potíže. Myslím si však, že mnohem více komplikací během porodu není ovlivnitelných ženou. Těžko například ovlivní adaptaci miminka po porodu nebo poporodní krvácení. A shrnutí na závěr?

Maminka, která bude k porodu přistupovat s klidem a bude vyrovnaná, bude mít zcela jistě nižší pravděpodobnost komplikací než maminka vystresovaná. Já osobně jsem se zhruba od začátku 9. měsíce na porod těšila a neměla jsem vůbec strach. Byla jsem na rizikovém těhotenství a porod měl být u mě velice komplikovaný. Vše naštěstí proběhlo naprosto ukázkově a věřím, že velkou měrou se na tom podílela právě moje vyrovnanost.

Ano!

Jak to vidí čtenářka Lenka Křenková, Most

Porod je velmi náročný a podle mého názoru dělá psychika rodičky opravdu hodně. Já byla před porodem hospitalizovaná kvůli preeklampsii. Ležela jsem 5 dní na oddělení rizikového těhotenství, takže jsem měla čas pořád si přemílat v hlavě, jak nesnáším bolest a že zbořím porodnici. Strašně jsem se bála.

A pak přišel den D a porod mi začali vyvolávat. Okamžitě jsem začala mít prudké bolesti, ale najednou jsem dostala neskutečnou odvahu. Paradoxně k mé „pohodě“ přispěla sestra, která mi řekla, že vzhledem k tomu, že je to můj první porod, a navíc dva týdny před termínem, tak mohu rodit i dva dny. Takže já měla pocit, že to je pořád jen začátek. Myslela jsem si to ještě na porodním sále, kdy jsem měla stahy po minutě :-) Díky tomu jsem se vůbec bolesti nebránila a pořád nechtěla epidurál, který jsem si vyžádala už dlouho dopředu. Bylo to prostě krásné a já hned po porodu řekla mamce, která tam byla se mnou, že tohle dám určitě znovu. Myslím, že díky tomu, že jsem najednou dostala odvahu a byla v pohodě, proběhlo vše bez problémů.

Témata: Porod, Časopis Maminka, Strach, Zkušená kamarádka, Myš, Určitá míra, Náročný proces, Mysl, Poporodní krvácení, Panický strach, Jablonec nad Nisou

Mohlo by vás zajímat
Narodila se bez rukou. Lékaři byli pro potrat, rodiče ho odmítli
Jsem v tom? Jak poznáte, že jste těhotná, i bez testu
Vše o preventivní onkologické cytologii. Chodíte pravidelně?
Babička plašička: Po návratu od tchyně se dcera bojí všeho!
Mahulena Bočanová: Epileptický záchvat dcery přišel zničehonic, změnil mi život!
Nejsmutnější příběh! Miminko žilo jen sedmnáct minut. Z fotek až mrazí
Přiznání matek! Nejtrapnější zážitky z porodnice. Tohle nás nenapadlo!
Růstový spurt: Období nenasytného kojence vás potká několikrát
9krát o bolestech břicha v těhotenství. Víte, co která bolest znamená?

Horoskopy

Kozoroh Začněte se v práci více ovládat, protože si jinak koledujete o pořádný malér. Momentálně máte jiné…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Kryštof, Christopher, Krištof

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu